in

Bitcoin Node Nedir? Full Node Nasıl Çalışır?

Bitcoin Node

Bu içeriğimizde: Bitcoin node nedir? Full node nasıl çalışır? Sorularının cevaplarına ve sıklıkla karşılaşılan bu kavramların detaylarına yer verdik.

Bitcoin node nedir?

Node (düğüm), bir blokzincir ağına bağlı olan ve yapılan işlemlerin kopyalarını barındıran bilgisayarlara verilen isimdir. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin blokzincirinde gerçekleşen işlemler, düğümler tarafından kopyalanır. Bu düğümler, kripto paraların inşa edildikleri ağların güvenliğinden sorumludur. Ağların aktif bir şekilde çalışmaları ve bilgilerin kopyalanması için bu düğümlere dâima ihtiyaç vardır.

Düğümler işlevleri bakımından ikiye ayrılır: Full node ve light node

Full node, blokzincir ağında gerçekleşen bütün işlemlerin kopyasını barındıran düğümdür. Light node ise kopyaların sadece bir miktarını barındıran düğümdür. Örnek verecek olursak: Light node, bir kripto para ağında birkaç ay içerisinde gerçekleşen işlemlerin kopyasını barındırır fakat full node ise bu ağın var olduğu günden bu yana olan bütün verileri barındırır. Bununla birlikte, light düğümler barındırdıkları verilerin doğrulanması için full node’lara bağlanırlar. Bitcoin tam düğümlerinin en önemli görevlerinden biri de “çift harcama” kalkışmasını engellemektir. Çift harcama (double spending) hakkında detaylı bilgiler için bu Yüzde 51 Saldırısı Nedir? Çift Harcama Nasıl Gerçekleşir? içeriğimize göz atabilirsiniz.

Full node’ların önemi:

Bitcoin ağının devamlı işleyişi bu düğümler sayesinde olur. Ancak imkânsıza yakın olsa da bütün node’lar bozulduğunda dahi geriye tek bir full node kaldıysa; bu full node bütün ağı yeniden aktif hâle getirmeye yetecektir. Ayrıca birçok yere dağılmış olan bu düğümler, Bitcoin blokzincirini dışarıdan gelebilecek olan bütün saldırılara karşı korumaktadır. Dolayısıyla herhangi bir siber saldırıda bütün ağın yok edilmesi neredeyse imkânsız bir durumsa; bu da düğümler sayesindedir. Kripto para birimlerinin ağlarında ne kadar çok düğüm varsa, blockhain ağlarının işlem geçmişleri de o kadar güvende olur.

Full node nasıl çalışır?

Bitcoin tam düğümler belirli kurallara bağlı olarak çalışırlar. Bu kurallar şöyledir:

  • Madenciler blokzincirde belirli bir miktar Bitcoin üretmeliler.
  • Gerçekleşecek olan transferler belirlenen kurallara uyarak imzalanmalıdır.
  • Gerçekleşen işlemlerin veri formatları gereken formatta olmalıdır.
  • Çift harcama gerçekleşmediği kesinlik kazanmalıdır.

Bu kurallardan herhangi biri yerine getirilmediği takdirde işlemler full node tarafından onay alamaz. Bundan dolayı tam düğümlerin işlevi önem kazanmaktadır.

İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para borsalarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (4 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin fork

İlk Coin Arzı Nedir? Bilinmesi Gereken Her Şey!

1 bitcoin kac satoshi 2

Proof of Work Nedir? Proof of Stake ile Farkları Nelerdir?