in

Yönetici Olarak Çalıştır Ne Anlama Geliyor?

yönetici olarak çalıştır ne anlama geliyor
yönetici olarak çalıştır ne anlama geliyor

İşletim sistemlerinde bazı uygulamalara tam anlamı ile yetki verilmez. Bunun en büyük nedeni bazı kötü niyetli yazılımların önüne geçmektir. Ancak işletim sistemimiz bunu yaptığında bazı uygulamalar tam işlevli olarak çalışmayabiliyor. Bazı durumlarda ise şaşırtıcı bir şekilde bir uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak olağanüstü şeylere yol açıyor. Peki yönetici olarak çalıştır ne anlama geliyor? Bir uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak neden önemli? Sorularımıza yanıt vererek keyifli bir içerik ortaya çıkarmaya çalışacağım. Lafı fazla uzatmadan başlayalım!

Yönetici olarak çalıştır ne anlama geliyor?

İşletim sistemleri tüm uygulamalara sistem üzerinde değişiklik yapma izni vermez. Yukarıda bahsettiğimiz üzere bunun en büyük nedeni kötü amaçlı uygulamaların önüne geçmektir. Eğer sistem üzerinde tam yetkili kötü niyetli bir uygulamayı cihazınıza yüklerseniz sisteminiz üzerinde ciddi değişikliklere yol açabilir. Hatta bu değişiklikler size maddi zararlar vermekle kalmaz bilgisayarınızda sakladığınız her türlü belgeyi üçüncü taraflar ile paylaşır. İşte bu yüzden her uygulamanın sistem üzerinde yetkisi yoktur.

Ancak her uygulama kötüdür diye bir kaide yok. Kötü niyetli uygulamaların yanı sıra bilgisayarımız için oldukça önemli olan anti-virüs yazılımları da sistem üzerinde izne sahip olamıyor. Bunula birlikte sistem üzerinde virüslü dosyalar başta olmak üzere zararlı dosyaları silemiyor. İşte bu problemin önüne geçmek için işletim sistemleri tarafından geliştirilen Yönetici Olarak Çalıştır özelliği imdadımıza yetişiyor. Bu özellik sayesinde manuel olarak hangi uygulamaların sistem üzerinde tam yetkili çalışabileceğini belirliyoruz. Yani iyi niyetli olduğundan emin olduğumuz uygulamaları yönetici olarak çalıştırarak bilgisayarımız üzerinde değişiklik yapmasına ve tam kontrol sağlamasına izin vermiş oluyoruz.

Tabii bazı uygulamaların da diskleriniz ve sürücüleriniz üzerinde yetkili olması gerekir. Bu uygulamalar genelde sistemi oldukça zorlayan uygulamalardır. Özellikle yazılım ile alakalı uygulamalar sistem üzerinde yetki isterler. Bunun en büyük nedeni ram ve işlemci kullanımının yüksek olmasıdır. Bu uygulamaları yönetici olarak çalıştırdığınız takdirde maksimum performans almanız garanti edilir.

Yönetici olarak çalıştırmak neden önemli?

Bir uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak ile normal çalıştırmak arasında oldukça ciddi farklar var. Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklamadan evvel uygulamanın güvenilir olduğunu kontrol edin. Özellikle internette yapacağınız araştırmalar oldukça belirleyici olacaktır. Bir uygulamayı yönetici olarak çalıştırdığınız takdirde o uygulama sisteminize tam anlamı ile erişim sağlayacaktır. Üstüne basarak hatırlatmakta fayda var güvenmediğiniz uygulamaları yönetici olarak çalıştırmak ciddi zararlara neden olma ihtimali vardır. Verileriniz ve bilgileriniz kötü niyetli kişilerin ellerine geçme ihtimali ortaya çıkar.

Bir uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak ise o uygulamanın performansını arttırmak açısından önemlidir. Yani sistem dosyaları üzerinde yetkisi olmayan bir anti-virüs yazılımı düşünün. Bu yazılım kötü niyetli ve virüslü dosyaları silemediği sürece ne işe yarar? Elbette hiçbir işe yaramaz. Eğer bu uygulamayı yönetici olarak çalıştırırsanız gerekli izinleri verirsiniz. Dolayısı ile tüm dosyalar ve diskler üzerinde yetkisi olur. Böylece yakaladığı kötü niyetli dosyaları silerek size büyük fayda sağlar.

Bir uygulamayı yönetici ile çalıştırmak için ciddi araştırmalara ihtiyaç duyduğumuzu tekrardan hatırlatalım. Bir uygulamayı yönetici olarak başlatmak başınıza bela açabilir veya uygulamadan maksimum performansta faydalanmanıza neden olabilir. Ayrıca bazı uygulamalara çift tıklasanız dahi uygulama bir türlü açılmaz. Böyle zamanlarda uygulamaya sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır derseniz bilgisayara emir vermiş olursunuz. Böylece uygulamanın açılmasını engelleyen sistem bölümü emrinize itaat ederek uygulamayı açar. Yani bir uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak sandığınız kadar basit bir işlem değil. Bu içeriğimizde yönetici olarak çalıştır ne anlama geliyor sorusuna yanıt verdik. Umarım aklınızdaki soruları ortadan kaldırabilmişizdir. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Arts and Culture 1 1 2

Google Arts and Culture Nedir? Özellikleri Nelerdir?

hotmail'e-ne-oldu

Hotmail’e Ne Oldu?