in

Merkeziyetsiz Borsa Nedir? Özellikleri Nelerdir?

merkeziyetsiz-borsa-nedir-dex-nedir
merkeziyetsiz-borsa-nedir-dex-nedir

Merkeziyetsiz Borsa Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bu içeriğimizde: Merkeziyetsiz borsa (DEX) nedir? Özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

Merkeziyetsiz Borsa Nedir?

Decentralized Exchange (DEX), kullanıcıların herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan kripto para alım-satım işlemlerini gerçekleştirdikleri merkeziyetsiz platformları ifade eder.

Merkeziyetsiz borsaların özellikleri nelerdir?

  • Merkeziyetsiz borsalar, herhangi bir kişi veya kuruluş tarafından kontrol edilen yapılar değildir. Bu platformlar, akıllı sözleşmelerle çalışmaktadır. DEX’lerde yani merkeziyetsiz borsalarda kullanıcılar; Eşler Arası (P2P, peer to peer) işlemler gerçekleştirirler.
  • Merkezi borsalarda kullanıcılar, kendi varlıkları üzerinde tam bir kontrole sahip değilken; merkeziyetsiz borsalarda varlıklarının kontrolü tamamen kendi ellerindedir.
  • Kullanıcılar, merkeziyetsiz borsalardaki likidite havuzları üzerinden birbirlerine borç verebilir veya borç alabilirler.

Gizlilik

Merkeziyetsiz borsalar, anonim olmaya önem veren kullanıcıların da tercih ettiği platformlardır. Bunun nedeni ise; kullanıcıların merkezi borsaların aksine DEX’lerde KYC doğrulaması yapmak zorunda olmamalarıdır. Merkeziyetsiz borsalar, kullanıcıların kimlik doğrulamalarını istemez.

Güvenlik

Merkeziyetsiz borsalar, kullanıcıların fonlarını saklamaz veya onlarla bir işlem gerçekleştirmez. Her bir kullanıcı, sahip olduğu kendi özel anahtarıyla cüzdanı üzerinde tam kontrole hâkimdir. Yatırımcıların sahip oldukları bu varlıklar; platformun kendisinde depolanmazlar. Dolayısıyla platformun herhangi bir siber saldırıya uğrama riski yok denecek kadar azdır.

Merkeziyetsiz Borsa Yani Dex’lerin dezavantajları nelerdir?

Merkeziyetsiz borsalar, merkezi borsalar kadar yaygın olarak kullanılmadığı için hacim olarak azdır. Bununla birlikte DEX’lerde, kullanıcılar için müşteri hizmetleri bulunmamaktadır. KYC doğrulaması ve müşteri hizmetleri olmadığı için; herhangi bir sorunla karşılaşan ya da özel anahtarını kaybeden kullanıcılar, anahtarlarını geri alamazlar ve dolayısıyla da kripto varlıklarına ulaşamazlar. Ayrıca merkeziyetsiz borsalar, genellikle kullanışlı bir arayüze sahip değillerdir. Öte yandan hız bakımından da merkezi borsalara göre daha yavaşlardır.

Merkeziyetsiz borsa nedir ile ilgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para birimleri ve kripto para platformları ile ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (4 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cloudflare dns nedir - cloudflare 1.1.1.1 nedir - cloudflare 1.1.1.1 nasıl kullanılır - cloudflare 1.1.1.1 kullanımı

Cloudflare 1.1.1.1 DNS Nedir? 1.1.1.1 Nasıl Kullanılır?

seri-katil-belgeselleri-netflix

Seri Katil Belgeselleri: En İyi Netflix Belgeselleri!