in

Netflix’in Başarı Hikayesi : Yeni Nesil Medya!

Geleneksel medyanın tekdüzeliğinden sıkılan insanlar yeni bir arayış içerisindeyken çıktı tam da karşımıza. Hayatımıza bir girişi oldu tekrar çıkışı olmayacak gibi de görünüyor. Yeni nesil medyadan bahsediyorum, Netflix’ten. Günümüzde oldukça popüler olan online yayın platformlarının en başarılısı Netflix’in başarı hikayesi ve yürüdüğü yolu sizlerle paylaşıyorz.

Netflix’in kuruluşu

Her ne kadar 2015 yılından sonra adını öğrensek de firmamızın kökü eskiye dayanıyor. 1997 yılında iki ortak tarafından kurulmuştur Netflix. Kuruluş amacı ise o zamanların video teknolojisi olan DVD’ye yeni bir soluk getirmek. 1998 senesinde açılan sitenin mantığı ise günümüzdeki ile aynı. Netflix’e belirli bir ücret karşılığında abone oluyorsunuz, filminizi seçiyorsunuz ardından keyfinize bakamıyorsunuz. Çünkü o zamanlar internet online olarak video ve film izlemenize olanak sağlamıyordu. Onun yerine film size postalanıyordu ve siz video oynatıcılarınız ile bu filmleri izliyordunuz.

Aslında çalışmaya kiralama usulü ile başlayan Netflix zamanın teknolojisinin yetersiz olması ve insanların filmleri beklemek istememesi nedeni ile ciddi zararlar ediyor. Netflix’ten kiralamak yerine bu işi fiziksel olarak yapan firmaları tercih eden insanlar neredeyse Netflix’in batışına neden oluyorlar. Ancak bu noktada çok önemli bir vizyon ortaya çıkıyor. İnsanlara film kiralamak yerine abonelik satıp belirli bir para karşılığında onlarca film izleme fırsatı sunma fikri ile şirket vizyonu tamamen değişiyor. İşte bu hamle hem günümüzdeki abonelik sisteminin çıkış noktasıdır hem de Netflix’i batmaktan kurtaran hamle olarak tarihe geçmiştir.

Dijital ortama geçiş

Netflix kısa süre içerisinde sunduğu vaatler ile tüm Amerika’da popüler hale geliyor. Bu durum yıllarca devam etse de belirli bir noktadan sonra gelişen teknolojiye ayak uydurmaları gerektiğine karar veriyorlar. 2007 senesine gelindiğinde Netflix kendi sitesi üzerinden film izletmeye hazırdı. Ancak ortada bir sorun daha vardı. O zamanlarda insanlar bilgisayar ekranından izlemek yerine yıllardan beri oturmuş kültür olan televizyondan film izlemeyi tercih ediyorlardı. Bu sorunu ise konsol firmaları ile yaptıkları anlaşmalar ile çözmüşlerdi. Dönemin Xbox ve Playstation konsollarında Netflix uygulaması yüklü olarak geliyordu. Siz bu konsollar ile hem oyun oynayabiliyor hem de film izleyebiliyordunuz. Bu hamlenin ardından dünya piyasasında ciddi bir ilgi ile karşılaştı Netflix.

Kendi içeriklerini üretmek

2012 yılına kadar sadece farklı üreticilerin filmlerini yayınlayan Netflix bu yıldan sonra kendi içeriklerini de üretmeye karar verdi. Yani severek izlediğimiz belgeseller, filmler ve diziler ilk tohumlarını bu yılda attı. Ayrıca Netflix’in ilk ürettiği içerik Hours of Cards isimli dizidir.

Tüm dünyaya açılma vakti

2013 yılına geldiğinde Netflix tüm dünyaya açılmaya karar verdi. Bu kararın ardından her ay bir ülkede resmi olarak aktif olmaya başladı. 2016 yılına kadar ülkemizde bilinmeyen ve resmi olarak bulunmayan Netflix bu yıl resmi olarak Netflix Türkiye şubesini açtı. Hali hazırda bilenler vardı ancak bu hamleden sonra hem ülkemizde hem de dünyada patlama yaşadı. Bu ilgiyi yerel içeriklere dökerek vaz geçilmez ve hayatımızda önemli yer kaplayan bir uygulamaya dönüştü.

Şu an her ne kadar ciddi rakipleri olsa da en başarılı yayın platformu konumunda. 100 milyondan fazla abone ve neredeyse tüm ülkelerde hizmet vermeleri başarılarının sonucudur. Yani anlayacağınız Netflix’in başarı hikayesi iki dizi yaptı patladı diyerek geçiştirilecek bir durum değil. Çok büyük bir vizyon ve adaptasyona sahip bir şirket Netflix.

2003 senesinde Netflix’i satın almak isteyen film kiralama şirketi 50 milyon dolarlık fiyata karşılık siz bu kadar etmezsiniz cevabını vermişti. 2015 senesine gelindiğinde ise Netflix neredeyse tüm dünyada kullanılırken o şirket iflasını açıklayarak kapandı. Bu da Netflix’in ne kadar doğru adımlar attığının ve adapte olma yeteneğinin bir kanıtı. Geleceğe adapte olmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

netflix - netflix dolandırıcılığı - netflix alternatifleri

Netflix Dolandırıcılıkları: Bilgilerinizi Çalmaya Çalışıyorlar, Kanmayın!

wrapped nedir-2

Wrapped Token Nedir? WBTC Özelliği Nedir?