in

Bitcoin Dolandırıcılığı: Bu 4 Bitcoin Dolandırıcılığı Türüne Dikkat!

1039605776 0 0 1000 541 1000x541 80 0 0 cbb43d654ceada2a5cc8a1d7fd1fecb3
1039605776 0 0 1000 541 1000x541 80 0 0 cbb43d654ceada2a5cc8a1d7fd1fecb3

Bitcoin dolandırıcılığı diye ele aldığımız bu konu aslında neredeyse bütün kripto paralar için geçerli. Bu yüzden içeriği incelerken ya da okurken kesinlikle konuya sadece bitcoin olarak bakmayın.

Kripto para dünyasında her ne kadar kaliteli projeler olsa da ne yazık ki bazı projeler tamamen insanları dolandırmak, paralarını çalmak için ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Bu yüzden kripto para dünyasına giriş yapmadan önce iyi ve kötünün ne olduğunu detaylı olarak incelemek gerekli. Kötü niyetli kişilerin hareketlerine hem aldırış etmemeli hem de onların suçlarına ortak olmamak gerekli. Ayrıca böyle bildiğiniz SCAM olarak belirtilen kripto paralar varsa lütfen aşağıdan yorumlara ekleyin.

Bitcoin dolandırıcılığı: Bunlara Dikkat!

1. Phishing Saldırısı!

Phishing saldırıları ile bitcoinlerinizi ya da diğer kripto paralarınızı kaybedebilirsiniz. Peki nasıl? Siber korsanlar tarafından kripto para platformlarının bire bir aynısı yapılabilir ve cezbedici maillerle sizi o fake web sitesine sizi çekebilirler. Dikkat: Kripto para platformu olsun olmasın herhangi bir mailden gelen ve kişisel bilgilerinizi isteyen web sitelerine giriş yapmayın. Bir web sitesinin sahte olup olmadığını hemen web sitesinin ismine bakarak görebilirsiniz. Phishing ile ilgili daha detaylı bilgiye buraya tıklayarak erişebilirsiniz. Eğer kişisel bilgilerinizi, kullanıcı adınızı ve parolanızı fake web sitesine girerseniz asıl web sitesindeki bütün varlıklarınız çalınmış olabilir ve bu durumda ne yazık ki hiçbir şey yapılamaz.

Bitcoin dolandırıcılığı ile ilgili:

2. Bitcoin dolandırıcılığı: Bulut Madenciliği Ama Sahte Olanı!

Siber dolandırıcılar durmuyor. Asla da durmayacaklar. Gün geçtikçe yeni siber dolandırıcılık faaliyetleri duyuyoruz. Bulut madenciliği de bunlardan birisi. Herhangi bir siber korsan topluluğu kendilerini size bulut madenciliği girişimi olarak tanıtabilir ve sizlere hiçbir ekipmanınız olmadan para kazanmanızın yollarını anlatıp sizi etkilerler. Tabi ki böyle bir şey yok. Elinizde herhangi bir ekipman olmadan madencilik yapamazsınız. Gözünüzü yüksek karlarla boyayabilirler. Aman dikkat! Kimse kimseye havadan para kazandırmaz.

3. Bitcoin Cüzdan Uygulamaları!

Kripto para ekosistemindeki birçok kişinin bitcoin cüzdanı bulunuyor. Çünkü bir kripto para alım satım platformunda kripto paralarını tutmak istemiyorlar. Fakat özellikle bu ekosisteme yeni giren kullanıcıları hedef alan bir kesim var. Sahte cüzdan uygulamaları ve web siteleri ile sizi tuzaklarına düşürebilirler. Güvenmediğiniz, bilmediğiniz bitcoin cüzdan uygulamalarından kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Asla düşük komisyonlar sunan ya da ücretsiz işlem yapacağınızı söyleyen web sitelerini, cüzdan uygulamalarını araştırmadan bu işe yeltenmeyin. Bir cüzdan uygulamasının sahte olup olmadığını geçmiş kullanıcı yorumlarından ve geçmiş internet verilerinden öğrenebilirsiniz.

4. Bitcoin dolandırıcılığı: Kripto Para Borsaları!

Kripto para alım satım platformları ya da kripto para borsaları olarak bilinen birçok şirket var. Bu şirketlerin bir kısmı ülkemizde faaliyet gösterirken bir kısmı da yurtdışında faaliyet gösteriyor. Fakat SCAM olarak nitelendirilen, bilinen kripto para borsalarının da bu ekosistemde olduğunu sakın unutmayın. Sizler ciddi yatırımlar yaparken birden bu web siteleri ortadan kaybolabilir ve paranız hiç olabilir. Piyasada adından söz ettirebilen, tanınan ve bilinen borsalarla çalışmak en doğru tercih olacaktır.

Not: Bu içerik asla bir yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğimizin amacı tamamen bilgi ve haber amaçlıdır.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cryptojacking

Cryptojacking Nedir? Bu Saldırı Türünden Nasıl Korunuruz?

mozila uyardı - facebook, houseparty - wechat - gizlilik uyarısı - çevrimiçi anonimlik

Gizlilik Eklentileri: Tarayıcı Güvenliği Eklentilerini Derledik!