in

Düşen Bıçak Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

dusen bicak

Düşen Bıçak Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bu içeriğimizde: Düşen bıçak nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

Düşen bıçak nedir?

Falling knife yani düşen bıçak, bir finansal varlığın fiyatı hızla düşerken söz konusu varlığın satın alınmasını ifade eder. Başka bir deyişle; değeri hızla düşmeye devam eden bir varlığı satın almak, düşen bir bıçağı tutmaya çalışmak gibidir.

Düşen bıçak avantajları nelerdir?

Genellikle hisse senedi ve kripto paralar gibi finansal varlıkların değerinde hızlı değişimler meydana gelir. Yatırımcılar da söz konusu bu değişikliklerden kazanç sağlamak isterler. Bununla birlikte, keskin düşüşleri ifade eden falling knife, aynı zamanda “dibi yakalamak” olarak da değerlendirilir. Bazı yatırımcılar, bir finansal varlık hızlı düşüş yaşadığında; bu düşüşün dibe yaklaştığını düşünerek yeni alımlar gerçekleştirirler. Söz konusu varlık gerçekten de dibi bulmuşsa, tekrar yükselmeye başladığında yatırımcı iyi bir kâr elde eder. Ayrıca varlığın fiyatı düşerken henüz dibi bulmadığını düşünen yatırımcılar da kısa pozisyon açıp kâr elde edebilmektedir. Öte yandan uzun vadeli yatırıcımlar da bu düşüşleri bir fırsat olarak değerlendirir.

Düşen bıçak dezavantajları nelerdir?

Bir finansal varlık düşmeye devam ediyorken satın almak, yatırımcıları ciddi zarara uğratabilir. Satın alınan finansal varlık, henüz dibi bulmamışsa düşmeye devam edecektir. Bu nedenle yatırımcının düşen bir bıçağı tutmaya çalışır gibi hızla değer kaybeden bir finansal varlığı tutmaya çalışması hüsranla sonuçlanabilir. Düşen bıçağın nerede sonlanacağı ve süresi belli değildir. Bazı yatırımcılar dönüş yerini doğru tahmin edip iyi bir kâr elde eder. Ancak falling knife zamanında pek çok yatırımcı; varlığının büyük bir kısmını kaybetmiştir. Kripto para piyasasından örnek vermek gerekirse; BTC 45 bin dolardan 33 bin dolara düştüğünde, buranın dönüş yeri olduğunu düşünüp alım yönlü işlem gerçekleştiren bir yatırımcı, Bitcoin’in 33 bin dolardan dönüş yapmayıp güncel olarak 23 bin dolara kadar gerilemesi sonucunda oldukça ciddi bir zarara uğramıştır. Bu nedenle düşen bıçağı tutmaya çalışmak yerine, teknik göstergelerden faydalanarak varlığın nerede dibi bulabileceği ve söz konusu varlığın trend dönüş onayını alıp almadığı gibi çeşitli göstergelerden yola çıkıp mantıklı çıkarımlar yapmak en doğrusudur.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kripto madenciliğinin doğaya zararları

Kripto Madenciliğinin Doğaya Etkisi! Hiç Masum Değil!

note

2022 İçin En İyi Not Alma Uygulamaları!