in

Akıllı Telefonlar ile Güzel Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

Akıllı Telefonlar ile Güzel Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları
Akıllı Telefonlar ile Güzel Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

Gelişen teknoloji ile beraber her geçen sene akıllı telefonlar daha kaliteli donanımlar ile donatılıyor. Günümüzdeki üst kalite telefonların çoğu kamera bakımından profesyonel kameraları aratmayacak performanslar sergiliyor. Ancak kaliteli kamera demek kaliteli fotoğraf anlamına gelmiyor. Bu içeriğimizde akıllı telefonlar ile güzel fotoğraf çekmek için ipuçları vereceğiz. Siz de telefonlarınızın kamerasını maksimum seviyede kullanabileceksiniz!

Varsayılan ayarları ortama göre değiştirin

Telefonlar her ne kadar otomatik ayarlar ile maksimum performansı arzulasa da her zaman kaliteli sonuçlar vermiyor. Dolayısı ile ayarlarınızı manuel olarak ortama göre değiştirmek oldukça önemli. Beyaz dengesi ve pozlama oldukça iç mekan çekimlerinde oldukça önemli. Siz de çekim yapmadan evvel ayarlarınızın doğru olduğunu kontrol edin. Önerilen ISO değerleri 800’dür ancak deneyerek kendi dengenizi bulmanız mümkün.

Deklanşör hızı da fotoğraf kalitesini etkileyen bir diğer etkendir. Özellikle saniyenin 1/30’undan daha kısa olan deklanşör hızları ellerinizi sabit tutmanızı gerektirecektir. Dolayısı ile en ufak harekette fotoğrafınızda bulanıklaşma olacaktır. Yani saniyenin 1/30’undan daha uzun deklanşör hızları fotoğraf kalitenizi arttıracaktır.

Telefonu sabit tutun

Telefonu sabit tutmak için ekstra araç kullanabilirsiniz. Ancak aracınız yoksa da vücudunuzu bir destek kaynağı olarak kullanmanız mümkün. Kollarınızı uzatarak fotoğraf çekmek kollarınızın titremesine neden olarak fotoğrafı bulanık gösterebilir. Bunun yerine dirseklerinizi vücudunuza yapıştırarak destek alın. Böylece olabildiğince sabit fotoğraf çekebilirsiniz.

Daha kaliteli fotoğraf çekmek içinse bir tripod kullanabilirsiniz. Özellikle uzun pozlamalarda oldukça avantaj sağlayacaktır.

Zoom kullanmayın

Günümüzde telefonlar birden fazla kamera ile karşımıza çıkıyor. Bu kameraların görevleri ise kaliteli yakınlaştırmalar yapmak. Ancak kullanılan ekstra kameralar yer yer daha kalitesiz olabiliyor bu durumlarda zoom kullanmak oldukça mantıksız. Çekeceğiniz fotoğrafı zoom yaparak çekmek yerine kendiniz yakınlaşın.

Doğru ışığı yakalayın

Fotoğraf çekerken doğru ışığı yakaladığınızdan emin olun. Işığın fotoğrafı çektiğiniz bölgeye tam karşıdan vurması gerekiyor. Eğer ışık kameraya doğru geliyorsa kararmış fotoğraflardan başka bir şey elde edemezsiniz. Doğru ışık kullanımı fotoğrafçılıktaki en önemli noktalardan bir tanesidir.

Kamera uygulamaları kullanın

Telefonunuzda var olmayan kamera uygulamaları kullanmak daha kaliteli uygulamalar çekmenize olanak sağlar. Siz de kaliteli işler ortaya çıkarmak için düzenleme programları veya kamera uygulamaları indirebilirsiniz.

Bu içeriğimizde akıllı telefonlar ile güzel fotoğraf çekmek için ipuçları hakkında basit bir rehber hazırladık. Umarım beğenmişsinizdir. Sizlerin de kullandığı fotoğraf çekme taktikleriniz varsa yorumlar kısmında bizler ile paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

İlgili

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

msn'e ne oldu

MSN’e Ne Oldu? Kaybolan Efsane!

franz-nedir-2

Franz Nedir? Tüm Mesajlaşma Uygulamalarına Erişin!