in

Sosyal Medya Dolandırıcıları 2021 Yılında 770 Milyon Dolar Çaldı!

sosyal medya dolandırıcıları
sosyal medya dolandırıcıları

Gelişen teknoloji ile her türlü bilgi ve veriye hızlıca erişebiliyoruz. Fiziki hareket gerektiren ama internet aracılığı ile hallettiğimiz her şey sosyalleşme ihtiyacını arttırıyor. Bununla beraber de insanlar sosyalleşmek için sosyal medya sitelerini kullanıyor. İnsanların toplu halde sorgulamadan zaman geçirdiği bu sitelerde yanlış bilgiler süratle yayılıyor. Tabii tek problem yanlış bilgilerin süratle yayılması değil. Yanlış bilgi yayılımından daha tehlikeli bir oluşum daha var : Sosyal medya dolandırıcıları. Federal Ticaret Komisyonu’nun açıkladığı yeni verilere göre sadece 2021 yılında 770 milyon dolarlık dolandırıcılık gerçekleşti. Üstelik tüm bu dolandırıcılıklar sadece sosyal medya verilerinden oluşuyor. Detaylara bakarak nasıl korunabileceğiniz hakkında bilgi veriyoruz!

2021 Dolandırıcılık Karnesi : 770 Milyon Dolar

Sosyal medya kullanımının aşırı artması dolandırıcıların da ağzının suyunu akıtıyor. Özellikle pandemi döneminde artan kullanıcı sayıları ve iş ihtiyacı nedeniyle dolandırıcılar şeytanın aklına gelmeyecek yöntemlere başvurdu. Bu yöntemler de internet tarihinin en fazla dolandırıcılık vakası yaşanan yılını geride bırakmamıza neden oldu. Yayınlanan verilere göre geçen sene 95.000 kişi dolandırıldığını bildirdi. Sadece bildirilen dolandırılma vakalarında kayıp ise 770 milyon dolar! Ancak bu sayının sadece bildirilen dolandırıcılık vakalarının kaybı olduğunun altını çizelim. İnsanlar dolandırılmayı utanılacak bir şey olarak gördüğü için kimi zaman şikayette bulunmuyorlar. Bunları da göz önünde bulundurursak muhtemel zararın çok daha fazla olduğunu tahmin etmek güç değil.

Dolandırma yöntemleri

Paylaşılan verilerde 770 milyon doların %37’lik kısmını yatırım ile gelir elde etme vaadi sonucu dolandırılan insanlar oluşturuyor. Sahte olarak hazırlanan kripto paralar, değersiz olduğu sonradan anlaşılan NFT’ler ve kripto para borsalarına yönlendirmeler insanların paralarını çalmanın en popüler yollarından bir tanesi oldu.

Ayrıca insanların duygularını suistimal eden dolandırıcıların oranı da %24 ile üçüncü sıraya oturdu. Bu tarz dolandırıcılığın on yıllardır olduğunu biliyoruz. Ancak sosyal medyanın artması ve insanların sosyalliğinin azalması ile beraber rekor seviye çıktığını görüyoruz. Bu tür dolandırıcılıklar insanlar tarafından utanılacak bir şey olarak görülüyor. Dolayısı ile şikayet etmeyenlerle beraber bu alandaki dolandırıcılığın zararının çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Yatırım ve duygusal dolandırıcılıklar her ne kadar popüler olsa da en çok dolandırıcılık bildirimi internet alışverişi sektöründe oldu. Yapılan şikayetlerin %45’ini alışveriş dolandırıcılarından olduğu belirtildi. Bunların başında sosyal medyada dolaşan ve ucuz olarak orijinal ürün sattığını iddia eden dolandırıcı hesaplar geldi. Ancak sosyal medyaya reklam vererek dolandırıcı sitelere yönlendirmeler de oldukça popüler bir yöntem haline geldi.

Nasıl korunuruz?

Tüm bu dolandırılma yöntemlerinden kaçınmak elbette sizin dikkatinize bağlı. Özellikle resmi siteleri taklit eden dolandırıcıların verdiği linkleri en az 3 kez kontrol edin. Ayrıca bir yere özel bilgilerinizi girmeden evvel site URL’sini kontrol edin. Google’da arama yaparak orijinal site URL’si ile karşılaştırın. Sosyal medya üzerinden yatırım tavsiyesi veren ve gelir garantisi sunan hesaplara güvenmeyin. Bu hesaplar genelde yatırım yaptığı kripto paralarda insanları yoğunlaştırarak değer arttırmaya çalışıyorlar. Tabii bir kripto paranın değerini arttırmak sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Kazanç garantisi verip para isteyenlere ise asla güvenmeyin. Eğer gelir garantisi var ise bütün parasını yatırıp kazanabilir. Sizden alacağı paraya ihtiyaç duymaz.

Tüm bunlara ek olarak sosyal medyada yararlı bilgiden çok zararlı bilgi olduğunu, iyi niyetli insandan çok kötü niyetli insan olduğunu belirtelim. Yani tüm hamlelerinizi buna göre yaparsanız sosyal medya dolandırıcıları ve dolandırılmaktan korunabilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

İlgili

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meetweb nedir - meetweb onaylı hesap - meetweb hakkında - meetweb güvenli mi

MeetWeb ile Tanışın: Dünya MeetWeb’e Sığar!

windows 11 güncellemesi

Windows 11 Güncellemesi Geliyor! Cihazınızı Windows 11’e Yükseltin!