in

Ukrayna’da Olası İnternet Kesintisi! Savaşta Siber Saldırının Yeri!

Ukraynda olasi internet kesintisi
Ukraynada olası internet kesintisi
Ukrayna’da olası internet kesintisi

Şu anda tüm dünyanın gündemini meşgul eden olay hiç şüphesiz Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi. Geçtiğimiz günlerde başlayan işgal harekatı ile beraber Rusya hukuksuz bir biçimde Ukrayna topraklarını işgale başladı. Tüm dünyaya meydan okuyan Rusya Ukrayna askerini ve sivillerini katletmeye devam ediyor. Ancak savaşta askeri güç ne kadar önemli olsa da Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi sadece askeri yönde değil. Yapılan siber saldırılar ile beraber Ukrayna’da yer yer internet kesintileri yaşanıyor. Bu da Ukrayna’da olası internet kesintisi endişesi doğuruyor. Peki ülke genelinde meydana gelen internet kesintisinde nasıl bir durum ile karşı karşıya kalırız? Bu sorulara cevap arıyoruz!

Ukrayna’da Yerel İnternet Kesintileri

İşgal başladığından beri ülkenin bazı noktalarında kesintiler yaşandığını biliyoruz. Hatta ülkenin ikinci büyük kenti olan Kharkiv fiziki ve siber saldırılardan dolayı internet bağlantısını neredeyse kaybetmiş durumda. IODA verilerine göre 23 Şubat gece yarısından hemen önce başlayan internet kesintileri ülke genelinde belirli aralıklarla devam ediyor. Ülkenin en büyük internet servis sağlayıcısını hedef alan işgalci Rus birlikleri Ukrayna halkını internetsiz bırakmak ve telekomünikasyon ağını çökertmek için her türlü saldırıyı deniyor. Bu da Ukrayna halkını tüm iletişim ağının kesilmesi tehlikesi ile baş başa bırakıyor.

İnternet ve İletişim Ağını Kesmek Neden Bu kadar Önemli?

İşgalci Rusya troll üretim merkezi olarak isimlendirilen bir yapıya sahip. Bu yapıya dahil tüm insanlar internet üzerinde yanlış ve provoke edici bilgiler paylaşarak Rusya’yı aklamaya çalışıyor. Ancak işgal başladığından bu yana sivil Ukrayna halkı tarafından paylaşılan bilgiler ve haberler bu merkezin işine çomak sokuyor. Yani Ukrayna saldırganlığına tepki veriyoruz denilerek bu işgal başlamış olsa da izlediğimiz görüntüler ile saldırgan tarafın kim olduğunu anlamamız hiç güç olmadı. Bu nedenle Rusya internet bağlantısını keserek Ukrayna’yı kendi sınırları içerisine hapsetmek istiyor. Tüm bu nedenleri ele alırsak internetin savaş durumunda sanıldığından daha önemli olduğu durumuna ulaşabiliriz. Sivil halkın elinde bir devletin provokasyonlarını yok edecek başka silah olduğunu sanmıyorum.

Olası Bir Kesintide Ne Olur?

Olası bir internet kesintisi halinde olabilecek şeyler çok vahim. Öncelikle Ukrayna’da olacak her türlü insanlık dışı uygulama tüm dünyanın gözlerinin önünde fakat haberleri olmadan yapılmış olur. Ayrıca İnternet sistemine bağlı her türlü sistem ve sektör çöker. Özellikle bankacılık sisteminin çökmesi neredeyse ekonominin çökmesi anlamına gelir. Bununla beraber iletişim sisteminin de çökeceğini düşünürsek yerel halk için oldukça zorlu bir dönem başlar. Anlayacağınız bu saldırı Ukrayna halkını susturmak anlamına gelir. Bu da kaderine terk edilmiş ve sınırlarına hapsolmuş bir halk demektir.

Tabii yapılan tüm siber ve fiziki saldırılar bir tehlikeyi daha doğuruyor. Tüm ülkede olası bir elektrik kesintisi. Elektrik kesintisi yaşanması durumunda yukarıda bahsettiğimiz tüm sorunların yanına niceleri dahil olur. Elektrik kesintisi yaşanması durumu sadece halkın sesini kesmek değil onları karanlığa terk etmektir. Sanki 1941 karanlığını yaşamıyorlarmış gibi.

İşgal edilirken seslerinin kesilmemesini isteyen bazı sivil toplum grupları bu soruna çözüm arıyor. Ancak ne yapacakları muamma. Umarız içerisine hapsedildikleri karanlıktan en kısa sürede kurtulurlar. Savaşın kazanının olmadığının anlaşıldığı güzel günlere hep beraber uyanma dileği ile. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

donanım cüzdanlarının artıları - donanım cüzdanı nedir - kripto para - bitcoin donanım cüzdanı - donanım cüzdanı eksileri

Bitcoin Nedir? ve Bitcoin ile Ödeme Nasıl Yapılır?

LTO network

LTO Coin Nedir? LTO Network Özellikleri Nelerdir?