in

Gizlilik Eklentileri: Tarayıcı Güvenliği Eklentilerini Derledik!

mozila uyardı - facebook, houseparty - wechat - gizlilik uyarısı - çevrimiçi anonimlik
mozila uyardı - facebook, houseparty - wechat - gizlilik uyarısı - çevrimiçi anonimlik

Gizlilik Eklentileri: Tarayıcı Güvenliği Eklentilerini Derledik!

Hepimiz gizliliği korumak ya da güvenliği sağlamak için birçok eklenti ve birçok program kullanıyoruz. Peki bunlar yeterli mi? Tabi ki değil. Çünkü en önemli şeyi kaçırmamak gerekli. İnternette en önemli şey kesinlikle ‘güven ve dikkat’ konusu. Eğer dikkatli birisi olursanız kimlik avı saldırılarına ya da phishing saldırılarına kanmazsınız. Bu da dünyada en çok gerçekleştirilen siber saldırılardan sizi oldukça fazla korur.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, tehlikeli çevrimiçi tehditlere karşı her zaman savunmasız olacağız. Fakat dikkat konusuna önem verirsek bu çevrimiçi tehditleri %50 oranından fazla bir şekilde durdurmamız mümkün. İnternette gizlilik ve güvenlik konuları kesinlikle emin ellerde değil. Birçok kişi yaşadığı siber saldırılardan habersiz. Birçok kişinin verileri veya finansal bilgileri internetin farklı noktalarında satışa sunulmuş durumda.

Bunlar, tarama deneyiminizin sorunsuz ve her türlü tehlikeden uzak olmasını sağlayacaktır. Bu, kullanacağınız bir şeye benziyorsa, o zaman listeye atlayalım. 

Eğer internette aktif birisiyseniz virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan, truva atlarından ya da fidye virüslerinden endişe ediyor olabilirsiniz. Bu doğru bir şey mi? Kesinlikle doğru. Çünkü (burada tecrübemden de bahsediyorum) bir fidye virüsü ile karşılaşırsanız ne yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu da sizi paniğe sevk edebilir. Bu yüzden dikkat ve birkaç uygulama ile bu sorunları çözebiliriz. Tabi ki %100 bir çözüm olmadığını unutmayın.

Gizliliği Korumak İçin Gizlilik Eklentileri:

Şimdi hızlıca gizlilik eklentileri için hazırladığımız listemize göz atalım!

Avira Browser Safety!

Avira Browser Safety, gizlilik ve internette güvenli gezinme konularında iyi bir hizmet sağlayan nadir uygulamalardan. Bu uygulamayı Firefox, Opera ve Google Chrome gibi farklı tarayıcılara eklenti olarak eklemeniz de mümkün. Avira Browser Safety, sinir bozucu reklamlarla birlikte virüslü reklamları da engelleme yeteneğine sahip. Ayrıca şüpheli web sitelerini ziyaret etmenizi de kesin bir şekilde durduruyor. Bu uygulamada en ilginç gelen özelliklerden bir tanesi de bir alışveriş deneyimi sunması. Bu özellik kesinlikle ek bir özellik olarak görünüyor. Eğer bir alışveriş yapmak istiyorsanız aradığınız ürünün en iyi fırsatını size sunuyor. Avira Browser Safety, ücretsiz bir eklenti.

Avast Online Security:

Avast Online Security‘i kullanarak kimlik avı dolandırıcılıklarından ve tehlikeli web sitelerinden korunmanız mümkün. Ziyaret ettiğiniz web sitesi güvenli değilse veya kötü bir itibara sahipse sizi önceden uyarma yeteneğine sahip. Size bir uyarı bildirimi sunuyor. Ayrıca Avast Online Security ilginç bir özelliğe sahip. Daha doğrusu bu özellik bana biraz ilginç geldi. Ne o ilginç özellik derseniz; bu eklenti bütün web sitelerine bir yıldız derecelendirmesi sunmuş. Yani bir web sitesi zararlıysa ya da güvenli değilse yıldızı az. Eğer güvenilir bir web sitesiyle yıldızı fazla görünüyor. Bu derecelendirmeye nasıl güvenebiliriz sorusu biraz iyi bir soru. Fakat Avast bunu 400 milyonluk bir müşteri veritabanına dayandığını söylüyor. Yani hata oranını neredeyse 1’in altında gösteriyorlar. (Manipülasyona açık bir sistem olduğunu hatırlatmak isterim.) Avast Online Security, Google Chrome’da ücretsiz olarak kullanılabilir.

Dikkat:

Adblock Plus:

Adblock Plus, spam içerikli reklamları engelleyebilen ve sizin için güvenli bir tarama deneyimi sağlayabilen açık kaynaklı bir eklenti. Google Chrome, Firefox, Opera ve Safari dahil olmak üzere çeşitli tarayıcılarda çalışıyor. Aynı zamanda bu eklentiyi Android ve iOS tarayıcılarınızda da kullanabilmeniz mümkün. Adblock Plus ile ilgili daha detaylı bilgiye Adblock VS Adblock Plus! Hangi Reklam Engelleyici Daha İyi? bu karşılaştırmamızdan da erişmeniz mümkün.

Malwarebytes Browser Guard:

Google Chrome ve Firefox için kullanılabilen Malwarebytes Browser Guard, izleyicileri ve reklamları engelleyebiliyor. Unutmadan daha farklı reklam engelleyiciye ihtiyacınız olabilir. Bunun için web sitemizin inceleme kategorisine göz atarak dilediğiniz birçok uygulamanın incelemesini görebilir ve okuyabilirsiniz. Bu eklentiyi kullanırken birçok siber dolandırıcılık konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Çünkü neredeyse bütün sorunu çözüyor. Ücretsiz olan Malwarebytes Browser Guard ile pop-up reklamları engellemenin yanında kötü amaçlı yazılımları da engellemeniz mümkün.

DuckDuckGo:

DuckDuckGo ile kişisel bilgilerinizi ve genel gizliliğinizi kolayca koruyabilirsiniz. Bu şirket, güvenlik ve koruma söz konusu olduğunda her zaman ön planda farkındasınız değil mi? Çünkü işlerini gerçekten çok iyi yapıyorlar. DuckDuckGo ile ilgili daha fazla detaya sahip olmanız gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden DuckDuckGo Nedir? DuckDuckGo Özellikleri! Sizce Güvenli Mi? başlıklı içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz. DuckDuckGo eklentisinin gizlilik derecelendirmesi adı altında bir özelliği var. Bu özelliği ile size bir web sitesine kadar güvenip güvenmeyeceğinizi söylüyor. Arama geçmişinizi gizli tutarken aynı zamanda sizi izleyicilerden de koruyor.

Bu eklentiyi cep telefonunuzda ve ayrıca bir masaüstü tarayıcısında kullanabilirsiniz.

Diğer güzel eklentiler:

  • uBlock Origin
  • HTTPS Everywhere
  • Ghostery
  • Privacy Badger
  • Decentraleyes
  • uMatrix
  • NoScript
  • Cookie Autodelete

Sonuç: Gizliliği korumak için birçok eklenti kullanılabilir. Bu eklentilerin en çok eklentiler olduğunu fakat yine de kullanmadan önce detaylı araştırmasını yapmanızı öneririz.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Watch

Apple Watch’ınızla Sağlıklı Olmanın 6 Yolu!

ethereum merge

Arbitrum Nedir? Ne İşe Yarar?