in ,

Truth Social Nedir? Donald Trump Tarafından Kurulan Sosyal Medya!

trump truth social 835 2

Donald Trump başkanlığı boyunca çeşitli açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar sık sık şok etkisi yarattı. Tabii bu açıklamalar ve paylaşımlar zaman zaman saldırgan zaman zaman ise asılsız iddialar olarak karşımıza çıktı. Bunun sonucu olarak da Donald Trump’ın sosyal medya hesapları başkanlığının sonunda askıya alındı. Bununla beraber yeni bir sosyal medya kurmayı hedeflediğini belirten Trump’tan açıklama geçtiğimiz haftalarda geldi. Truth adı verilen sosyal medya kullanıcıların beğenisine sunuldu. Peki Truth Social nedir? Hedefleri arasında ne vardır? İçeriğimizde sorulara yanıt vereceğiz.

Truth Social nedir?

Trump sosyal medyasını herkesin sesine yer verileceği bir ortam olarak tanıttı. Trump ” Big Tech” olarak bahsedilen büyük devlere karşı olarak bu projeyi geliştirdiğini açıkladı. Proje ise Donald Trump’ın sosyal medya hesaplarının engellenmesinin ardından ortaya çıktı. Ayrıca Twitter’a benzerliği ile dikkat çeken Truth Social önde gelen sosyal medya platformlara alternatif olmayı amaçlamaktadır. Uygulamanın sunduğu özellikler arasında ilgi çekici olması ve sansürün hiçbir zaman kullanılmayacak olması yer alıyor.

Big Tech’e karşı kurulan sosyal medyanın çıktıktan sonra bu misyonda biraz esneme olduğunu görüyoruz. Zira İos ve Android marketlerde yer alacak olması bu misyon ile ne kadar örtüşüyor problemli bir nokta. Şu an için sadece İos cihazlar için uygulama geliştirilmiş olsa da yakın zamanda Android cihazlara da çıkacağı düşünülüyor.

Truth Diğerlerinden Ne Kadar Farklı?

Platform Facebook ve Twitter gibi uygulamaların temel özelliklerine sahip. Ancak bu sosyal medyaların aksine Truth Social sosyal medyada denetimi azaltmayı hedeflemektedir. Trump uygulama vizyonunu ise ” Her zaman aynı fikirde olmak zorunda değiliz. Ancak düşünceleri memnuniyet ile karşılıyoruz.” diyerek açıkladı. İnsanları ideolojileri ve düşünceleri yüzünden ayrıştırmak istemediklerini ise sık sık belirtiyor. Bu tarz uygulamalar her zaman çıkmıştır. Ancak bu tarz sosyal medya hizmetleri genelde herkesi kucaklayacağını söylese de genel olarak bir ideolojiye hizmet eder. Bunun sonucu olarak da sadece bir zümrenin kullandığı dikkate alınmayan bir oluşum olarak ya yok olur ya da yaşamaya çalışır. Tabii her ne kadar denetime karşı olduklarını belirtseler dahi hizmet şartları neredeyse aynıdır. Hatta geçen bir maddede hesabı askıya alma, sonlandırmanın yanı sıra her türlü cezai işlem başlatma hakkımızı saklı tutarız denilmektedir. Bu da çok farklı bir sosyal medya olmadığı gerçeğini bize gösteriyor.

Şu an için sadece İos marketlerde kullanılabiliyor. Yakın zamanda Android cihazlara da çıkacağı yönünde iddilar mevcut. Peki siz Trump’ın bu projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? İddia ettikleri şeyleri başarabilirler mi? Ya da ne kadar başarılı olup kullanılacağı yönündeki fikirleriniz nedir? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

freedos-nedir

FreeDos Nedir?

PAXG coin nedir

PAXG Coin Nedir? Pax Gold Özellikleri Nelerdir?