in

Proof of Authority Nedir? PoA Özellikleri Nelerdir?

Proof of Authority 2

Bu içeriğimizde: Proof of Authority nedir? PoA (Yetki İspatı) özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarına bu konuyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Proof of Authority nedir?

Proof of authority: Proof of work sistemi için çok yüksek enerji ihtiyacına ve donanımlı cihazlara gereksinim olması, Proof of stake sisteminde ise ölçeklenme sorunlarına tamamen bir çözüm sunulamamış olması dolayısıyla; alternatif olarak geliştirilen bir sistemdir.

İlgili içerik: Proof of Work Nedir? Proof of Stake ile Farkları Nelerdir?

PoA özellikleri nelerdir?

  • Proof of Authority (Yetki İspatı), blockchain sistemlerinde her saniye başına olabildiğince çok işlem yapılmasını sağlamaktadır.
  • PoA, blokzinciri ağları için diğer sistemlerden daha hızlı bir hizmet sunar. Bununla birlikte Proof of Authority sisteminde yüksek elektrik enerjisine gereksinim olmadığı için maliyetten de tasarruf sağlanmaktadır.
  • Bu mutabakat algoritmasında, node’ların (düğümlerin) sayısı çok değildir. Bu özellik, blokzincirleri için ölçeklenebilirlik açısından avantaj sağlar.

Doğrulayıcılar ve güvenlik

Yetki İspatı mutabakat algoritmasında, blok doğrulayıcılar diğer mutabakat algoritmalarında olduğu gibi bir miktar kripto para birimini sisteme kilitleyerek ağda görev alma hakkına sahip olmazlar. Bunun yerine kimlik bilgilerini, itibarlarını kullanırlar. Böylece PoA algoritmasını kullanan blokzincirlerinde node’lar; belirli şartlara göre seçilirler. Bununla birlikte seçilen her doğrulayıcının kimlik verileri bilineceği için; sisteme zarar verecek bir davranışta bulunma olasılıkları oldukça düşüktür. Sonuç olarak: Proof of Authority algoritması, blokzincirleri için güvenlik düzeyi yüksek işlem doğrulama hizmeti sunmaktadır.

PoA kullanım alanları nelerdir?

Yetki ispatı sistemi, blockchain ağlarının yanı sıra tedarik zincirlerinde de aktif olarak kullanılabilmektedir. PoA sistemi, kullanıcılar ve geliştiriciler için hızlı, düşük işlem ücretli ve güvenlik seviyesi yüksek işlemler sunar.

Yetki İspatı (PoA) dezavantajları nelerdir?

Bu mutabakat algoritmasının blockchain teknolojisinin merkeziyetsizlik özelliği ile tam uyumluluk göstermediği tartışılan konulardan biridir. Sistemin tedarik zinciri gibi yapılar için oldukça uygun olduğu ancak blokzincirleri için merkeziyetsizlikten ödün verdiği düşünülmektedir. Ayrıca doğrulayıcıların kimliklerinin herkes tarafından biliniyor olması da gizlilik açısından bazı manipülasyonlara açık olması dolayısıyla bir dezavantaj olarak görülmektedir.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

radio caca

Radio Caca Nedir? USM Metaverse Nedir?

google gorsel arama 2

Android ve iPhone’da Ters Görsel Arama Nasıl Yapılır?