in ,

Hash Rate Nedir? Bitcoin Hash Rate Neden Önemlidir?

hash 1 1 1 1

Hash Rate Nedir? Bitcoin Hash Rate Neden Önemlidir?

Bu içeriğimizde Hash rate nedir? Bitcoin hash rate neden önemlidir? Hash gücü ve siber saldırılar arasında nasıl bir ilişki vardır? Sorularının cevaplarına ve detaylara ulaşabilirsiniz. Şimdi hiç vakit kaybetmeden Hash rate nedir? Sorusunu cevaplayalım.

Hash Rate Nedir?

Hash rate, kripto para madencilerinin yüksek donanımlı cihazlarıyla gerçekleştirdikleri işlemlerin hızını, dolayısıyla verimliliğini ifade eder. Ancak hash rate, hash oranı veya karma hızı olarak da ifade edilir.

hash 1 1 1 1

Madencilik ve Hash Rate:

Madenciler, yeni bloklar eklemek veya blok doğrulamak için çözülmesi oldukça zor olan bazı matematiksel problemleri çözerler. Bu problemleri çözmek için saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirirler. Ancak bu işlemleri için yüksek donanımlı bilgisayarlara ve elektrik enerjisine ihtiyaç duyarlar. Hash rate ise bu cihazların ne kadar hızlı/verimli olduğunu gösterir. İşlem gücünün bu kadar önemli olmasının nedeni: Cihazlar problemleri çözmek için ne kadar fazla tahminde bulunurlarsa; çözüme ulaşıp blokları doğrulamak da o denli çabuk olacaktır. Ayrıca hash rate ne kadar yüksek olursa madencinin yeni bloklar eklemesi de o kadar kolaylaşacağı için; madencinin blok ödülü kazanma ihtimali de artar.

Hash Rate Nedir – İlgili: Akıllı Kontrat Nedir? Akıllı Kontrat Ne İşe Yarar?

Hash Oranı Hesaplama:

Hash oranına, hash/saniye (h/s) formülü ile ulaşırız. Ancak elde edilen sonuç da tera, giga, mega ekleriyle ifade edilir.

Örnek verecek olursak: Bir blockhain ağı saniyede 5 trilyon işlem yapıyorsa, hash oranı 5 Th/s olur.

akilli-kontrat-nedir

Hash rate ve siber saldırılar arasında nasıl bir ilişki vardır?

Karma hızının yüksek olması, blockhain ağlarına gelecek olası saldırıları engellemek için önemlidir. Hash rate ne kadar yüksekse madenciler de o kadar çok işlem gerçekleştiriyor demektir. Öyleyse hackerlerin bu ağlara bir siber saldırı gerçekleştirebilmeleri için bu işlem gücünü aşmaları gerekir. Kısacası, hash oranı arttıkça siber saldırıların gerçekleşme olasılığı da bir o kadar azalır.

Ancak hash oranları kripto para türlerine göre değişim göstermektedir. Bir madenci yüksek donanımlı cihazıyla Bitcoin madenciliği yaparken daha sonra başka bir kripto biriminin madenciliğini yapma imkânına sahiptir fakat hash rate farklılık gösterecektir. Bunun nedeni de kripto para birimlerinin kendine özel üretim işlemlerinin olmasıdır.

Bitcoin Hash Rate Neden Önemlidir?

Hash oranı ile BTC arasında bir korelasyon olduğu fikri yaygındır. Bitcoin fiyatı yüksekse hash oranının da yüksek olduğu ancak Bitcoin fiyatının düşüşüyle hash oranının da düşmesi beklenir. Bitcoin düşünce madenciler enerji tüketimi ve diğer ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıkları için madenciliği bırakma olasılıkları artar. Madencilerin çekilmesiyle de hash rate azalır. Hash oranının düşmesi demek; blockhain ağının siber saldırılara karşı güçsüzleşmesi anlamına gelir ve bu durum da fiyatı olumsuz etkiler.

İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (10 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Orchid

Orchid Protocol Nedir? OXT Coin Nereden Alınır?

en-iyi-dns-sunucuları-dns-nedir-dns-nasil-calisir

En İyi DNS Sunucuları! Gelişmiş Çevrimiçi Güvenlik için Deneyin!