in

Sharding Nedir? Blockchain İçin Önemi Nedir?

sharding-nedir
sharding-nedir

Bu içeriğimizde: Sharding nedir? Blockchain için önemi nedir? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Sharding nedir?

Sharding diğer adıyla yatay bölümleme, veri tabanlarının bölümlere ayrılmasını ifade etmektedir.

Veri tabanının daha küçük bölümlere ayrılmasıyla ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm üretilmiş olur. Büyük veri tabanlarının küçük parçalara bölünmesi, söz konusu veri tabanlarındaki işlemlerin daha çabuk gerçekleşmesine yardımcı olur. Dolayısıyla işlem gücü de artmış olur.

Blockchain için sharding neden önemlidir?

  • Blokzincirlerindeki işleyişi, düğümler yani node’lar yerine getirir. Büyük bir blockchain ağında, ölçeklenebilirlik sorunları ve hız konusunda bazı problemler yaşanabilmektedir. Ancak bu blokzincirlerinde sharding uygulandığı zaman, söz konusu sorunların çözüldüğü görülür.
  • Bir blokzincirinde meydana gelen bölümlemeden sonra, zincir bir dizi küçük parçalara ayrılır. Her parça ayrı yönetilir ve her bölümdeki düğümler sadece kendi bölümlerindeki işlemleri onaylamakla yükümlüdürler.

Sharding, sonuç olarak şu avantajları sağlar:

  • Blokzincirinde meydana gelen ölçeklenme sorunları giderilmiş olur.
  • Blokzinciri daha küçük parçalara ayrıldığı için yönetim konusunda kolaylık sağlar.
  • Her parçadaki node’lar (düğümler) yalnızca o bölümden sorumlu olduğu için işlemlerin gerçekleşme hızı artar.

Blockchain sharding riskleri nelerdir?

Sharding, özellikle ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm üretmesi bakımından ilgi görse de bazı önemli dezavantajları söz konusudur. Bir blokzincirinin parçalara bölünerek ayrılması ve arada bir etkileşimin olmaması, her bir parçanın güvenlik seviyesinin düşük olmasına sebep olur. Bölünmemiş bir blokzincirinde hash rate yüksek olduğu için ağa herhangi bir saldırının gerçekleşme oranı düşüktür. Ancak sharding uygulandığında blokzincirleri küçük bölümlere ayrıldığı için hash rate düşük olarak kalır. Hash oranının blokzincirindeki önemi için bu içeriğimize Hash Rate Nedir? Bitcoin Hash Rate Neden Önemlidir? göz atabilirsiniz. Bu durumda sharding sonucu bölünen her parçanın %51 saldırısına uğrama riski yüksektir. Yüzde 51 saldırısı hakkında ayrıntılı bilgiler için ise bu içeriğimize Yüzde 51 Saldırısı Nedir? Çift Harcama Nasıl Gerçekleşir? göz atabilirsiniz.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

band-protocol-nedir

BAND Coin Nedir? BandChain Özellikleri Nelerdir?

sec bitcoin etf

SEC Nedir? Korkunun Adresi SEC ve Bilinmeyen Yönleri!