in

Windows .dll Dosyası Hatası Nasıl Düzeltilir?

Windows .dll Dosyası Hatası Nasıl Düzeltilir?
Windows .dll Dosyası Hatası Nasıl Düzeltilir?

Eğer bir Windows kullanıcısı iseniz mutlaka .dll dosyası eksik hatası almışsınızdır. En mutlu anımızın katili bu hata pek çok oyunu silmemize neden oldu. Peki bu hatanın düzeltilebileceğini biliyor muydunuz? Günümüzde hâlâ devam eden Windows .dll dosyası hatası nasıl düzeltilir? Bu içeriğimizde mutlu anları hüzün ile kaplayan .dll hatasının çözüm yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz. Lafı fazla uzatmadan başlayalım!

Gerekli .dll dosyasını Google’da aratmak

Aslına bakacak olursa tek bir .dll dosyası eksik ise en etkili yöntem o dosyayı güvenilir sitelerden indirmektir. Güvendiğiniz ve diğer kullanıcılar tarafından önerilen sitelere giderek ihtiyacınız olan dosyayı aratın. Ardından dosyayı indirin ve eksik dosya hatası aldığınız kısma taşıyın. Tek .dll dosyasının en basit çözümü budur. İnternette bu dosyaları indirebileceğiniz milyonlarca site mevcut. Gerekli virüs taramalarını ve araştırmaları kullandıktan sonra bu siteleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Güvenli Mod ile bilgisayarı başlatmak

Bilgisayarınızı güvenli modda başlattığınız takdirde yazılımsal hataları bulan ve buna çözüm arayan bir mod açmış olursunuz. Eğer Güvenli Mod hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz buraya tıklayarak sitemizden ilgili yazıyı okuyun. Daha sonra bilgisayarınızı Güvenli Mod ile çalıştırın ve sistem hatasını bilgisayarınızın çözmesini bekleyin. Bu yöntem oyun ve uygulama hatalarında işe yaramaz. Ancak sistemsel sıkıntılarda oldukça etkili bir çözüm yöntemidir. Sisteminizin performansını etkileyen bir durum varsa mutlaka bu yöntemi deneyin.

Windows Güncelleştirmelerden Yararlanmak

Windows cihazların sürekli güncel kalmasını sağlamak için dahili bir güncelleştirme aracı ile geliyor. Eğer sistemsel hatalar alıyorsanız ve .dll dosyası eksik diyorsa bilgisayarınızı güncel tutmak çözümlerden bir tanesidir. Eğer bilgisayarınızı güncellerseniz bilgisayarınız eksik .dll dosyasını bularak onu geri yükleyecektir. Ayrıca sisteminiz güncel tutmak her türlü yazılımsal sorunların önüne geçmek için önemli adımlardan bir tanesidir.

Windows Güncelleştirme’ye ulaşmak için öncelikle ayarlara giriyoruz. Ardından Güncelleme ve Güvenlik seçeneğini seçin. Daha sonra güncelleştirmeleri denetle butonuna basarak bilgisayarınızın güncelleme yapmasını bekleyin. Böylece sisteminizin güncel kalmasını ve eksik dosyaların yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Komut İstemcisi ile hata düzeltmek

Komut istemcisi ya da daha çok bilinen adı ile cmd. Belirli kodlar ile bilgisayarınıza kısayoldan erişim sağlamanıza yardımcı olan bir araçtır. Bu araç her Windows bilgisayara otomatik olarak yüklü gelir. Komut İstemcisi kullanarak dosya taraması yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde :

  1. İlk olarak arama çubuğuna cmd yazarak yönetici olarak başlatıyoruz,
  2. Ardından açılan komut istemcisi sayfasına sfc /scannow yazarak Enter’a basıyoruz.
  3. Böylece dosyaları tarayarak eksik dosyaları bulacağız.
  4. Bu işlemi tamamladıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Komut istemcisi kullanarak dosya tarama işlemini bu şekilde yapmamız mümkün. Eğer bu işlem de yardımcı olmazsa hatalı dosyayı komple silerek yeniden indirmeyi deneyin. Ya da .dll dosyalarını bulup indirmenize olanak sağlayan uygulamalar da size yardımcı olacaktır. Google aracılığı ile araştırma yaptığınızda bu araçlardan onlarcasına ulaşmanız mümkün. Umarız Windows .dll Dosyası Hatası Nasıl Düzeltilir? sorusuna cevap bulmuşuzdur! Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blockchain oracle

Blockchain Oracle Nedir? Oracle Türleri Nelerdir?

motivasyon-veren-kisa-filmler

Motivasyon Veren Kısa Filmler – 5 Öneri!