in

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir? Basit Bir Rehber!

kripto-para-korku-ve-acgozluluk-endeksi
kripto-para-korku-ve-acgozluluk-endeksi

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir? Basit Bir Rehber!

Bu içeriğimizde Bitcoin ve altcoin piyasasındaki düşüşün ardından birçok kişinin dilinde olan korku ve açgözlülük endeksi konusuna değineceğiz. Korku ve açgözlülük endeksi nedir? Diye sorarken aynı zamanda bu konudaki bazı küçük detaylara da değineceğiz.

İçeriğimize geçmeden önce korku ve açgözlülük endeksi hakkında kısaca bir bilgi vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Kripto para piyasasında son zamanlarda sık sık duymanızın nedeni ne yazık ki piyasadaki ciddi bir düşüşün yaşanması. Neredeyse herkes günlük olarak bu grafiği kontrol eder oldu.

Korku ve açgözlülük endeksi, kripto para piyasası duyarlılığı için 0 ile 100 arasında bir değerlendirme sunuyor. Bu endekse göre 0-49 puan arası korkuyu tanımlarken 50-100 arası ise açgözlülük olarak tanımlanıyor. Tabii ki alt başlıklara da ayrılarak daha da detaylı bahsetmemiz mümkün.

Korku ve açgözlülük endeksi, CNNMoney korku ve açgözlülük endeksine dayalı. Korku, piyasada düşük değerleme ve arz fazlası olduğunu gösterirken; açgözlülük ise kripto piyasasında token veya coinlerin aşırı değerlemede olduğunu ve olası bir balonu ifade ediyor.

İlgili: White paper Nedir? White paper Yazılışı ve Detayları!

Korku ve Açgözlülük Endeksi:

Korku ve açgözlülük endeksi kontrolü ile piyasaya ne zaman giriş yapacağınızı ya da ne zaman çıkış yapmanız gerektiğini hızlıca öngörebilirsiniz. Fakat unutmadan hemen şunu hatırlatmak istiyoruz: Bu içeriğimiz herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemekle birlikte tamamen haber ve bilgi amaçlı. Kısacası kripto para piyasasından takip ettiğiniz kişilerin birçoğunun belli grafiklere ve analizlere baktığını görürsünüz. Bunun nedeni belli kararlar alırken (kripto para al sat gibi) destekleyici verileri kontrol etmeleri. İşte korku ve açgözlülük endeksi de bu destekleyici verilerden bir tanesi.

Kripto korku ve açgözlülük endeksi, duyarlılık ölçütlerini ve temel ölçütleri bir araya getirerek piyasa korkusu ve açgözlülüğü hakkında bilgi sunuyor. Sunuyor, sunuyor da siz siz olun yalnızca bu göstergeyi dikkate almayın. Eğer bir yatırım yapıyorsanız bu yatırımın riskini de göz önünde bulundurun.

korku ve açgözlülük endeksi
Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi

CNNMoney, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksini ilk başta menkul kıymet ve hisse senetlerine yönelik piyasa duyarlılığını analiz etmek için yaratmıştır. Daha sonra ise Alternative.me kendi versiyonunu kripto piyasasına uyarlamıştır. 

Endeksin ölçeği aşağıdaki kategorilere bölünebilir:

  • 0-24: Aşırı korku
  • 25-49: Korku
  • 50-74: Açgözlülük
  • 75-100: Aşırı açgözlülük

İlgili:

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Çalışıyor?

Alternate.me, her gün 0 ila 100 arası yeni bir değer hesaplıyor. ”Temmuz 2021 itibarıyla Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi yalnızca Bitcoin’le ilgili bilgileri kullanıyor.” dersek sanırım yanlış olmaz.. Bunun arkasındaki nedene kısaca değinecek olursak; fiyat ve duyarlılık söz konusu olduğunda BTC’nin kripto piyasasının geneliyle anlamlı bir korelasyon göstermesini neden olarak gösterebiliriz. Gelecekte, muhtemelen Ethereum (ETH) ve BNB (Binance Coin) gibi diğer büyük coinleri dahil etmeye yönelik planlar da ortaya çıkacaktır.

Eğer korku ve açgözlülük endeksini incelemek isterseniz farklı web sitelerinden bu kaynağa ulaşmanız mümkün. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece bu endeksi göz önünde bulundurmayın. Sadece bu endeks ile işlem yapmaktan kaçınmak doğru bir hareket olacaktır.

İlgili: Mana Coin Nedir? Decentraland (MANA) Ne İşe Yarıyor?

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kriptoloji

Kriptoloji Nedir? Kripto Paralarda Kriptografi Nedir?

akilli-kontrat-nedir

Akıllı Kontrat Nedir? Akıllı Kontrat Ne İşe Yarar?