in

MSN’e Ne Oldu? Kaybolan Efsane!

msn'e ne oldu
MSN’e Ne Oldu?

Henüz Facebook ve Twitter’ın kurulmadığı yıllar. Telefona sahip olan çok az bir topluluk var ve mesajlaşma henüz emekleme aşamasında. Bilgisayara sahip şanslı kesim e-mail ile mesajlaşıyor ancak bu da yüz yüze konuşmanın verdiği histen yoksun bir haberleşme yöntemiydi. Tüm bu saydıklarımız bazıları için ihtiyaç bazıları içinse fırsat olarak göründü. Bu ihtiyaçları fırsat gören kesim ise bir projeye imza attılar böylece MSN kurulmuş oldu. O zamanlarda yeni yeni kök salan internet devriminde bu ihtiyaçları karşılamak için pek çok farklı uygulama ortaya çıktı. Ancak hiçbiri hepimizin bir anısı olduğu MSN kadar başarılı olamadı. Peki herkese ulaşmayı başarmış MSN’e ne oldu? Neden MSN’den vaz geçtik? Bu yazımızda bunlara değiniyoruz.

MSN’i ne başarılı yaptı?

MSN denince hepimizin aklında bir anı bir özellik canlanıyor. İşte aklınıza gelen her şey MSN’in başarılı olmasında büyük etki etti. Ancak uygulamanın yazılım kısmına bakacak olursak da oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Kendi zamanında çıkan neredeyse tüm mesajlaşma ve haberleşme uygulamaları bir sorundan şikayetçiydi. Bağlantı sorunu. MSN mühendisleri bu sorunu derinlemesine analiz edip sıkıntısız bir program yaratmayı başarmışlardı. Dolayısı ile sıkıntılı programlar yerine MSN tercih ediliyordu. Ayrıca çevrimiçi olarak sosyal etkileşimlerde bulunacağınız siteler henüz icat edilmemişti. Bu da insanların sosyalleşmek için MSN kullanmasına neden oluyordu. 2001 yılında 29 milyondan fazla kullanıcıya erişmesi o dönemlerde internet teknolojisinin ne kadar kısıtlı olduğunu da göz önüne aldığınızda gerçekten korkunç bir sayı.

Elde ettikleri bu popülerliği kullanmak için Windows XP ile beraber büyük bir güncelleme aldı MSN. Bu güncelleme ile beraber artık mesajlaşmanın yanında görüntülü görüşme yapabiliyor, arkadaşlarınız ile çevrimiçi oyun oynayabiliyor hatta arkadaşlarınıza değişik ses efektleri gönderebiliyordunuz. Bu güncelleme ile beraber MSN ütopik kullanıcı sayılarına ulaştı. Peki tüm bu başarılara rağmen MSN’e ne oldu?

Sonun Başlangıcı

MSN’in diğer uygulamaların yaşadığı teknik sıkıntılara çözüm getirdiğini belirtmiştik. Ancak teknoloji sürekli gelişen bir şeydir ve ayak uyduramazsanız sizi ezer. Dünyanın en büyüğü olsanız bile bu durumu engelleyemezsiniz. Yıllar geçip teknoloji geliştikçe MSN yerinde sayıyordu hatta güvenlik açıkları tüm dünyada gündem oluyordu. Güvenlik nedeni ile MSN pek çok özelliğini sonlandırmak zorunda kaldı. Örneğin versiyon 9.0 sürümünde varsayılan durum seçenekleri kaldırıldı. Ayrıca video görüşmesi sırasında kamera ayarlarınızı değiştirme imkanımız elimizden alındı.

2012 yılında ise kullanıcıların hiç hoşuna gitmeyecek bir uygulamaya imza attı Microsoft. Windows 7 ve Windows Vista kullanıcılarına zorunlu bir güncelleme getirdi. Daha sonra Windows XP desteğini tamamen sonlandırdığını duyurduğunda işle iyice sarpa sarmaya başlamıştı bile.

Sosyal medyanın ortaya çıkması ve mobil cihazların popülerleşmesi de göz ardı edilemeyecek etkenlerin başında geliyor. Bu uygulamalar ve cihazlar aileler ve arkadaşlarımız ile iletişimde kalabileceğimiz yeni imkanlar tanıyordu. Dolayısı ile insanlar yavaş yavaş MSN kullanmayı bırakıyordu. Pek çok mobil işletim sistemi için MSN uygulaması yayınlansa dahi insanlar için bir seçenek olmaktan çoktan çıkmıştı bir zamanların devi. Daha sonra Facebook ile bağlantılı halde çalışmasına olanak sağlayan doğru anlaşmalar da yaptılar. Ancak bekledikleri çıkışı elde edemediler ve başka bir kapıya yöneldiler : Skype.

Yeni Başlangıç : Skype

2011 senesinde Microsoft Skype’ı satın alacağını doğrulayarak MSN’den ümidini kestiğini kabul etmişti. 8.5 Milyar dolara Skype’ı bünyesine kattı ve belki de beklenmedik bir hamle ile MSN’in Skype’a aktarılacağını duyurdu. Kullanıcılar tarafından da ilgi ile karşılanan Skype dünya çapında büyük kitlelere ulaştı.

Daha sonra 2013 senesinde MSN’in sürümlerini piyasadan kaldırmak için çalışmalar başladı. Çin tek istisna olarak 2014 senesine kadar MSN kullanmaya devam etti. Ancak bu piyasadan da çekilerek bir efsanenin sonu gelmiş oldu.

Microsoft geçmişe dönebilse muhtemelen iki şey yapardı. Bunlardan birincisi Windows işletim sisteminin mobil piyasada önemli bir oyuncu olmasını sağlamak. Diğeri ise MSN uygulamasını teknolojiye ayak uydurmak. Eğer MSN güncel bir uygulama olarak kalsaydı belki de günümüzün Whatsapp’ı hatta Snapchat’i olabilirdi. Ancak kullanıcı tabanının güvenini kaybolması ve Skype’a kötü yönlendirme uygulamanın sonunu getirdi. Günümüzde pek çok uygulama üzerinde MSN etkisi devam ediyor. Ancak Microsoft dahi olsanız her yeni teknolojiye ayak uydurmak zorundasınız. Yoksa milyonlarca insanın hatırladığı ama teknoloji mezarlığında yatan bir projeden öteye gidemezsiniz ve hakkınızda merak edilen tek şey MSN’e ne oldu? sorusu olur. Siz de günümüze ayak uydurmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!

İlgili

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybitten-turkiyedeki-kullanicilari-icin-yeni-yila-ozel-muhtesem-oduller-AMfsP9Zg

Global Kripto Para Borsası Bybit’ten 3 Basit Etkinlik! 60$ Kazanabilirsiniz!

Akıllı Telefonlar ile Güzel Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

Akıllı Telefonlar ile Güzel Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları