in

Kaba Kuvvet Saldırısı Nedir? Parola Saldırısı Nasıl Önlenir?

Kaba Kuvvet Saldirisi nedir

Kaba Kuvvet Saldırısı Nedir?

Siber saldırı türleri arasında yer alan en yaygın yöntemlerden biri de parola saldırılarıdır. Siber saldırganlar, parola saldırısı ile kişi veya kurumların verilerini çalmak, değiştirmek ve çeşitli kötü niyetli amaçlarla bu verileri mağdurlara karşı kullanmak isterler. Ancak şifre saldırıları, yaygın olarak sosyal medya hesaplarına ve web sitelerine karşı yapılsa da şifreyle korunmuş olan her yapıya izinsiz erişim sağlamak için yapılabilmektedir. Bununla birlikte, şifre saldırı yöntemleri arasında en yaygın olanlardan biri brute force yani kaba kuvvet saldırısıdır. Bu içeriğimizde: Brute force saldırısı nedir? Parola saldırılarından nasıl korunuruz? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

Kaba kuvvet saldırısı nedir?

Brute force (kaba kuvvet) saldırısı, sosyal medya kullanıcılarına veya web sitelerine ait şifrelerin; saldırganlar tarafından deneme-yanılma yoluyla kırılmaya çalışıldığı bir siber saldırı türüdür.

Kaba kuvvet saldırısı nasıl gerçekleşir?

Bu siber saldırı türünde saldırganlar, bir kullanıcının parolasına erişmek için; bazı özel araçlar aracılığıyla kısa karakterli şifrelerden başlayarak birçok şifre denemesi yaparlar. Ancak saldırganlar; kısa karakterli şifrelerden bir sonuca ulaşamadığında daha uzun karakterli şifreler ile deneme-yanılma yöntemini uygulamaya devam ederler. Kullanıcının sahip olduğu şifre uzun karakterli bir şifreyse; saldırganlar bu parolayı kırmak için daha fazla şifre tahmini yaparlar ve dolayısıyla daha fazla zaman harcarlar. Uzun karakterli şifreler, kötü niyetli kişilerin bazı şifreleri kıramamasını sağlayan önemli bir özelliktir. Kötü niyetli kişiler, sosyal medya kullanıcıları ve web sitelerine yönelik yaptıkları bu saldırılarda yüz binleri aşan farklı şifre kombinasyonları kullanırlar.

Parola saldırısı nasıl önlenir?

Kullanıcıların, şifre saldırıları için almaları gereken birtakım önlemler vardır. Bunlardan bazıları ise şöyledir:

  • Kullanıcılar, kısa karakterli şifreler yerine uzun karakterli şifreler oluşturmalıdır. Ancak birbirini tekrar eden karakterler yerine; küçük-büyük harf, özel karakterler ve rakamlardan meydana gelen bir kombinasyonla şifrenin oluşturulması daha güvenlidir.
  • Kullanıcılar, şifrelerini düzenli aralıklarla değiştirmelidir. Bazı saldırganlar hedef hâline getirdikleri bir hesabın şifresini kırmak için haftalar, aylar ve hatta yıllarca çeşitli kombinasyonları deneyerek uğraşmaktadır.

Sonuç olarak; şifre kırma atakları arasında en sık kullanılan yöntemlerden biri olan kaba kuvvet (brute force) saldırısından tamamen korunmak mümkün değildir. Ancak söz konusu önlemleri alan kullanıcılar, bu saldırılara karşı güvenliklerini artırmış olurlar.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

klavye

Bilgisayar Kullananların İşini Kolaylaştıracak Klavye Kısayolları!

En iyi animasyon filmleri

En İyi Animasyon Filmleri! 5 Animasyon Filmi Önerisi