in ,

Kriptoloji Nedir? Kripto Paralarda Kriptografi Nedir?

kriptoloji

Bu içeriğimizde: Kriptoloji nedir? Kripto paralarda kriptografi nedir? Sorularının cevaplarına ve bu kavramlar hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Kriptoloji nedir?

Kişilerin mesajlarını güvenli bir şifreleme yöntemiyle alıcıya ulaştıran ve sadece alıcı tarafından okunmasını sağlayan bir şifreleme bilimidir. Kriptoloji, Eski Yunanca krýptō “gizlemek” eyleminden türetilen ve “gizli” anlamına gelen kryptós ismi ile “söz, kelime, mantık” anlamlarını taşıyan lógos sözcüklerinin bir araya gelmesiyle adlandırılmıştır. Dolayısıyla, “gizli söz, gizli mantık, saklı kelime” anlamlarını taşır. Kriptoloji aslında kriptografi ve kriptanaliz dallarından oluşur.

Kriptografi nedir?

Şifrelenmek istenen herhangi bir veriyi, üçüncü tarafların okuyamayacağı şekilde bilimsel bir yöntemle şifreleme sistemidir. Kısacası, kişiler veya kurumlar tarafından iletilen mesajları yalnızca alıcının okuyacağı biçimde şifrelemektir. Esasında bu şifreleme yöntemi tarihsel açıdan oldukça eski zamanlara dayanır. Ancak günümüzde teknolojinin oldukça gelişmiş olması, bu şifreleme yönteminin farklı algoritmalar aracılığıyla geliştirilmesine olanak sağlamıştır.

Kriptografi, banka şifrelerinde, elektronik imzada, e-ticarette, kişisel mesajlaşma uygulamaları ve daha pek çok alanda kullanılan matematiksel fonksiyonlara dayalı bir şifreleme yöntemidir. Verilerin çalınması, dolandırıcılık işlemleri için kullanılması ve daha birçok olumsuz durumların yaşanmaması için bu şifreleme yöntemi çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca kişilerin ve kurumların güvenirliğini ve güvenliğini korumak için de kesinlikle önemlidir. Kriptanaliz ise bu bilimsel şifreleme yöntemiyle şifreli olan verileri çözmek için çalışan daldır.

Kripto paralarda kriptografi işleyişi nasıldır?

Blockchain teknolojisinin güvenli olmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri veri gizliliğidir. Bu verilerin güvenliği kriptografi aracılığıyla sağlanır.

Kriptografinin kripto paralardaki işleyişini kısaca özetlemek gerekirse:

  • Blokzincirlerde gerçekleşen işlemlerin güvenliğini sağlamak
  • Yeni kripto para birimlerinin altyapı güvenliğini sağlamak
  • Kullanıcıların transfer işlemleri gibi verilerini şifrelemek

İşte bu alanlarda kriptografinin yararları söz konusudur. Dünyanın çeşitli yerlerinde dağınık olarak bulunan binlerce bilgisayar vardır ve bunlar Bitcoin ağının güvenliğini sağlayan node’lardır. Kullanıcıların transfer işlemlerini ve çeşitli işlemlerin verilerini kopyalayan bu full node’ların temelini kriptografi oluşturmaktadır. Bu düğümler sayesinde çift harcama gerçekleşmez çünkü kullanıcıların transfer imzaları kayıt altına alınmış ve kodlanmıştır. Bitcoin tam düğümleri hakkında detaylı bilgiye bu Bitcoin Node Nedir? Full Node Nasıl Çalışır? içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bitcoin çift harcama konusunda bilgi için de bu Yüzde 51 Saldırısı Nedir? Çift Harcama Nasıl Gerçekleşir? içeriğimize göz atabilirsiniz.

İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (5 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

etf-nedir

ETF Nedir? Kripto Para ETF’leri Neden Önemlidir?

kripto-para-korku-ve-acgozluluk-endeksi

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir? Basit Bir Rehber!