in

403 Forbidden Hatası Nedir?

403-forbidden-hatasi-nedir
403-forbidden-hatasi-nedir

403 Forbidden Hatası Nedir?

İnternet kullanıcıları gün içerisinde pek çok siteyi ziyaret ediyor. Tabii bazı durumlarda da erişim problemleri ve hatalar ortaya çıkıyor. Girmenizin önerilmediği ve engellediği sitelerde bu hatalar ile karşılaşmanız gayet normal. Ancak bazı durumlarda bazı hatalar can sıkıcı olabiliyor. Bu içeriğimizde can sıkan hatalardan bir tanesi olan 403 Forbidden Hatası nedir sorusuna yanıt arıyoruz. Pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bu hatanın nasıl çözülebileceğine de değineceğiz. Hazırsanız başlayalım.

403 Forbidden Hatası Nedir?

403 Forbidden sık karşılaşılan bir hata türüdür. Bu hata ile karşılaşmanızın pek çok nedeni olabilir. HTTP durum kodu olarak da geçen bu hata farklı şekillerde uyarılara neden olabilir. Hatanın nedenleri genellikle ulaşmak istediğiniz sitenin engellere sahip olmasıdır. Yani girmenize engel olacak sorunlar bu hatayı doğurur. Bu hata ile karşılaştığınızda çıkan uyarıların içerisinde genel olarak 403 sayısı geçer. Ancak istisnai durumlar da mevcut. Erişim engellendi ve Erişim izniniz yok gibi hatalar da 403 Forbidden hatasından kaynaklanıyor olabilir.

403 Forbidden Hatası ile Neden Karşılaşırız?

İnternet üzerindeki her hatada olduğu gibi bu hatanın da iki taraflı nedenleri vardır. Sizden kaynaklanan nedenler ve sunucudan kaynaklanan nedenler olarak bu nedenleri açıklayabiliriz. Site erişiminizi yanlış yapılandırdığınız durumda sorun sizden kaynaklanıyor demektir. Bunu kendiniz çözmelisiniz. 403 Forbidden hatası genellikle sunucu kaynaklı olur. İnternet sitesinin sunucusu temelde iki nedenden dolayı bu hatayı verir. Bu nedenler hatalı yüklenen dosyalar ve yanlış verilen izinlerdir. Yani sunucu sahibi dosya izinlerini yanlış ayarladıysa bu hata ile ziyaretçilerin karşılaşması normal. Bunun dışında bu hataya neden olabilecek pek çok teknik sorun var. Ancak bir ziyaretçi olarak bunu sizin çözmeniz imkansız. Siteden kaynaklı sorunları sunucu sahibi çözmelidir.

403 Forbidden Çözümü:

Bu hatayı çözmek için pek çok yol var. Ayrıca bu hatanın genellikle siteden kaynaklandığını söylemiştik. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir şey olmamakla birlikte hatanın sizden kaynaklandığını düşünüyorsanız ne yapmanız gerektiğinden bahsedelim. Ziyaretçi kanadında yapmanız gereken şey oldukça basittir. Aklınıza ilk gelen ve en basit yol sayfayı yenilemektir. Eğer bu hatayı düzeltmeye yetmiyor ise aradığınız URL’i kontrol etmenizde fayda var. Çünkü yanlış arama ile izininiz olmayan bir dizini ziyaret etmek istiyor olabilirsiniz. Eğer sorun yine çözülmezse tarayıcınızın önbellek ve çerezlerini temizlemek sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Çünkü tarayıcınızda bulunan önbellek ile site uyuşmaz ise bu hatayı almanız gayet doğal. Ayrıca ziyaret ettiğiniz siteyi sık sık ziyaret ediyorsanız sitenin önerdiği çerezleri kabul etmek bu sorunla karşılaşma ihtimalinizi düşürecektir.

Bu içeriğimizde 403 Forbidden Hatası nedir sorusuna yanıt aradık ve bazı çözümler önerdik. Ancak bu çözümlerin sıkıntının sizden kaynaklandığı durumlarda işe yaradığını tekrar belirteyim. Ayrıca 403 kodlu hata genelde site sunucularından kaynaklanan durumlarda ortaya çıkar. Bu durumlarda da sizin yapmanız gereken bir şey yoktur. Umarım faydalı olabilmişimdir. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dropbox nedir

Dropbox Nedir? Popüler Sanal Depolama Hizmeti!

freedos-nedir

FreeDos Nedir?