in

SEC Nedir? Korkunun Adresi SEC ve Bilinmeyen Yönleri!

sec bitcoin etf

SEC Nedir? Korkunun Adresi SEC ve Bilinmeyen Yönleri!

Şimdi bu içeriğimizde SEC nedir? Neden önemlidir? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili diğer detaylara değiniyoruz. Eğer SEC nedir? Neden finansal piyasalardaki herkes SEC konusuna meraklı diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam da size göre! Gelin SEC nedir? Sorusuna yakından bakalım!

SEC nedir?

SEC, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunu ifade eder. Son derece önemli komisyonlardan biri olan SEC, menkul kıymetlerden ve borsa düzenlemelerinden sorumlu bir devlet kurumudur.

Federal bir kurum olan SEC, 1934 senesinde ekonomik buhranın yarattığı sıkıntılara çözümler üretebilmek ve finansal piyasaları düzenlemek amacıyla kurulmuştu. Bununla birlikte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, beş komisyon üyesi tarafından yönetilmektedir. Ayrıca tarafsızlık ve adil bir süreç için bu beş komisyon üyesinin üçü, kesinlikle aynı partiden olamaz.

SEC neden önemlidir?

Securities and Exchange Commission yani SEC, finansal piyasalardaki manipülasyonları önlemek ve yatırımcıları piyasadaki kötü niyetli kişilerden korumak için var olan bir kurumdur. Bununla birlikte, piyasalarda yasa dışı işlemler gerçekleştiren kişileri tespit edip cezalandırmalarını sağlar. Bu sayede bir yandan yatırımcıların sermayelerini dolandırıcılara karşı korurken öte yandan piyasaların güvenli bir gelişim sürecini desteklemektedir.

SEC’in görevleri nelerdir?

Yatırım varlıklarının menkul kıymete girip girmediğini araştırır ve buna karar verir. Bununla birlikte, menkul kıymetlerin hisse senedi veya tahvil gibi hangi sınıflandırmaya dahil olduğunu belirler. Buna bağlı olarak menkul kıymetler yasasını düzenlemek ve uygulamakla, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi borsalarını denetime tâbi tutmakla görevlidir.

Kripto para piyasası ve SEC

Kripto para birimleri, ETF onayından sonra geleneksel borsalarda hisse senedi olarak işlem görebilir. Bu sayede kurumsallar da bu hisselere yatırım yapabilmektedir. Ancak bir kripto para biriminin, Borsa Yatırım Fonunda (ETF) işlem görebilmesi için onaylanması gerekir. Öte yandan borsalarda işlem görecek olan finansal varlıkların tümü, SEC onayından geçer. SEC tarafından onaylanmayan ürünler, borsalarda işlem göremezler. Buna bağlı olarak da SEC, başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerinin ETF başvurularını incelemek ve onaylamak sürecinde aktif bir rol oynar. Kripto paraların menkul kıymete girip girmediği konusunda sıkı bir denetim yapan SEC, geçtiğimiz dönemlerde bu sebepten ötürü Ripple (XRP) yönetimine dava açmıştı. Uzun zamandır devam eden davanın sonucuna ise hâlâ ulaşılabilmiş değil.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sharding-nedir

Sharding Nedir? Blockchain İçin Önemi Nedir?

Game-Fi-nedir

GameFi Nedir? En Beğenilen GameFi Projeleri!