in

Kripto Para Dolandırıcılığı Nedir ve Dolandırıcılık Nasıl Önlenir?

kripto-para-dolandiriciliği-nedir
kripto-para-dolandiriciliği-nedir

Kripto Para Dolandırıcılığı Nedir ve Dolandırıcılık Nasıl Önlenir?

Bu içeriğimizde kripto para dolandırıcılığı konusuna değiniyoruz.

Kripto para dolandırıcılığı dediğimiz zaman ilk aklımıza gelen şey tabii ki de scam olan kripto paralar. Peki bu konuda başka nelere dikkat etmeliyiz ve bu kripto para dolandırıcılığı çeşitlerinden nasıl kurtuluruz? Şimdi bu içeriğimizde bu konuya el atıyoruz.

Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin popülaritesindeki hızlı artış, yeni bir pazarın çıkmasına sebep oldu. Her gün blokzincir teknolojisini kullanan yeni bir kripto para ortaya çıkıyor. Bu kripto paraların artışı tabi ki iyi bir şey değil. Müthiş kaliteli projeler ortaya çıkarken bir yandan da dolandırıcılık için çok fazla kripto para ortaya çıkıyor. Yatırım yaparken ya da kripto paraların herhangi bir etkinliğine katılırken mutlaka ön araştırmalarda bulunun.

Kripto Para Dolandırıcılığı Nedir? Kripto Para Hakkında!

Halka açık kripto para birimlerinin temel faydalarından biri, blokzincir teknolojisinin mümkün kıldığı bir özellik olan işlemlerin şeffaflığında yatıyor. 

Herhangi bir kripto para birimi özel bir blokzincir ile desteklenmeli. Yeni bir kripto para biriminde, açık kaynaklı bir kod tabanı ve merkezi olmayan bir yapı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Cüzdan yazılımı da mevcutsa geriye kalan tek şey whitepaper dosyasını incelemek. Her şey, kapalı ve merkezileştirilmiş özel bir sistem içinde değil, alenen alınıp satılmalıdır. Bu da ürünün ne kadar kaliteli olup olmadığını gösteren bir özellik.

Güvenilir kripto para biriminde şunlardan bazıları olmalı:

 •  İşlem kayıtlarına ücretsiz olarak erişilebilen halka açık bir blokzincir.
 • Açık kaynak sistem.
 • Temel cüzdan sistemi.
 • Aktif ve bilgili bir topluluk.

Kripto Para Dolandırıcılığı Konusunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Başkalarını bir kripto para borsasına kaydettirdiğinizde hemen alacağınızı söyledikleri komisyonlara inanmayın, dikkat edin. %75’den fazlası gerçek değil.
 • Bilmediğiniz bir web sitesine girdiğinizde cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşma ihtimali var. Bu yüzden bir antivirüs kullanın. O web sitesinin cihazınızdan kripto para madenciliği yapmasına izin vermeyin.
 • Eğer bir hükümet veya kripto para borsası herhangi bir kripto parayı saadet zinciri olarak gösteriyorsa mutlaka o kripto paradan uzak durun.
 • SSL olmayan sitelerden tabi ki her zaman uzak durmanız gerektiğini hatırlatmamıza gerek yok ama yine de hatırlatalım.
 • Bariz yazım hataları ve dil bilgisi sorunu olan kripto para borsalarından uzak durun.
 • 1 verirseniz 3 kazanırsınız diyen kişi veya borsalardan uzak durun.
 • Bilgisayarınıza veya özel bilgilerinize erişmek isteyen herkesten ve her sistemden uzak durun. (Kimlik doğrulaması Türkiye’deki kripto para borsalarında zorunlu. Bu konuyla alakalı detaylara kripto para borsalarının içeriklerinden erişin. Bu maddede bahsetmek istediğimiz şey phishing saldırıları.)

Yeni bir kripto para birimini destekleyen kripto para borsalarını takip edin fakat hemen al/sat yapmayın. Bu oldukça riskli bir durum olabilir. Yeni bir kripto para birimi hakkında olumsuz konuşan herkese saldıran kişiler, YouTube videoları ya da sosyal medya profilleri hızlı bir şekilde ortaya çıkmışsa o kripto paradan uzak durmak gerekir. Bu konuda bize güvenebilirsiniz. Çünkü olumsuz eleştirilere küfürler eden bir topluluk varsa bu suçlarının ortaya çıktığını gösteriyordur.

Gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, genellikle gerçek değildir. Bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce ön çalışmalarınızı ve araştırmalarınızı mutlaka yapın.

Sorumluluk Reddi: Bu içerik yatırım tavsiyesi içermez. Ancak ilgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olun. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur. 

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

en-iyi-reklam-engelleyici

Reklam Engelleyici Eklentilerini Neden Kullanmalıyız? Chrome İçin 4 Öneri!

whatsapp-alternatifleri

WhatsApp Alternatifleri! WhatsApp Yerine Kullanılabilecek Uygulamalar!