in , ,

Ücretsiz Photoshop Alternatifi : Krita Nasıl Kullanılır?

Dijital çizimler yapmak veya fotoğraflarınızı daha güzel hale getirmek adına düzenlemek mi istiyorsunuz? Bunun için piyasada pek çok photoshop uygulaması mevcut. Ancak bir çoğu ücretsiz kullanıma müsait değil veya ücretsiz sürümünde çok sınırlı özellikler vadediyor. Fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında ise Krita bedava olması ve sunduğu özellikler ile dikkatleri üzerine çekiyor. Üstelik bu özellikleri sadece fotoğraf düzenleme olarak sınırlı tutmuyor Krita. Video düzenleme, çizim yapma ve GIF oluşturma gibi özellikleri de bedava pakette kullanmanız mümkün. Peki Krita nedir? Krita nasıl kullanılır? Sunduğu özellikler nelerdir? Bu yazımızda kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

Krita nedir?

Krita dijital sanatçılara hizmet veren bir grafik düzenleme yazılımıdır. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu ile dağıtılan Krita sunduğu özellikler ile photoshop başlangıç uygulaması olarak kullanılabilir. Bu sayede ücretli uygulamalara yüzlerce lira harcamak yerine ücretsiz bir şekilde Krita kullanarak tecrübe kazanırsınız.

Fotoğraf düzenleme hizmetinin yanı sıra ; video düzenleme, çizim yapma, GIF oluşturma hizmetlerini de sunmaktadır. Ayrıca hem ara yüzü hem de barındırdığı özellikler bakımından Adobe Photoshop’a benzetiliyor. Şu an için sadece Linux, Windows ve MacOS cihazlarda bulunan Krita’nın mobil cihazlar için geliştirilen uygulamasına uygulama marketlerden erken erişim ile ulaşmanız mümkün.

Krita özellikleri nelerdir?

Yukarıda bahsettiklerimizin yanı sıra pek çok kullanıcı dostu özellik ile karşımıza çıkıyor Krita. Kendi fırçalarınızı oluşturmak veya Adobe Photoshop uygulamasındaki fırçanızı entegre etmek bunların bir kaç tanesi. Sunduğu renk yelpazesi ve gölgelendirme özelliği ise oldukça kaliteli işlere imza atmanıza imkan sağlıyor. Grafik tasarım işine adım atmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu uygulama tam size göre. Çünkü logo tasarımı başta olmak üzere pek çok grafik işlerinde kullanabileceğiz hazır şekiller size çok yardımcı olacak. Fotoğraf düzenleme yönünde ise oldukça kullanışlı özellikleri mevcut. Ara yüzünde video düzenlemeleri yapacağınız bir bölüm de olan uygulamada dilerseniz GIF de oluşturabilirsiniz.

Ayrıca içerisinde bulunan hazır çizgi film şablonları ile kendinizi görece daha kolay işlerde test edebilirsiniz.

Krita nasıl kullanılır?

Öncelikle tüm işletim sistemleri için resmi web sitesini ziyaret ederek indirme adımlarını takip edebilirsiniz. İndirme işlemini yaptıktan sonra kurulumu tamamlayın. Ardından sol üstte bulunan seçeneklerden Dosya ( File ) yazan seçeneği seçin. Daha sonra Yeni Dosya seçeneğine basarak dosyanızı seçin veya düz beyaz kağıt üzerine çizim yapmaya başlayın.

Ayrıca uygulamanın bir adet ücretli sürümü Steam platformu içerisinde mevcut. Ücretli versiyon size çapraz platform desteği vadediyor. Yani bilgisayarda başladığınız işinize ücretli versiyon ile tabletinizden devam edebiliyorsunuz. Ücretli sürümüne tek seferlik 18 lira vererek ulaşmanız mümkün.

Bu yazımızda photoshop uygulamaları arasında ücretsiz olması nedeni ile dikkat çekenlerden olan Krita’yı anlatmaya çalıştık. Eğer siz de grafik tasarım, photoshop, dijital çizim işlerine girmek istiyorsanız veya sadece eğlence malzemesi olarak kullanacağınız bir photoshop uygulaması arıyorsanız mutlaka göz atmanızı öneririm. Ücretsiz bir uygulama olarak sizi geliştirecek ve eğlendirecek tüm özellikleri içerisinde barındırıyor.

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

internetin-sahibi-kim

İnternetin Sahibi Kim? İnternet Nasıl Ortaya Çıktı?

Spotify Yerel Dosyalar Nedir? Spotify'a Şarkı Yükleyin!

Spotify Yerel Dosyalar Nedir? Spotify’a Şarkı Yükleyin!