in ,

Bitcoin Nedir? ve Bitcoin ile Ödeme Nasıl Yapılır?

donanım cüzdanlarının artıları - donanım cüzdanı nedir - kripto para - bitcoin donanım cüzdanı - donanım cüzdanı eksileri
donanım cüzdanlarının artıları - donanım cüzdanı nedir - kripto para - bitcoin donanım cüzdanı - donanım cüzdanı eksileri

Bitcoin Nedir? ve Bitcoin ile Ödeme Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde Bitcoin nedir? Bitcoin ile ödeme nasıl yapılır? Sorusularını cevaplıyoruz. Bitcoin nedir? Sorusunu cevaplamadan önce içeriğimizin herhangi bir yatırım tavsiye içermediğini hatırlatmak istiyoruz. Yatırımcılar, kullanımdan, kardan veya zarardan kendileri sorumludur.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, şirket ya da kişilerle vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılması mümkün. 

Bitcoin, kişiler arası mutabakata dayalı ve eşten eşe (P2P) dijital para transferi sağlamak amacıyla blockchain teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Bitcoin ile yapılan bütün işlemler blockzincir üzerine kaydediliyor. Blockzincirler aklınıza gelmesi mümkün olan en şeffaf şeyden daha şeffaf ve halka açıktır. Kısacası ilk günden bugüne kadar olan bütün işlemleri tek tek incelememiz mümkün. Bu, günümüzdeki birçok yasal olmayan işi de bitirecek bir teknoloji.

Bitcoin sınırlı sayıdadır. Toplam bitcoin sayısı ise 21 milyon adettir. Fakat henüz 21 milyon BTC dolaşımda değil.

Bitcoin toplam 21 milyon adettir!

BTC herhangi bir devletin ya da merkez bankasının bir ürünü değil. BTC ya da diğer kripto paralar geleneksel paralar gibi basılı değillerdir. Fiziki olarak herhangi bir ürün değillerdir. Yakın geçmişi incelediğimiz zaman bitcoin ile ev alabiliyor ya da altın (Gram, Çeyrek, Yarım, Tam, Külçe) alabiliyorsunuz. Türkiye’de de birçok alışverişte kullanıma sunulmaya başlandı fakat kullanım alanı hala ülkemizde oldukça az. Unutmadan şunu da eklemeliyim: Bitcoin tamamen sanal olarak üretiliyor. Bitcoin üreticilerine madenci denir. Madencilikle ilgili kısa birkaç bilgiye sahip olmak isterseniz Kripto Para Madenciliği Nedir? Kripto Madenciliği Hakkında! başlıklı içeriğimizi okumanızı öneririz. Bitcoin madencileri belli zamanlarda oldukça zorluklar çekmişlerdir. Bu zorlukları çekmelerinin nedeni ise Bitcoin’in fiyatının belli dönemlerde oldukça düşmesi. Ek olarak Bitcoin madenci sistemine dahil olan her birey sistemin güvenliğini sağlamaya başlamış olur.

bitcoin
BitcoinNews

BTC üretiminin sağlanması ve blok zincir sisteminin sürekliliğini ve güvenliğini tesis edilebilmesi için madencilere her zaman ihtiyaç duyulur. Madencilik esasında kriptografi şifreleri çözerek sisteme yeni blokların eklenmesidir. Şifrelerin çözülmesi, bilgisayarın işlemci kapasitesine ve şifrenin uzunluğuna bağlıdır. Şifreleri çözülmesi ile oluşturulan bloklar üzerinden madenciler BTC ile ödüller alıyor. Madenci sayısının artması ve sistemin yalnızca 10 dakika içerisinde bir blok üretimine izin vermesi, madencilikten kar etmeyi her geçen gün zor bir hale sokuyor. Tek başınıza yapacağınız bir madenciliğin de aslında pek bir kıymeti ya da değeri yok. (Kazanç olarak düşünürsek tabi ki. Yoksa her madenci oldukça kıymetli)

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Yapılır?

BTC ile ödeme yapmanın ya da kabul etmenin en kolay yolu kişiden kişiye, yani adresten adrese transfer yapmaktır. Bu yöntem bazı akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla uygulanabilir. Ayrıca direkt olarak uygulama kullanmak yerine borsaların internet sitelerinden de ödeme yapabilir ya da alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey cüzdanınızın adresini ödeme alacağınız kişiye göndermek ya da ödeme yapacaksanız ödeme yapacağınız kişinin cüzdan adresini almak. Bitcoin Nedir? sorusunun cevabını daha detaylı öğrenmek için Bitcoin Fiyatı Nasıl Oluşur? Kripto Para Borsaları Hakkında Bilgiler! başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Not: Bu içerik dahil hiçbir içeriğimiz yatırım tavsiyesi ya da öneri değildir. İçeriklerimiz tamamen bilgi ve haber amaçlıdır.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

jackie chan filmleri

En İyi Jackie Chan Filmleri!

Ukraynda olasi internet kesintisi

Ukrayna’da Olası İnternet Kesintisi! Savaşta Siber Saldırının Yeri!