in

FreeDos Nedir?

freedos-nedir
freedos-nedir
freedos nedir
FreeDos Nedir?

Bir bilgisayar alacağımız vakit pek çok özelliğine dikkat ediyoruz. Bu özellikler genellikle performans alanını ilgilendiren özellikler oluyor. Bu özelliklerle beraber işletim sistemi de dikkat ettiğimiz bir kriter. Kullandığımız uygulamalara ve bilgisayarı kullanış biçimimize göre işletim sistemi tercih ediyoruz. Ancak bu tür özellikleri incelerken ve işletim sistemi kısmında FreeDos yazdığına mutlaka denk gelmişsinizdir. Eğer yeterince bilginiz yoksa bunun ne olduğunu merak etmeniz gayet doğal. Bu içeriğimizde meraklarınızı gidermek için FreeDos nedir sorusuna yanıt arayacağız.

Freedos Nedir?

Aslına bakacak olursak FreeDos da bir işletim sistemidir. Microsoft MS-DOS’u geliştirmeyi durdurduktan sonra serbest Dos terimini yaşatmak amacı ile FreeDos’u kurmuştur. Yani anlayacağınız FreeDos ücretsiz bir işletim sistemidir. Ancak işletim sistemi olarak geçmesi özelliklerinin olduğu anlamına gelmiyor. Güncelleme almaması ve kullanıcı deneyimini kaliteli hale getirmek için bir arayüzü olmaması bu problemlerin başında geliyor. Açık kaynak kodlu bu işletim sistemi isteğe bağlı değiştirilebildiği için bilgisayarı FreeDos olarak kullanmayı tercih etmezsiniz. Bunun yerine ihtiyaçlarını karşılayan işletim sistemleri ile FreeDos’u değiştirirsiniz. Genellikle dizüstü bilgisayarlarda karşınıza çıkar FreeDos terimi. Bunun anlamı ise herhangi bir işletim sisteminin yüklü olmamasıdır ve işletim sistemini sizin yüklemeniz gerektiğidir.

Bilgisayarlar neden FreeDos Satılır?

Aslına bakacak olursak bunun tek nedeni ücret diyebiliriz. Siz bir bilgisayar alırken bilgisayarın yanı sıra işletim sistemine de para ödersiniz. Üstelik bu ücret hiç de küçük bir meblağ değildir. Bu ücreti ödemek istemediğiniz zamanlarda FreeDos bilgisayarlara yönelmeniz gayet doğal. Çünkü işletim sistemlerinin ücretsiz versiyonlarını bilgisayarınıza yükleyerek neredeyse tüm özellikleri kullanabilirsiniz. Yani anlayacağınız bilgisayarların FreeDos olarak gelmesi üreticilerin tüketicilere daha uygun cihazlar sunmak istemeleridir.

Tabii FreeDos bilgisayarların bir nebze de olsa özgürlük tanıdığını belirtelim. Bu işletim sisteminin teknik yönü bazı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılıyor. Ancak bu işletim sistemi ne kullanıcı deneyimi için tercih edilir ne de önerilir. Kullanıcıların tercihlerine yönelmesi nedeni ile bazı bilgisayarlar FreeDos olarak satılıyor.

Eğer bir bilgisayar almak istiyorsanız FreeDos terimi ile illaki karşılaşacaksınız. Bu içeriğimizde FreeDos nedir sorusunu yanıtlayarak sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Ayrıca bir bilgisayarın FreeDos olması gözünü korkutmasın. Çünkü FreeDos açık kaynak kodlu olduğu için değiştirmeniz gayet kolay. Bir USB Bellek aracılığı ile bilgisayarınıza dilediğiniz işletim sistemini yüklemeniz ise oldukça basit. Bu konuda hiçbir fikriniz yoksa bile internet üzerinde onlarca yardımcı içerik ve video mevcut. İlgili aramaları yaparak bilgisayarınızı kurabilirsiniz. Umarız faydalı bir içerik ortaya çıkarmışımdır. Sağlıcakla kalın!

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

403-forbidden-hatasi-nedir

403 Forbidden Hatası Nedir?

trump truth social 835 2

Truth Social Nedir? Donald Trump Tarafından Kurulan Sosyal Medya!