in

Bitcoin Hakimiyeti Nedir? Dominance Nedir?

BTC

Bitcoin Hakimiyeti Nedir? Dominance Nedir?

Bu içeriğimizde Bitcoin hakimiyeti nedir? Bir diğer adıyla Dominance nedir? Kripto para piyasasına etkileri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve detaylara ulaşabilirsiniz. Eğer Bitcoin ile ilgili detaylara sahip olmak istiyorsanız Bitcoin Hakimiyeti konusuna da değinmeniz gerekiyor. Bu yüzden Bitcoin Hakimiyeti nedir? Sorusunu cevapladık.

Bitcoin Hakimiyeti Nedir? Dominance Nedir?

Dominance olarak da ifade edilen Bitcoin hakimiyeti, BTC değerinin, bütün kripto paraların toplam değerine oranını ifade etmektedir.

Dominance verisi şu şekilde hesaplanır:

BTC toplam değeri ÷ Kripto para piyasasının toplam değeri = Bitcoin Dominance

Bitcoin Dominance verisinin gelişimi:

Bitcoin, ilk çıkış tarihinden bu yana genel piyasa değeri üzerindeki hakimiyetini sürdürüyor. Geçmiş yıllarda daha az altcoin varken Bitcoin hakimiyeti bugünkü seviyenin (güncel olarak %42,4) çok üstündeydi. 2013 yılında %90’ları aşan bir üstünlük söz konusuydu. Ancak zamanla Ethereum liderliğinde birçok kripto para biriminin çıkışı ve Metaverse ile NFT’lere olan ilginin artması dolayısıyla Bitcoin dominance düşüş gösterdi. Bununla birlikte, güncel olarak 20 bini aşkın kripto para birimi bulunmasına rağmen ciddi bir Bitcoin hakimiyeti söz konusudur. Buna bağlı olarak altcoinler, Bitcoin’in yukarı veya aşağı yönlü her hareketinden etkileniyor.

bir bitcoin kac satoshi 2

Bitcoin Hakimiyeti (Bitcoin Dominance) Neden Yükselir?

Bitcoin, uzun bir süredir kripto para sektörüne yön vermeye devam ediyor. Güncel olarak piyasadaki kripto para sayısı 20 bini geçmesine rağmen henüz Bitcoin’in piyasadaki ağırlığı ile rekabet edebilecek bir proje ortaya çıkmamıştır. Bununla birlikte, Bitcoin dominance verisinin artış göstermesinin nedeni, Bitcoin’e geçişin artmasıdır. Kullanıcılar, daha güvenli bir liman olarak gördükleri veya daha çok kazanç sağlayacaklarını düşündükleri için Bitcoin’e yönelmeye başlarlar. Böylece altcoinlerden BTC’ye yapılan geçiş veya yeni kullanıcıların direkt Bitcoin almalarıyla yükselen işlem hacminin etkisi; dominance verisinde net bir biçimde görülmeye başlar.

Bitcoin Hakimiyeti nasıl azalır?

Alternatif kripto paralara (altcoin) geçişin artması, Bitcoin hakimiyetinin azalmasına neden olur. Kripto para kullanıcıları, genelde Bitcoin yatay bir süreçte veya yükselirken; altcoinlerin daha fazla yükseleceğini düşünerek Bitcoin’den altcoinlere yönelirler. Altcoinlerdeki işlem hacminin yükselmesi dolayısıyla da Bitcoin dominance verisinde düşüş başlar. Bu dönemlere genelde “altcoin sezonu” denir zira birçok altcoin yeni zirveler yapmaya başlar.

Bitcoin Halving Rally scaled min 2 1
Bitcoin Hakimiyeti Nedir? [Bitcoin Dominance Nedir?]

Hatırlatma:

Bitcoin hakimiyet verisi, kripto para piyasası için önemli olsa da kullanıcıların sadece bu veriye bakarak işlem yapmaları tavsiye edilmez. Kripto para birimlerinin yönünü ve gerçekleşen işlem hacmini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

Bitcoin hakimiyeti nedir sorusu ile ilgili:

Sorumluluk Reddi: Bu içerik, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve eğer gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/ kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur.

5/5 - (4 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para Isı Haritası Nedir?

Kripto Para Isı Haritası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Deepfake Videolar Nasıl Üretilir? Deepfake Tehlikeleri Nelerdir?

Deepfake Videolar Nasıl Yapılır? Tehlikeleri Nelerdir?