in

Bitcoin Dominance Nedir? Kripto Piyasasına Etkileri Nelerdir?

bitcoin-dominance-nedir
bitcoin-dominance-nedir

Bu içeriğimizden: Bitcoin dominance nedir? Kripto piyasasına etkileri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve detaylara ulaşabilirsiniz.

Dominance Nedir?

Dominance: Hâkimiyet, baskınlık, üstünlük anlamlarına gelir. Kripto para piyasasında baskınlığı ifade eden dominance, herhangi bir kripto para değerinin, bütün kripto paraların toplam değerine oranını ifade eder.

Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin dominance, BTC’nin toplamda sahip olduğu değerin, bütün kripto para piyasasının toplam değerine oranını ifade eder.

BTC toplam değeri ÷ Kripto para piyasasının toplam değeri = BTC Dominance

blockchain nedir - blockchain güvenli mi - kripto para nedir - kripto para - lorentlabs
Bitcoin Dominance Nedir?

BTC Dominance Verisinin Gelişimi:

Bitcoin, ilk çıkış tarihinden bu yana kripto para piyasasındaki hâkimiyetini sürdürüyor. Geçmiş yıllarda daha az altcoin varken Bitcoin hâkimiyeti bugünkü seviyenin (güncel olarak %39,99) çok üstündeydi. 2013 yılında %90’ları aşan bir baskınlık söz konusuydu. Ancak zamanla Ethereum liderliğinde birçok kripto para biriminin çıkışı ve işlem hacminin artması dolayısıyla Bitcoin dominance düşüş gösterdi. Güncel olarak 16,515 kripto para birimi bulunmakta ve fakat buna rağmen azımsanmayacak bir Bitcoin hâkimiyeti söz konusudur.

Bitcoin Dominance Neden Yükselir?

BTC dominance verisinin artış göstermesinin nedeni, Bitcoin’e geçişin artmasıdır. Kullanıcılar, daha güvenli bir liman olarak gördükleri veya daha çok kazanç sağlayacaklarını düşündükleri için Bitcoin’e yönelmeye başlarlar. Böylece altcoinlerden Bitcoin’e yapılan geçiş veya yeni kullanıcıların direkt Bitcoin almalarıyla yükselen işlem hacminin etkisi; dominance verisinde net bir biçimde görünmeye başlar.

Bitcoin Dominance Nasıl Düşer?

Alternatif kripto paralara (altcoin) geçişin artması, Bitcoin hâkimiyetinin azalmasına neden olur. Kripto para kullanıcıları, genelde Bitcoin yatay bir süreçte veya yükselirken; altcoinlerin daha fazla yükseleceğini düşünerek Bitcoin’den altcoinlere yönelirler. Altcoinlerdeki işlem hacminin yükselmesi dolayısıyla da Bitcoin dominance verisinde düşüş başlar. Ayrıca bu dönemlere genelde “altcoin sezonu” denir çünkü birçok altcoin yeni zirveler yapmaya başlar.

bitcoin halving

Hatırlatma:

Bitcoin dominance verisi, kripto para piyasası için önemlidir ancak kullanıcıların sadece bu veriye bakarak işlem yapmaları kesinlikle tavsiye edilmez. Kripto para birimlerinin yönünü ve gerçekleşen işlem hacmini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

İlgili:

Sorumluluk Reddi: Bu içerik, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve eğer gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/ kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur.

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin kabul eden şirketler - bitcoin'i kabul eden şirketler - bitcoin'i kabul eden bankalar - bitcoin'i kabul eden araba şirketleri - bitcoini kabul eden şirketler - kripto para kabul eden şirketler

Bitcoin’i Kabul Eden Şirketler! Kripto Parayı Kabul Eden 55 Büyük Şirket!

Herkes Kripto Parasını Satarsa Ne Olur?

Raca Coin Nedir? Raca Coin projeleri nelerdir?