in

Güvenli Mod Nedir? Güvenli Mod Hakkında Her Şey!

güvenli mod nedir
güvenli mod nedir

Bilgisayarlar başta olmak üzere ; telefon ve tabletlerde karşımıza çıkan güvenli mod pek çok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Bu içeriğimizde güvenli mod nedir? sorusu başta olmak üzere güvenli mod hakkında merak edilen soruları yanıtlayacağız. Android ve Windows işletim sistemlerinde güvenli mod ile karşılaşıyoruz. Peki bu işletim sistemlerinde güvenli modun farkları nelerdir? Hazırsanız lafı uzatmadan başlayalım.

Güvenli mod nedir?

Güvenli mod bilgisayarınızın yaşadığı yazılımsal sorunlarını çözmek için kullanılan bir moddur. Bu mod sayesinde bilgisayarın maruz kaldığı hataya daha hızlı müdahale ederiz. Hatta bilgisayarın açılmasına engel olan bazı hataların önüne güvenli mod ile geçmek mümkün. Yani güvenli mod karşılaştığınız sorunları çözmek veya önüne geçmek için kullanabileceğiniz alternatif bir çözüm yöntemidir.

Güvenli mod ile bilgisayarı normal başlatmak arasında oldukça büyük farklar vardır. Bu farkların temelinde ise bilgisayarı güvenli mod ile başlattığınızda yalnızca sistem dosyalarını başlatması yatar. Böylece bilgisayar yalnızca varsayılan sürücüler ve ayarlar ile açılır. Bu da bilgisayarınızda bulunan hatalı dosyaların önüne geçmenize önayak olur.

Android cihazlarda ise ortaya çıkan yazılımsal uyuşmazlıkları çözmek için güvenli mod mevcuttur. Bu cihazlarda güvenli moda daha çok uygulama optimizasyonu yapmak için ihtiyaç duyulur. Varsayılan olarak gelen veya sonradan yüklenen uygulamalarda yaşadığınız sorunların önüne geçmek için güvenli mod ile cihazınızı başlatabilirsiniz. Ancak bu metodun her zaman uygulamaları optimize edemediğini belirtelim.

Ne işe yarar?

Güvenli modun ne işe yaradığına kısaca değindik. Genel olarak da güvenl modun ne işe yaradığını belirtmek gerekirse de cihazın yaşadığını yazılımsal problemlerin önüne geçmenize yarayan bir metot demek yanlış olmaz. Başka bir deyişle güvenli mod ile çalıştırılan cihazın performansı ve işlevleri kısıtlanmıştır. Bunun nedeni yukarıda da değindiğimiz üzere ne kadar az yazılım çalışırsa problemli dosyanın önüne geçmek o kadar kolay olur. Örneğin bilgisayarınızın ses yazılımı gibi temel çalışmada pek bir işe yaramayan yazılımlar güvenli mod aracılığı ile kapalı kalması sağlanır. Böylece ortaya çıkabilecek yazılımsal sorunların önüne geçilir.

Güvenli modu manuel başlatabileceğiniz gibi kimi zaman bilgisayar otomatik olarak bu modda açılır. Eğer bilgisayarınız kendisini kısıtlı modda açıyor ise sahip olduğu yazılımsal hatayı size bildirmeye çalışıyor demektir. En kısa sürede gerekli aksiyonları alarak bilgisayarınızı tamir etmenizde fayda var. Ayrıca bu problemlerin önüne geçmek için sık sık gelen sistem güncellemelerini yaptığınızdan emin olun. Böylece sisteminizde yaşadığınız problemlerin çözümü için en kısa sürede geri dönüş alabilirsiniz.

Güvenli mod nasıl açılır?

Günümüzdeki neredeyse bütün işletim sistemleri güvenli modu kullanıcılarına sunuyor. Tabii bu işletim sistemlerinde güvenli mod başlatma işlemleri ise farklılık gösteriyor. Doğru cihazda doğru şekilde güvenli mod ile başlatmak için adımları takip edin!

Windows’ta güvenli mod başlatmak

Windows cihazları güvenli mod ile başlatmak için öncelikle yeniden başlat seçeneğinin olduğu menüye ulaşın. Bunun için Windows + X tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Ardından Shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarı yeniden başlatın. Karşınıza mavi bir ekran gelecektir. Bu ekrandan sorun giderme seçeneğine basarak devam edin. Ardından gelişmiş seçenekler ve başlangıç ayarları seçeneklerini seçin. Daha sonra yeniden başla seçeneğine tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başladığında karşınızda bir tuş listesi çıkacaktır. Buradan güvenli mod seçeneğine denk gelen tuşa basarak güvenli mod ile bilgisayarımızı açabiliriz.

MacOS cihazlarda güvenli mod

MacOS cihazlarda güvenli modda başlatmak için iki farklı seçeneğimiz var. Eğer sistem Intel işlemciye sahipse yeniden başlat seçeneğine ulaştığınız menüyü açın. Ardından yeniden başlat’a basarken Shift tuşuna basılı tutun. Oturum açma ekranı gelene kadar bekleyin. Ekran geldiğinde oturum açarak giriş yapın. Bilgisayarınızın güvenli modda başladığını göreceksiniz.

Ancak cihazınızda Apple Silicon var ise yapmanız gereken farklı bir yol var. Öncelikle bilgisayarı kapatın. Ardından bilgisayarınızı açın ancak bilgisayarınız açılana kadar güç tuşuna basılı tutun. Ardından karşınıza çıkacak listeden sistemin kurulu olduğu diski seçin. Daha sonra Shift tuşuna basılı tutun. Karşınıza Güvenli Modda Sürdür seçeneği gelecektir. Bu seçeneği seçin ve bilgisayarınıza oturum açarak giriş yapın. Böylece bilgisayarınız güvenli modda başlayacaktır.

Bu içeriğimizde güvenli mod nedir? Başta olmak üzere güvenli mod hakkında merak edilen sorulara cevap verdik. Umarız sizler için faydalı bir içerik oluşturmuşuzdur. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

32 bit ile 64 bit farkı nedir

32 Bit ile 64 Bit Farkı nedir?

kaybolan airpods nasıl bulunur

Kaybolan AirPods Nasıl Bulunur? Basit Bir Rehber!