in ,

Netflix’te İzlenecek En İyi 8 Bilim ve Araştırma Belgeseli!

netflix-arastirma-belgeselleri-bilim-belgeselleri-belgesel-izle
netflix-arastirma-belgeselleri-bilim-belgeselleri-belgesel-izle

Netflix’te İzlenecek En İyi 8 Bilim ve Araştırma Belgeseli!

Netflix’teki dünyamızı, mühendislik becerilerini ve çok daha fazlasını kapsayan en iyi bilim belgesellerini sizler için güzel bir şekilde derlemeye çalıştık. Umarız ki bu liste hoşunuza gider ve güzel bir zaman geçirmenizi sağlar.

Netflix içerisinde güzel bir içerik bulmak için çok uzağa gitmenize gerek yok. Direkt olarak web sitemiz üzerinden birçok içeriği görebilir ve sizler için derlediğimiz içerikleri kesinlikle izleyebilirsiniz.

Bu bilim belgeselleri, çarpıcı sahneler ve hikayelerle birlikte ilginç gerçekleri de yanında sunuyor. Hepsi 45 ila 90 dakika uzunluğunda olduklarından, bunları bir oturuşta bitirmeniz mümkün. Çünkü hem öğretici hem de akıcı içerikler.

En İyi 8 Araştırma ve Bilim Belgeseli:

1. Blackfish (2013)

24 Şubat 2010’da SeaWorld Orlando’nun dalgıçlarından biri (Dawn Brancheau) bir orka balinası tarafından havuza çekilerek insanları şok etti. Bu sürükleyici belgesel, orca balina Tilikum’un hayatını ve Brancheau dahil üç kişiyi öldürmesine neden olan önceki olayları ilginç bir şekilde ekranlara getiriyor.

Aynı zamanda bu belgesel, tutsak deniz canlılarının arkasındaki davranışa ışık tutan derin bir araştırmanın da parçası. 

2. Mission Blue (2014)

Mission Blue belgeselinde, okyanuslardaki değişimlere dikkat çekiliyor ve yakın tanıklarla röportajları görmeniz de mümkün. Kısmen biyografi ve kısmen bilim olan bu ödüllü belgesel, ünlü bir oşinograf, deniz biyoloğu ve kaşif olan Sylvia Earle’ün hayatını temel konu olarak ele alıyor.

Bu belgesel, sanayi devrimi ve yaşanan süreç boyunca ıssız bir kaldırımda yürüyüşe benziyor. Topraklar hızla değiştikçe okyanuslar da değişiyor. Ve Earle, bu değişime tanık olan birçok kişiden birisi. Deneyimlerinden ve gezegenin mavi okyanusunu koruma misyonundan bahsettiği bu belgesel kesinlikle izlenmeli diye düşünüyoruz. Farklı belgeseller mi arıyorsun? O zaman Seri Katillerle ilgili Netflix Belgesellerine göz atmayı unutma.

İlgili:

3. A Plastic Ocean (2016)

Bu belgesel için ilham kaynağı, yapımcı Jo Ruxton, San Francisco’dan 1500 mil uzakta, Great Pacific Garbage Patch adlı sözde bir keşif gezisine çıktığında gelmiş.

Ruxton, bulmayı beklediği dev bir plastik kütlesi yerine okyanusta minik plastik parçalar buluyor. Ardından Avustralyalı gazeteci Craig Leeson, serbest dalgıç Tanya Streeter, deniz memelisi uzmanı Dr. Lindsay Porter ve okyanuslarımızdaki plastik sorunlarını keşfetmek için uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip ile dört yıllık bir geziye çıkıyorlar.

Okyanuslarda ve deniz hayvanlarında buldukları şey, kesinlikle ağzınızı açık bırakacak. Bu da mutlaka izlenmesi gereken içeriklerden birisi. Netflix bilim belgeselleri derlememize devam etmeden önce de bir kamu spotu geçmek isterim: Lütfen atıklarınızı, çöplerinizi atmanız gereken yere atın, yerlere değil. Devam edelim..

4. Into The Inferno (2016)

Ünlü Alman sinemasının yönetmenlerinden Werner Herzog’un yönettiği bu belgesel, volkanolog Clive Oppenheim’ı konu alıyor. Aktif yanardağları inceliyor. Tabii ki çevre üzerindeki yıkıcı etkilerini azaltmayı düşündüğünü görebiliyoruz.

Ancak yolculukları, aktif yanardağların bilimsel ve büyülü tarafını takip ederek İzlanda’dan Kuzey Kore’ye kadar uzanıyor. Herzog, bu doğal yıkım devlerinin arkasındaki gizemi ve güzelliği anlatıyor. Kesinlikle zamanınız yoksa bile zaman yaratın.

5. The Ivory Game (2016)

Bir film ekibinin fildişi kaçakçılığı ticaretini araştırmak için 16 ay boyunca gizli göreve başladığı heyecan verici bir belgesel. Kıtalar arasında çekilen bu belgesel, fildişi için kaçak avları detaylı bir şekilde anlatıyor. Bu kaçak ticaretin Çin’e nasıl aktarıldığından da bahsediyor. Fakat uyaralım: Bu belgeselin bazı noktalarında sinirlenebilirsiniz. Aman dikkat!

Beş yılda 150.000 filin öldürülmesi gibi şaşırtıcı istatistikleri ortaya çıkaran bu belgesel, yine birçok konuya da açıklık getiriyor. Kesinlikle kaçırmamanız gereken bir belgesel daha.

Bu belgesel araştırmacı, bilgilendirici ve 15 yıl içinde nesli tükenmek üzere olan Afrika filleri için kasvetli bir gelecek resmediyor.

Not: Bu belgeseldeki kaçak avcılar 2017’de 12 yıl hapis cezası aldı.

6. Dream Big: Engineering Our World (2017)

Bu, müthiş mühendislik dünyasını gözler önüne seren ilham verici bir belgesel. Jeff Bridges’in anlattığı bu belgesel, farklı projeler üzerinde çalışan dört mühendisin hayatını konu alıyor. Ayrıca herhangi bir yapıyı inşa etmenin arkasındaki basit bilimi de göstermeye çalışan bu belgesel sadece 40 dakika. Sanırım uyumadan önce izleyebilirsiniz.

7. Chasing Coral (2017)

Sizi yavaş yavaş mercanların dünyasına çeken ve iklimdeki sorunlar hakkında bir şeyler yapmaya kararlı bırakan bir belgesele ne dersiniz? Bu belgeselin özel bir tavsiye daha olduğunu düşünüyorum.

Bu film mercan bilimini anlatıyor. Mercanlar nedir, nasıl oluşurlar? Bizim için neden önemlidirler? Gibi konularda izleyiciyi çok güzel bir şekilde bilgilendiriyor.

8. Weed The People (2018)

Bu belgeselde sevdiklerini kanserden kurtarmak için tıbbi marihuanayı kullanan ailelere yakından bir bakış var. Film yapımcıları Abby Epstein ve Ricki Lake, kanser tedavisi için kenevirin (reçeteli ilaçlar yerine) faydalarını araştıran sıradan ailelerin hikayelerinin ardından altı yıllık bir yolculuğa çıkıyor ve izleyiciye bunu aktarmaya çalışıyor.

Film, esrarın tıbbi etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için eğitici ve iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. Unutmadan; Belgeselin başında, izleyicilere kişisel tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak için doktorlarıyla iletişime geçmeleri tavsiye edilir.

İlgili: Seri Katil Belgeselleri: En İyi Netflix Belgeselleri!

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cardano-ada-coin-nedir

Cardano Nedir? Cardano (ADA) Coin Nerden alınır?

cloudflare dns nedir - cloudflare 1.1.1.1 nedir - cloudflare 1.1.1.1 nasıl kullanılır - cloudflare 1.1.1.1 kullanımı

Cloudflare 1.1.1.1 DNS Nedir? 1.1.1.1 Nasıl Kullanılır?