in ,

Cryptojacking Nedir? Bu Saldırı Türünden Nasıl Korunuruz?

cryptojacking

Cryptojacking Nedir? Bu Saldırı Türünden Nasıl Korunuruz?

Bu içeriğimizde: Kötü niyetli kripto para madenciliği nasıl gerçekleşir? Bu saldırı türünden nasıl korunuruz? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Cryptojacking nedir?

Cryptojacking, kötü niyetli kişilerin; bilgisayar kullanıcılarının cihazlarına bazı yazılımlar yükleyerek onlardan habersiz bir şekilde kripto para madenciliği yapmasını ifade eder.

Kötü niyetli kripto para madenciliği nasıl gerçekleşir?

Siber saldırganlar, kullanıcıların e-posta adreslerine zararlı linkler gönderirler ve kullanıcıların bu bağlantılara tıklamaları hâlinde bilgisayarlarına erişim sağlarlar. Bu yöntemle saldırganlar, kullanıcıların bilgisayarındaki band genişliğinden ve işlemci gücünden faydalanmayı amaçlar. Ancak e-posta adreslerine gönderilen bağlantılar aracılığıyla kullanıcı bilgisayarlarına sızan siber saldırganlar, gün geçtikçe farklı yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Güncel olarak kullandıkları tespit edilen en yaygın yöntemlerden biri de web sitelerine gizlenen kodlardır.

Bir kullanıcı, herhangi bir web sitesinde gezinirken arka planda gizlenen kötü niyetli bir yazılım devreye girer. Bu yazılımlar, çoğunlukla JavaScript kodlarından oluşmaktadır. Kullanıcı, gezindiği web sitesinde gizlice çalışan bu kötü niyetli yazılımın farkında olmaz. Siber saldırganlar, bu şekilde kullanıcının bilgisayarındaki işlemci gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapmaya başlarlar.

Cryptojacking saldırısı neden gerçekleşir?

Kripto para madenciliği için genellikle yüksek elektrik enerjisine ve yüksek donanımlı bilgisayarlara gereksinim vardır. Siber saldırganlar, hem elektrik enerjisi hem de işlemci gücü maliyetinden kurtulmak için başka kullanıcıların bilgisayarlarındaki işlemci gücünden yararlanmak isterler. Haksız yoldan kripto para madenciliği yapmak isteyen siber saldırganlar, bu amaçla pek çok yönteme başvurarak kullanıcıların cihazlarını kaynak olarak kullanırlar

Bu saldırı türünden nasıl korunuruz?

Kullanıcılar, genellikle bu saldırı türüne maruz kaldıklarının farkında olmazlar. Ancak cihazlarındaki yavaşlamadan, ısınmadan ve daha önce var olmayan bazı sorunların meydana gelmesinden ötürü bir şeylerin yolunda gitmediğini fark etmeleri mümkündür. Kullanıcıların, cryptojacking ve diğer siber saldırı türlerinden korunmaları için belli başlı bazı unsurlara dikkat etmeleri gerekir. Bu unsurlar ise şöyledir:

  • Kullanıcılar, e-posta adreslerine nereden geldiği bilinmeyen bağlantılara kesinlikle tıklamamalılar.
  • Kullanıcılar, kullandıkları cihazların işletim sistemini güncel tutmamalıdır. Ayrıca CPU kullanımını da takip etmelidirler. Çok sekme açmak veya oyun oynamak gibi durumlarda artabilen CPU; bunların dışında zararlı yazılımlar dolayısıyla da artış gösterebilmektedir.
  • Kullanıcılar, bu tür saldırılardan korunmak için bir antivirüs programı kullanmalıdırlar. Bununla birlikte gerekli tüm taramaları düzenli aralıklarla gerçekleştirmeleri gerekir.
  • Kullanıcıların, Minerblock gibi bazı internet tarayıcısı uzantılarını eklemeleri; bu saldırı türünden korunmak için etkili olabilmektedir.

İlgili:

5/5 - (4 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deepfake - deepfake nedir - deepfake hakkında - deepfake nasıl kullanılır - deepfake uygulamaları

Sahte Sesler: Hackerlar Sesinizi Nasıl Çalıyor? Ne Yapmalıyız?

1039605776 0 0 1000 541 1000x541 80 0 0 cbb43d654ceada2a5cc8a1d7fd1fecb3

Bitcoin Dolandırıcılığı: Bu 4 Bitcoin Dolandırıcılığı Türüne Dikkat!