in

Masternode Nedir? PoS Düğümleriyle Farkları Nelerdir?

masternode nedir

Masternode nedir? PoS Düğümleriyle Farkları Nelerdir?

Bu içeriğimizde: Mastenode’ların ne olduğuna ve Proof of Stake fikir birliği sistemindeki düğümlerle arasındaki farkların neler olduğuna değindik.

Masternode nedir?

Node (düğüm), bir blokzincir ağındaki işlemlerin doğrulanmasını sağlayan ve bu işlemlerin kopyalarını barındıran bilgisayarlara verilen isimdir. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin blokzincirinde gerçekleşen işlemler, düğümler tarafından kopyalanır. Ayrıca bu düğümler, kripto paraların inşa edildikleri ağların güvenliğinden sorumludur. Ağların aktif bir şekilde çalışmaları ve bilgilerin kopyalanması için bu düğümlere dâima ihtiyaç vardır. Masternode’lar ise; bu düğümler arasında daha farklı yetkilere sahip olan ve düğüm çalıştırma kuralının farklılık gösterdiği bilgisayarlardır.

Masternode ile Proof of Stake düğümleri arasındaki farklar nedir?

Proof of Stake, daha önce belirlenen bir kripto para birimine sahip olan bütün kullanıcıların; blokzincirlerinde gerçekleşen işlemleri doğrulayıp bunun karşılığında kripto para ödülü kazanmalarını sağlayan bir fikir birliği sistemidir. Ancak masternode olmak için farklı özellikler gerekir. Bir kullanıcının masternode olarak görev alabilmesi için belirli bir miktarda teminat göstermesi şarttır. Özetleyecek olursak: Kullanıcılar, sistem tarafından belirtilen bir kripto para birimine sahipse; proof of Stake sisteminde doğrulayıcı olarak görev alabilir ve bunun karşılığında kripto para ödülü kazanabilir. Bununla birlikte masternode’lar ise; sistemin belirlediği kadar kripto para birimini sisteme kilitlemek zorundadır.

  • Proof of stake sisteminde yer alan doğrulayıcılar, sistemde stake ettikleri varlıklarını istedikleri zaman çekebilme imkânına sahiptir. Ancak masternode olarak görev alan doğrulayıcılar, belirlenen sürenin sonuna gelene kadar sisteme teminat olarak gösterdikleri varlıklarını geri çekemezler.
  • Masternode’lar, blokzincirindeki işlemlerin doğrulanması ve bu işlemlerin kopyalanması için gereken donanım özelliklerini karşılamak zorundadırlar. Proof of Stake sisteminde ise yüksek bir donanıma gereksinim yoktur.
  • Masternode’lar, gerçekleştirdikleri doğrulama işlemleri ve diğer görevler sayesinde bazı ek avantajlara erişirler. Doğrulayıcı olarak görev aldıkları ağın yönetişiminde öncelikli olurlar ve ağın gelişimi için alınacak kararlarda söz hakkına sahip olurlar.

Bunun yanı sıra Masternode’lar diğer node’lara ek olarak şu görevleri yerine getirirler:

  • Blokzincirinde gerçekleşen işlemlerin daha gizli olmasını sağlamak.
  • İşlemlerin anlık olarak gerçekleştirilmesini sağlamak.
  • Kripto para projelerine ait bütçe sistemini etkin hâle getirmek.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kripto para cuzdan turleri

Kripto Para Cüzdan Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Kripto Para Yatırımlarında Yapılmaması Gerekenler

Stabil Coin Nedir? Stabil Coin ile Neler Yapılabilir?