in

Phishing Nedir? Phishing Saldırısından Korunma Yolları!

phishing saldirisi - oltalama saldırısı nedir - yemleme saldırısı nedir
phishing saldirisi - oltalama saldırısı nedir - yemleme saldırısı nedir

Phishing Nedir?Phishing Saldırısından Korunma Yolları!

Bu içeriğimizde phishing saldırısı nedir? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda phishing saldırısından koruma yollarını kısa ve özet bir şekilde açıklayacağız. Bu yolları tabii ki genişletmek ve detaylandırmak mümkün. Fakat içeriğimizde okuyucuları da sıkmamaya çalışıyoruz.

Her ne kadar siber korsanların bir tercihi olsa da yemleme saldırısı (Phishing saldırısı) artık siber dolandırıcılar tarafından daha çok kullanılmaya başlandı.

Adından da anlaşıldığı gibi insanları kandırmaya yönelik bir siber saldırı türü. Genellikle bir phishing (yemleme) saldırısındaki amaç; kişisel verilerinizi, banka bilgilerinizi ve kullanıcı isimlerinizle birlikte parolalarınızı çalmaya yöneliktir.

Phishing saldırıları ile her an her platformda karşılaşmanız mümkün. Farklı veya bilmediğiniz kaynaklardan sizlere mail gönderilebilir. Bu maillerde sizin bir linke tıklamanız istenir. Linke tıklamanız Phishing Saldırısı için pek önemli değil. Fakat link açıldıktan sonra istenen bilgileri girmeniz oldukça büyük problemlere yol açabilir. Çünkü link üzerinden girdiğiniz bütün bilgiler siber saldırganın eline geçer. Bu maillerde özellikle büyük platformların (Facebook, e-devlet, Twitter, bankalar vb) benzerlerini görmek mümkün. Bu yüzden gelen mailler her ne kadar tanıdıklarımızdan da olsa linklere kişisel bilgi veya herhangi bilgi girerken linkin gerçekten o platforma ait olup olmadığını araştırmayı unutmayın.

Eğer size bir mail geliyorsa bu mailin nereden gönderildiğini anlamanız gerekiyor. Örneğin bir mailin bir şirketten mi ya da bir siber dolandırıcıdan mı geldiğini anlamanız için hemen göndericinin mailindeki domain uzantısına bakın. Eğer mail netflix.com gibi bir uzandıya aitse o mail gerçektir. Fakat netflixx.com gibi bir uzantı varsa o mail sahtedir ve sizi yönlendirmeye çalışıyordur.

Phishing saldırısı Nedir? Phishing Saldırısından Nasıl Korunuruz?

  • Bilmediğiniz kaynaklardan gelen mailleri açmayın. Eğer tanıdığınız birisi bile mail göndermişse mutlaka o maili inceleyin.
  • Maillerde gönderilen ek dosyaları indirmeden önce tarayın.
  • Bilmediğiniz kaynaklardan gelen ek dosyaları ne olursa olsun cihazlarınıza indirmeyin.
  • Açık kablosuz ağlar phishing saldırılarına neden olabilir. Bu yüzden mümkün mertebe açık kablosuz ağlara bağlanmayın.
  • Mail ile gönderilen linklere direkt giriş yapmayın, araştırın. Teyit edin.
  • Phishing saldırısı son dönemlerde hastane, dizi/film platformu, uygulama marketi gibi konuları temel alarak gerçekleşebilir. Bu tür maillere de oldukça dikkat etmekte fayda var.
  • Sosyal medyada karşınıza çıkan sponsorlu içeriklerin bazıları phishing saldırısı olabilir. Hemen inanmadan profili ve linki inceleyin.
  • Eğer phishing saldırıları ile bir platform üzerinden gerçekleşiyorsa hemen o platform ile iletişime geçin.

İlgili: Adblock Nedir? Ne İşe Yarar?5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

verilerim çalındı mı - veri ihallerini gösteren web sitesi - ücretsiz veri ihlali gösteren site

Verilerim Çalındı Mı? Verilerinizin İfşa Edilip Edilmediğini Gösteren Web Sitesi!

en-iyi-reklam-engelleyici

Reklam Engelleyici Eklentilerini Neden Kullanmalıyız? Chrome İçin 4 Öneri!