in

Bitcoin Halving Nedir? Neden Önemlidir?

bitcoin halving

Bitcoin Halving Nedir? Neden Önemlidir?

Bu içeriğimizde: Halving nedir? Bitcoin halving neden önemlidir? Sorularının cevabına ve konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

Bitcoin halving nedir?

Yarılanma olarak da ifade edilen halving, Bitcoin madencilerinin her blok için aldıkları ödülün belirli bir süre sonra yarıya düşürülmesine denir.

Halving nasıl gerçekleşiyor?

Bitcoin ağında üretilen her 210.000 blok için madenciye verilen ödül yarıya düşer. Ancak bu süreç yaklaşık dört yıla tekâbül eder. Örnek verecek olursak: 2008 yılında madencilere her blok için 50 BTC ödülü verildi. Ancak bir sonraki halving dönemi olan 2012 yılında, bu ödül miktarı 25 BTC’ye düştü. 2016 yılında 12,5 ve 2020 yılında ise 6,25 BTC oldu. Bununla birlikte, bir sonraki halving 2024 yılında gerçekleşecek. Söz konusu bu halving işlemi sonrasında Bitcoin madencilerinin ödülleri 3,125 BTC olacak.

BTC halving özellikleri nelerdir?

  • Bitcoin halving sistemi, Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanmıştır.
  • Bitcoin halving dönemlerinden sonra BTC fiyatı genellikle yükselmeye başlar ve bütün kripto para piyasasını olumlu etkiler.
  • Dört yılda bir gerçekleşen halving yarılanmalarının getirdiği sınırlı arz nedeniyle BTC’nin gittikçe daha kıymetli olacağı öngörülüyor. Toplam arzı ifade eden 21 milyon BTC’nin tamamı 2140 yılında çıkmış olacak.

Blok ödülü nedir?

Madenciliği yapılan kripto para birimlerinin ağlarındaki işlemlerin onaylanması ve blokların eklenmesi, madenciler tarafından gerçekleştirilir. Fakat bu blokların her biri için madenciler belirli bir miktar ödül alır ve buna “blok ödülü” denir.

Bitcoin madencilerinin önemi

Bitcoin node’lar yani madenciler, Bitcoin ağındaki işlemleri doğrulamak, yeni bloklar eklemek ve bütün bunların güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamakla görevlidirler. Bununla birlikte, Bitcoin blokları, kullanıcıların güncel transfer bilgileri gibi önemli verileri içerir. Ancak bu blokları oluşturmak, çözülmesi zor matematiksel işlemler gerektirir. Bu işlemler esnasında madenciler oldukça yüksek enerji gereksinimi ve yüksek donanımlı bilgisayarlara ihtiyaç duyar. Hem enerji ihtiyacını karşılamak hem de işlemler için gerekli araçların sağlanması ve teşvik adına madenciler, Bitcoin blok ödülü alırlar.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para borsalarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin - kripto para - bitcoinlerinizi nasıl güvende tutarsınız - bitcoin güvenliği - kripto para güvenilir mi

Bitcoinlerinizi Nasıl Güvende Tutarsınız? Varlıklarınızı Çaldırmayın!

Deepfake Videolar Nasıl Üretilir? Deepfake Tehlikeleri Nelerdir?

Deepfake’i Anlamak için 9 Özel İpucu ve Detaylar!