in

Adblock Nedir? Adblock Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

stop 1200.png 2

Adblock Nedir? Adblock Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Bu içeriğimizde Adblock nedir sorusunu cevaplarken aynı zamanda Adblock nasıl kullanılır? Adblock ne işe yarar? Gibi ekstra soruları da cevaplayarak Adblock reklam engelleyicisi hakkında detaylara değineceğiz. Bu detaylara Adblock reklam engelleyici hakkında alt başlığıyla değineceğiz.

İçeriğimize geçmeden önce bu içeriğimizin herhangi bir öneri ya da tavsiye içermediğini hatırlatmak istiyoruz. Herhangi bir uygulamanın ya da eklentinin Lorentlabs tarafından beğenilmiş olması asla ve asla ürün/hizmet tavsiyesi değildir.

Gelin şimdi Adblock reklam engelleyici hakkında daha net bilgilere sahip olalım.

Adblock Nedir?

Bu reklam engelleyici, hem web tarayıcılar hem de mobil tarayıcılar için geliştirilmiş bir reklam engelleyicidir.

Adblock reklam engelleyici eklentisi sayesinde internetten daha temiz bir verim alabilmeniz mümkün. Türkiye, reklam engelleyici eklentilerini kullanan ülkeler arasında ilk 10’un içinde. Bu, girdiğimiz haber sitelerinden zaman geçirmek istediğimiz blog sitelerine kadar ne kadar çok reklam gördüğümüzün bir kanıtı olabilir. Tabii ki insanların bu durumdan ne kadar bıktığının da kanıtı olabilir. Banner reklam görmemek için reklam engelleyici kullanmayı düşünüyorsanız bu kesinlikle mantıklı ve önemli bir durum. Örneğin Chrome, Safari ya da Opera gibi bilinen mevcut tarayıcılardan bir tanesini kullanıyorsanız Adblock reklam engelleyici eklentisi veya türevlerini kullanabilmeniz mümkün.

Kullandığınız sürece bu eklenti ile Youtube ve hatta Twitter gibi birçok platformdaki reklamları engelleyebilirsiniz. Bazı kullanıcılar Adblock kullansalar bile bazı reklamları engelleyemediklerini ve sürekli reklamları gördüklerini dile getiriyor. Bunun için Adblock internet sitesine giderek daha detaylı bilgi almanız mümkün. Bu durumun düzeltilmesi tabii ki mümkün. Ek olarak bu ekonomik durumda ücretli bir eklenti kullanmayacağınızı da bildiğimiz için bu Adblock reklam engelleyicisinin ücretsiz bir eklenti olduğunu da hatırlatmak istiyoruz.

Adblock Reklam Engelleyici Hangi Reklamları Engelliyor?

Hareketli reklamlar, Facebook, Youtube, Twitter reklamları, otomatik oynayan video reklamlar ve daha fazlasını engellemesi mümkün. Peki siz herhangi bir reklam engelleyici kullanıyor musunuz? Adblock gibi birçok eklentiyi incelediğimiz ve detaylandırdığımız inceleme kategorimize göz attınız mı?

Adblock Nasıl Kullanılır?

Eğer kullandığınız tarayıcı Adblock reklam engelleyici eklentiyi destekliyorsa aslında yapmanız gereken şey oldukça basit. Hemen aşağıdaki adımları izleyin.

  • Bu adımlarda örnek tarayıcı olarak Google Chrome’u tercih ettik. Fakat eklentiyi Safari ya da Opera gibi eklentilerde de bulabileceğinizi unutmayın.
  • Chrome’u açın.
  • Menü çubuğuna tıklayın.
  • Ek Araçlar’a tıkladıktan sonra Eklentiler/Uzantılar sekmesine giriş yapın.
  • Arama bölümüne Adblock yazın ve karşınıza çıkan eklentiyi indirin.
  • Eklentiyi tarayıcınıza aktif ettikten sonra kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.
  • Eğer eklentiyi kullanmayı bırakmayı düşünüyorsanız Etkin butonunu kapatmanız yeterli.
  • Mevcut ayarlardan Adblock eklentisini belli web siteleri üzerinden kısıtlamanız da mümkün.

İlgili:

Adblock VS AdblockPlus karşılaştırmasını göz atmayı unutmayın! Bu karşılaştırmada her iki eklentinin de artılarını ve eksilerini kısaca özetlemeye çalıştık. Fakat ikisi arasında seçim yapmakta oldukça zorlandığımızı da dile getirdik.

Not: Bu eklenti ile AdblockPlus karıştırılmamalıdır. Bu tür farklı birçok reklam engelleyici mevcut. Birçok kişinin en büyük hatalarından birisi Adblock reklam engelleyici ile AdblockPlus reklam engelleyicisi arasındaki isim benzerliğinden dolayı bu eklentileri karıştırması.

Adblock Hakkında:

8 Aralık 2009 tarihinde ortaya çıkan Adblock, BetaFish Incorporated tarafından geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Resmi bir internet sitesine sahip. Bu siteye hemen https://getadblock.com adlı link üzerinden erişebilirsiniz. Eklenti 34 farklı dilde hizmet veriyor. Hem Android hem de iOS için ücretsiz olarak mobilde de mevcut. Mobilin yanında Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox ve Opera gibi birçok web tarayıcısında da ücretsiz olarak sunulan bir eklenti. Unutulmaması gereken en önemli özelliklerden birisi; bu eklenti ile betikler, flash içerikler ve çerçeveler kolaylıkla engellenebiliyor.

İlgili: Google’dan Kendinizi Silin! 6 Adımda Bütün Her Şeyinizi Silin!

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

internette gizlilik ve güvenlik - siber güvenlik - eklenti önerileri

İnternet Gizliliği Nasıl Korunur? Önerilerimizin Bazıları! Basit Bir Rehber!

okex earn yıl sonu hediyeleri

OKEx, Earn Yıl Sonu Hediyelerinin 3. Aşamasında 5 Altcoin Dağıtıyor!