in

Ethereum Virtual Machine Nedir? EVM Neden Önemlidir?

evm nedir

Ethereum Virtual Machine Nedir? EVM Neden Önemlidir?

Bu içeriğimizde: Ethereum Virtual Machine nedir? EVM neden önemlidir? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Ethereum Virtual Machine nedir?

Blockchain destekli olan Ethereum Sanal Makinesi (EVM), ethereum ağındaki binlerce node’nin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan bir yazılım türüdür.

Ethereum Sanal Makinesinin özellikleri nelerdir?

  • Ethereum ağında çalışmak isteyen her node yani düğüm, Ethereum Sanal Makinesini çalıştırmak zorundadır.
  • EVM, nodeleri etkisiz hale getirmek isteyen ve ağdaki işlemleri engellemek veya yönlendirmek isteyen hackerlerin saldırısından korur. Çifte harcamanın gerçekleşmediğine bu sistem sayesinde emin olunur. Ayrıca çifte harcama hakkında detaylı bilgiler için bu içeriğimize Yüzde 51 Saldırısı Nedir? Çift Harcama Nasıl Gerçekleşir? göz atabilirsiniz.
  • Bununla birlikte EVM, girişimci/geliştiricilerin ağ üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmesini sağlar. Geliştiricilerin detaylı kodlamalar yapıp zaman ve enerji kaybetmelerini önleyen EVM, bu uygulamaların güvenli, hızlı ve verimli olması için gereken sisteme sahiptir.
  • EVM yazılımını kullanmak için yüksek donanımlı cihazlara gereksinim yoktur. Böylece sisteme katılmak isteyenler için kolaylık sağlamaktadır.
  • Ethereum Sanal Makinesi, kullanıcıların dağıtık defterlerde herhangi bir sorunla karşılaşmasını engellemek için Ethereum blokzincirinde çeşitli görevler üstlenmektedir.
  • Ethereum Virtual Machine izole edilmiş bir hâldedir. Dolayısıyla EVM’de yer alan herhangi bir kodun diğer dosyalara veya kodlara ulaşma imkânı yoktur.

EVM ile akıllı kontratların hazırlanması:

Merkeziyetsiz bir sistem olan Ethereum Sanal Makinesi, akıllı kontratların yapılmasını ve yürütülmesini sağlamaktadır. Ancak EVM’de akıllı sözleşmeler oluştururken kaynak kodlar için genellikle Solidity programını kullanılır. Bu programa dili, akıllı kontrat kodlarını EVM’nin okuyabileceği tarzda biçimlendirir. Bu aşamadan sonra Ethereum Virtual Machine de bu kodları akıllı sözleşmelerin oluşturulması için kullanır.

EVM neden önemlidir?

Ethereum Sanal Makinesi, Ethereum ekosisteminin varlığı ve güvenliği için temel yapı taşlarından biridir. Akıllı sözleşmelerin gerçekleşmesi, blokzinciri ağının hacker saldırılarından korunması, kullanıcıların işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesi bu makine tarafından sağlanır. Ayrıca girişimcilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmasını sağlaması da bir diğer önemli desteğidir. Çeşitli işlevlerin yürütülmesini sağlayan bu sistemin varlığı, Ethereum ve kripto para projeleri için çok önemlidir.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

arbitraj6 1 1 1 1 1 1 1

Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır?

zrx coin nedir 0x coin

ZRX Coin Nedir? 0x Projesinin Özellikleri Nelerdir?