in

Bitcoin Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

BTC 1

Bitcoin Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

Bu içeriğimizde, dünya genelinde en çok kullanılan blokzincirlerinden biri olan Bitcoin ağının güvenliğini sağlayan temel unsurlara yer verdik.

Bitcoin Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

Kriptografi

Kriptografi, şifrelenmek istenen herhangi bir veriyi, üçüncü tarafların okuyamayacağı şekilde bilimsel bir yöntemle şifreleme sistemidir. Kişiler veya kurumlar tarafından iletilen mesajlar, yalnızca alıcı tarafından okunacak biçimde kodlanarak şifrelenir. Bitcoin ağının güvenli oluşunu sağlayan en önemli faktörlerden biri de veri gizliliğidir. Bu verilerin güvenliği kriptografi aracılığıyla sağlanır. Bitcoin ağının temelinde kriptografik bir sistem yer aldığı için, zincirdeki veriler şifrelenerek aktarılır ve değiştirilemezdir. Bu sayede kötü amaçlı kişilerin, işlemleri tersine çevirerek vurgun yapması engellenmiş olur.

Düğümler (node’lar)

Bitcoin blokzincirinde gerçekleşen işlemler, düğümler tarafından kopyalanmaktadır. Genel olarak düğümler, kripto paraların inşa edildikleri ağların güvenliğinden sorumludur. Ağların aktif bir şekilde çalışmasında ve işlemlerin kaydedilmesinde bu düğümlerin önemi büyüktür.

Düğümler işlevleri bakımından ikiye ayrılmaktadır: Full node ve light node

Full node, blokzincir ağında gerçekleşen bütün işlemlerin kopyasını barındıran düğümdür. Light node ise kopyaların sadece bir miktarını barındıran düğümdür. Örnek verecek olursak: Light node, Bitcoin ağında birkaç ay içerisinde gerçekleşen işlemlerin kopyasını barındırır iken; full node ise bu ağın var olduğu günden bu yana olan bütün verileri barındırır. Ancak light düğümler, barındırdıkları verilerin doğrulanması için full node’lara bağlanırlar.

Ancak imkânsıza yakın olsa da bütün node’lar işlevini yerine getiremese dahi geriye tek bir full node kaldıysa, bu full node bütün ağı yeniden aktif hâle getirmeye yetecektir. Ayrıca birçok yere dağıtılmış olan bu düğümler, Bitcoin blokzincirini dışarıdan gelebilecek olan bütün saldırılara karşı korumaktadır. Dolayısıyla bir siber saldırıda bütün ağın yok edilmesi neredeyse imkânsız bir durumsa, bu düğümler sayesindedir. Bununla birlikte, bir kripto para birimi ağında ne kadar çok düğüm varsa, ağ da o kadar güvenli olur.

Proof of Work, %51 saldırısını zorlaştırıyor

Bitcoin, Proof of Work (İş Kanıtı) fikir birliği sistemini kullanmaktadır. Bununla birlikte, Bitcoin madencilerinin en önemli görevlerinden biri de “çift harcama” kalkışmasını engellemektir. Yüzde 51 saldırısı, hackerların bir kripto para birimine ait hash oranının çoğunluğunu ele geçirmesi anlamına gelir. Herhangi bir blockchain ağına gerçekleşen bu saldırının amacı; ağın kontrolünü ele geçirerek çift harcama gerçekleştirmektir. Peki bu saldırı Bitcoin’de gerçekleşebilir mi? Evet, böyle bir ihtimal mevcut fakat başarılı olması imkânsıza yakın. Bitcoin ağının hash oranı oldukça güçlüdür, madenciler saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirir. Saldırganların Bitcoin ağına %51 saldırısı gerçekleştirmesi için böylesine güçlü bir hash oranını aşmaları gerekir. Bununla birlikte, hackerlerin bu saldırı için binlerce yüksek donanımlı cihaza, çok yüksek enerji tüketimine, milyar dolarlara ihtiyacı vardır. Dolayısıyla bu kadar büyük bir saldırının gerçekleşme olasılığı oldukça düşüktür.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zrx coin nedir 0x coin

ZRX Coin Nedir? 0x Projesinin Özellikleri Nelerdir?

kripto para dolandırıcılığı - en yayın bitcoin dolandırıcılığı - 5 yaygın kripto para - kripto para

Bitcoin Dolandırıcılığı ve Bunlardan Korunma Yöntemleri!