in ,

Yüzde 51 Saldırısı Nedir? Çift Harcama Nasıl Gerçekleşir? [Güncel]

attack

Yüzde 51 Saldırısı Nedir? Çift Harcama Nasıl Gerçekleşir? [Güncel]

Bu içeriğimizde: Yüzde 51 saldırısı nedir? Çift harcama nasıl gerçekleşir? Sorularının cevaplarına ve detaylara ulaşabilirsiniz.

Yüzde 51 saldırısı nedir?

%51 saldırısı, hackerlerin bir kripto para birimine ait hash oranının çoğunluğunu ele geçirmesi anlamına gelir. Herhangi bir blockhain ağına yapılacak olan bu saldırının amacı: Ağın kontrolünü ele geçirerek işlemlerin akışını değiştirmek. Hash oranı hakkında daha detaylı bilgiye bu Hash Rate Nedir? Bitcoin Hash Rate Neden Önemlidir? içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

web kamerası saldırısı - siber saldırı - haberler - lorentlabs

%51 saldırısının Bitcoin’e yapılması mümkün mü?

Böyle bir ihtimal mevcut ancak gerçekleştirilmesi imkânsıza yakın. Bitcoin ağının hash oranı oldukça güçlüdür, madenciler saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirir. Saldırganların Bitcoin ağına %51 saldırısı gerçekleştirmesi için böylesine güçlü bir hash oranını aşmaları ve çoğunluğa sahip olmaları gerekir. Hackerlerin saldırı için binlerce yüksek donanımlı cihaza, çok yüksek enerji tüketimine, milyar dolarlara ihtiyacı vardır. Dolayısıyla bu kadar büyük bir saldırının gerçekleşme olasılığı oldukça düşüktür.

Yüzde 51 saldırısı (%51 Attack) altcoinlere yapılabilir mi?

Bu saldırının altcoinler gibi daha küçük ağlara gerçekleştirilmesi daha olasıdır. Alternatif coinler, Bitcoin gibi yüksek hash oranına sahip değillerdir. Bundan dolayı düşük işlem hacimleri saldırıya daha açıktır. Örnek verecek olursak: 2020 yılında hackerler tarafından Bitcoin Gold (BTG) ağına %51 saldırısı gerçekleşti. Saldırganlar bu saldırıda çift harcama işlemi gerçekleştirdiler. Üstelik bu saldırı aynı kripto para ağına daha önce de gerçekleşti.

Çift harcama (Double spending) nedir?

Çift harcama, blockhain ağındaki işleyişin bozulması sonucunda bir kripto para biriminin aynı anda iki kez kullanılmasına denir. Bu bozulma çoğunlukla %51 saldırısında gerçekleşir. Saldırganlar blockhain ağındaki işleyişin %51’ini ele geçirdikten sonra çift harcama gerçekleştirirler. Örnek olarak: 1 BTC satın almak isteyen kullanıcıya bu 1 BTC’yi gönderirler ve gelen parayı cüzdanlarına aktarırlar. Ancak daha sonra işlemleri değiştirme gücüne sahip oldukları için bu transfer işlemini silip hiç gerçekleşmemiş gibi gösterebilirler; böylece kullanıcıya gönderdikleri bu 1 BTC’yi geri alırlar fakat kullanıcıdan aldıkları para kendi cüzdanlarında kalmış olur.

%51 attack gerçekleşirse saldırganların yapabileceği bazı işlemler şunlardır:

  1. Saldırının gerçekleştiği kripto para birimi ağındaki işlemlerin onaylanmasını reddedebilirler.
  2. Kripto para ağındaki işlemlerin sırasını değiştirebilirler.
  3. Çift harcama yapabilirler.
ebebek siber saldırı - ebebek hacklendi - hackerlar saldırdı - siber saldırı - siber güvenlik

Normalde kullanıcıların transferleri ve diğer bazı işlemler; madencilerin blokları onaylaması ve yeni zincirler eklemeleriyle gerçekleşir. Ancak %51 saldırısında bir kişi veya bir grup hacker, madenciliğin çoğunluğunu ele geçireceği için sistemin akışını bozar. Bu yöntemle blok onaylamalarını kendi hâkimiyetlerine alabilirler.

Yüzde 51 saldırısı nedir sorusu ile ilgili:

Sorumluluk Reddi: Bu içerik, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve eğer gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/ kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kripto para dolandırıcılığı - en yayın bitcoin dolandırıcılığı - 5 yaygın kripto para - kripto para

Bitcoin Dolandırıcılığı ve Bunlardan Korunma Yöntemleri!

android cihazlarda siber güvenlik - android SEO - LORENTLABS SEO

Siber Saldırıya Uğramış Android Telefon Nasıl Düzeltilir? İşte 5 İpucu!