in

En Çok Karşılaşılan 5 Siber Saldırı Türü!

Cyber Attacks

En Çok Karşılaşılan 5 Siber Saldırı Türü!

Gün geçtikçe artan siber saldırılar, kişi ve kurumlara maddî ve manevî ciddi zararlar verebiliyor. Siber saldırganlar, hedef aldıkları yapıları çeşitli yöntemler kullanarak zarara uğratmak ve ele geçirdikleri verileri kötü niyetli amaçlarla kullanmak isterler. Biz de bu içeriğimizde; en çok karşılaşılan siber saldırı türleri arasından 5 siber saldırı türüne yer verdik.

En çok karşılaşılan 5 siber saldırı türü:

1) DDoS (Dağıtılmış Hizmet Reddi) Saldırısı

DDoS (Distributed Denial of Services) saldırısı, siber saldırganların; kullanıcıların bir ağa erişimini engellemeye çalıştığı popüler bir siber saldırı türüdür. Bununla birlikte saldırganlar, söz konusu ağlara erişimi engellemek adına birçok sahte yönlendirmede bulunurlar. Siber saldırganlar, hedef aldıkları herhangi bir web sitesine çoklu sahte istek göndererek söz konusu sitenin çökmesine neden olurlar. Ayrıca bu siber saldırı türü hakkında detaylı bilgiler için bu içeriğimize DDoS Saldırısı Nedir? Dağıtık Hizmet Reddi Saldırıları Hakkında! göz atabilirsiniz.

2) Phishing (Oltalama) Saldırısı

Phishing yani oltalama saldırısı, en yaygın siber saldırı türlerinden biridir. Siber saldırganlar oltalama saldırısında; kişilerin e-posta adreslerine birtakım zararlı linkler gönderirler ve bu linkler aracılığıyla kullanıcıların kişisel verilerine ve banka kartı gibi bilgilerine ulaşmayı amaçlarlar. Kullanıcılar, e-posta adreslerine gelen bu linkleri açıp kişisel bilgilerini girdiklerinde; siber saldırganların hedeflerine ulaşmasına sebep olurlar. Ancak bu saldırı türünden korunmanın yolları ve detaylı bilgiler için bu içeriğimize Phishing Nedir? Phishing Saldırısından Korunma Yolları! göz atabilirsiniz.

3) Man in the Middle (Ortadaki Adam) Saldırısı

Man in the middle olarak da bilinen Ortadaki Adam Saldırısında, saldırganlar; iletişimde olan tarafları gizlice dinlemek, onlara ait bilgileri ele geçirmek ve bu verileri kötü amaçlarla kullanmak niyetindedir. Öte yandan saldırganlar, iki bağlantı arasındaki verileri ele geçirip bu verileri değiştirerek karşı tarafı yanıltmak da isteyebilirler. Bununla birlikte, bu siber saldırı türü hakkında detaylı bilgiler için bu içeriğimize Ortadaki Adam Saldırısı Nedir? göz atabilirsiniz.

4) Cryptojacking (Kripto Hırsızlığı) Saldırısı

Cryptojacking, yaygın olarak karşılaşılan bir diğer siber saldırı türüdür. Bu saldırı türünde, kötü niyetli kişilerin; bilgisayar kullanıcılarının cihazlarına bazı yazılımlar yükleyerek onlardan habersiz bir şekilde kripto para madenciliği yapmasını ifade eder. Ancak cryptojacking siber saldırı türü hakkında detaylı bilgiler için bu içeriğimize Cryptojacking Nedir? Bu Saldırı Türünden Nasıl Korunuruz? göz atabilirsiniz.

5) Brute Force (Kaba Kuvvet) Saldırısı

Brute force (kaba kuvvet) saldırısı, sosyal medya kullanıcılarına veya web sitelerine ait şifrelerin; saldırganlar tarafından deneme-yanılma yoluyla kırılmaya çalışıldığı bir siber saldırı türüdür. Ayrıca bu siber saldırı türünden korunmanın yolları ve detaylı bilgiler için bu içeriğimize Kaba Kuvvet Saldırısı Nedir? Parola Saldırısı Nasıl Önlenir? göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Epic Games ve Lego

Epic Games ve Lego, Çocuk Dostu Bir Metaverse Yaratıyor!

Siber Saldiri

Uzmanlar Uyardı: Bu Uygulamaları Hemen Silin!