in ,

Telefon Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Verilerinizin internet siteleri ve uygulamalar tarafından depolanması ve kullanılması sizi rahatsız mı ediyor? Son gelen güncellemeler ile birlikte hem Ios hem de Android gizlilik sözleşmelerini güncelledi. Böylece verilerinizin nerelerde kullanıldığına ve ne kadar kullanılması gerektiğine izin verebileceksiniz. Peki telefon gizlilik ayarları nasıl yapılır?

Sistem Ayarları

Android veya Ios işletim sistemli telefonunuz ile sistem ayarlarını açın. Ardından gizlilik seçeneğini seçin. İzin yöneticisine tıklayarak hem uygulama hem yazılım olarak hangi verilerinize erişim halinde olduklarını göreceksiniz. Android işletim sistemi depoladığı verilerin yanı sıra uygulamaların bu verilerle neler yaptığını gösteren bir panoya sahip. Yine bu bölümde uygulama izinlerinizi dilediğiniz gibi iptal etmenize veya kısıtlamanıza izin verir.

Apple kanadında ise Android’e benzer gizlilik denetim uygulamalarına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aynı işlemleri ayarlarda bulunan gizlilik kısmından yapmanız mümkün.

Eğer meraklısı iseniz verilerinizin kullanımını hakkında açıklama yayınladı her iki işletim sistemi de. Dilerseniz bunlara göz atabilirsiniz. Yine de verilerinizin tam kontrolüne sahip olmak istiyorsanız sizlere önerebileceğimiz ayarlar şu şekilde.

Konum Ayarları

Konum özelliği özellikle haritaların olmazsa olmazı. Ancak gelişen son teknoloji ile birlikte işletim sistemleri konum özelliğinizi kullanarak evinizin detaylı adresini bile geçmişinde saklıyor. Net konumlar vermek yerine yaklaşık konumlar paylaşarak bu verilerinizi bir nebze de olsa güvence altına alabilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için eğer Ios işletim sistemine bir cihaz kullanıyorsanız ayarlara girin. Ardından gizlilik bölümünü seçtikten sonra konum ayarlarını açın. Buradan konum ayarlarınızı değiştirebilir ve kayıtlı adresinizi silebilirsiniz. Hatta hangi uygulamaların hangi şartlar altında konum verinize erişebileceğini belirtebilirsiniz.

Android telefonlar için ise ayarlara girin ve konumu seçin. Buradan hangi uygulamaların izinli olduğu başta olmak üzere tüm konum ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. Ayrıca gezintilerinizi kaydeden konum geçmişinizi buradan kontrol etmek ve düzeltmek mümkün.

Uygulama ve Reklam Tercihleri

Apple şeffaf uygulama izleme özelliği sayesinde bir uygulamanın temel amacı verilerinizi yedekleyerek size reklam göstermekse sizi uyarır. Ios cihazlarda ayarlara giriş yapın. Ardından gizliliğe tıklayarak gerekli ayarlara erişim sağlayabilirsiniz. Ios platformu her ne kadar bilgilerinizi paylaşmadığını iddia etse de bu izinleri de değiştirebilirsiniz.

Android işletim sisteminde ise ayarlar sekmesinde bulunan reklamlara giriş yapın. Burada bulunan reklam kimliğinizi silerek kişiselleştirilmiş reklamlardan ve bu reklamların verilerinden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca Google belirli bir süre kullanmadığınız uygulamaların izinlerini otomatik olarak sileceğini de duyurdu.

Tarayıcı İzinleri

Tarayıcılar özellikle çerezleri ve bilumum kodları kullanarak yıllardır verilerinizi işleyerek reklam gösteriyor. Her ne kadar Chrome’da gizli mod Safari’de özel arama seçenekleri mevcut olsa da bunlar izlenmenizi engellemek için çok fazla yardımcı olmazlar.

Safari tarayıcısını kullanıyorsanız ayarlara ardından Safari seçeneğine tıklayın. Burada bulunan gizlilik ve güvenlik seçeneği ile izlemenizi engelleyebilirsiniz. Eğer Chrome kullanıcı iseniz yine aynı işlemleri takip ederek Chrome için sunulan gizlilik seçeneklerine göz atmanız mümkün.

Ancak her iki işletim sistemi için de tarayıcıların oldukça güvensiz olduğunu söylemekte fayda var. Eğer DuckDuckGo veya Brave gibi veri gizliliğini temel alan tarayıcılara geçiş yaparsanız verilerinizi daha sağlıklı bir şekilde gizleyebilirsiniz.

Posta Ayarları

Bazı reklam verenler gönderdikleri reklamları maillere ” izleme pikseli ” eklerler. İzleme pikseli mailin içerisinde bulunan ve siz o maili gördüğünüzde gönderen tarafa bilgi gönderen ufak resimlerdir. Apple Ios işletim sisteminde bunu engellemek adına kendi aracını sunuyor. Bu ayarı aktif etmek için sırası ile ayarlar, posta ve gizlilik korumasına dokunun. Ardından posta etkinliğini koru butonunu aktif edin.

Android tarafında bunun için bir ayar olmasa da hem Android hem de Ios için geliştirilen Gmail uygulaması ile bunun önüne geçmeniz mümkün. Gmail uygulamasını açın ve ayarlara tıklayın. Ayarı yapmak istediğiniz hesabı seçin. Ardından görüntüler kısmında bulunan ” Harici görüntüleri görüntülemeden önce sor ” seçeneğini aktif edin.

Kişisel verilerin altın değerinde olduğu şu dönemde telefon gizlilik ayarları nasıl yapılır anlatmaya çalıştım. Eğer siz de kişisel verilerinize değer veriyorsanız verilerinizin işlenmesini ve kullanılmasını önlemek için bu adamları uygulayın. Ayrıca konum hizmeti ve kişileriniz gibi özelliklere ulaşmak isteyen uygulamalara kesinlikle güvenmeyin. Sağlıcakla Kalın!

İlgili :

4.5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bill gates kitap

Bill Gates’ten Kitap Önerileri!

internetin-sahibi-kim

İnternetin Sahibi Kim? İnternet Nasıl Ortaya Çıktı?