in ,

Tuş Kaydedici Nedir? Keylogger Nasıl Engellenir?

keylogger

Tuş kaydedici nedir? Keylogger nasıl engellenir?

Bu içeriğimizde: Tuş kaydedici neden kullanılır? Keylogger türleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Tuş kaydedici nedir?

Keylogger olarak da bilinen tuş kaydedici, bilgisayar kullanıcılarının klavye üzerinde gerçekleştirdiği tuşlamaları kaydeden bir programdır.

Tuş kaydedici neden kullanılır?

Keylogger, iyi niyetli amaçlarla kullanıldığı zamanlar olsa da genellikle kötü niyetli kişilerin kullandığı bir yöntemdir. Ancak iyi niyetli kullanımlara örnek verecek olursak; ebeveynler, çocuklarının bilgisayar başında geçirdikleri zamanı nasıl değerlendirdiğini, hangi web sitelerine girdiğini veya hangi konularda araştırma yaptığını kontrol etmek için bazen bu yöntemi tercih ederler. Ayrıca keylogger, bazı bilimsel araştırmalar için de kullanılabilmektedir. Tuş kaydedicilerin kötü niyetli kullanım örnekleri daha yaygındır. Kullanıcılar, online alışveriş sitelerinden banka kartı bilgilerini girerek alışveriş yaptıkları zaman; tuş kaydedici programı, bu banka kartlarının şifresini ve kartın numarası dahil önemli verileri kaydeder. Bunun dışında kullanıcıların e-posta bilgileri, telefon numaraları ve adresleri gibi çeşitli veriler, yine bu program aracılığıyla kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Siber saldırganlar, ele geçirdikleri bu kullanıcı verilerini kötü niyetli pek çok amaçla kullanabilirler. Bununla birlikte keylogger (tuş kaydedici); yazılım ve donanım olmak üzere iki farklı yöntemle bulaşır.

Donanım keylogger

Bu tuş kaydedici türü, kişilerin bilgisayarlarına fiziksel olarak bir kablonun veya belleğin bağlanmasından oluşmaktadır. Böylece kötü niyetli kişiler, bu bilgisayar kullanıcsının klavye hareketlerini takip edebilirler. Ancak bu keylogger versiyonu, yazılımsal tuş kaydedici türünden daha kolay fark edilebilmektedir.

Yazılım keylogger

Yazılımsal tuş kaydedici, kullanıcıların bilgisayarlarına yükledikleri bir uygulama ya da indirdikleri bir dosya veya gezindikleri web siteleri aracılığıyla bulaşmaktadır. Ayrıca keylogger programı, phishing saldırısı gibi çeşitli siber saldırı yöntemleriyle de yüklenebilmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş yazılımsal keylogger türleri; kullanıcıların sadece klavye tuşlamalarını kaydetmekle kalmaz, aynı zamanda gerçekleştirdikleri işlemlerle ilgili ekran görüntüsü de alabilmektedir.

İlgili içerik: Phishing Nedir? Phishing Saldırısından Korunma Yolları!

Keylogger nasıl engelenir?

Keylogger türlerinden korunmak için özellikle geliştirilen bazı yazılımlar vardır. Kullanıcılar, tuş kaydedicileri engellemek için bu yazılımları kullanabilirler. Bununla birlikte kullanıcılar, antivirüs programlarını kullanarak bu türden ve çeşitli siber saldırılardan korunabilirler. Ayrıca sanal klavye kullanmak, keylogger riskini azaltabilmektedir. Öte yandan kullanıcıların, bilgisayarların işletim sistemlerini güncel tutması ve güvenilir kaynaklar dışından gelen bağlantılara tıklamaması gerekir. Aksi hâlde kullanıcıların; keylogger ve çeşitli siber saldırı türlerine maruz kalma riskleri yüksektir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Izumi-Finance-bybit-global-kripto-para-borsası Bybit, 750.000 MOVEZ

Raca Coin Bybit’te Listelendikten Sonra İnanılmaz Stake Fırsatı Duyuruldu!

terra nedir

LUNA Coin Nedir? Terra (LUNA) Özellikleri Nelerdir?