in ,

BEP-20 Nedir? ERC20 ve BEP20 Farkları Nelerdir?

bep-20-nedir
bep-20-nedir

BEP-20 Nedir? ERC20 ve BEP20 Farkları Nelerdir?

Bu içeriğimizde: BEP-20 nedir? ERC20 ve BEP20 farkları nelerdir? Sorularının cevaplarına ve detaylara ulaşabilirsiniz.

BEP-20 nedir?

BEP-20, ERC-20 ve BEP-2 token standartlarıyla uyumlu çalışan ancak onların işlevselliklerini artıran bir token standardıdır.

BEP20 özellikleri nelerdir?

  • BEP-20 token standardı, Binance Smart Chain ağı tarafından kullanılmaktadır. BEP20, BSC üzerinde yer alan tokenlerin çalışmasını sağlayan akıllı kontratlar için oluşturulmuştur. Ancak bu standart, akıllı sözleşmelerin oluşumunu ve gelişimini sağlayan Ethereum Sanal Makinesi ile uyumludur. EVM hakkında detaylı bilgiler için ayrıca bu içeriğimize Ethereum Virtual Machine Nedir? EVM Neden Önemlidir? göz atabilirsiniz.
  • Kullanıcılardan işlem ücretleri BNB tokenleri ile alınır. Ancak BNB ile işlem gerçekleştirildiği için indirim uygulanır.
  • BEP-20, kullanıcıların merkeziyetsiz uygulamalara kolayca ulaşmasını ve orada işlemler gerçekleştirmesini sağlar. Kullanıcılar, Trust Wallet ile ya da BSC ağını destekleyen diğer cüzdan çeşitleriyle işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

ERC20 ve BEP20 farkları nelerdir?

  • BEP-20 standardında gerçekleşen işlemler, ERC-20 token standardı aracılığıyla gerçekleşen işlemlere göre oldukça hızlıdır.
  • BEP20 protokolünü tercih eden kullanıcılar, ERC20 standardına göre çok daha düşük işlem ücretleri ödemektedirler.
  • BEP-20 token standardı, ERC-20 protokolünün harcadığı yüksek enerjiye ihtiyaç duymaz. İşlemler için çok daha az bir enerjiye gereksinim vardır.
  • BSC ağında yer alan blok doğrulayıcıların sayısı Ethereum ağında yer alan blok doğrulayıcı sayısından çok daha azdır. BSC’de onlarca doğrulayıcı vardır ancak Ethereum ağında on binleri aşan doğrulayıcı vardır. Bu nedenle Ethereum ağının güvenlik ve merkeziyetsizlik unsurları açısından BSC’den daha güvenli olduğu düşünülmektedir.

BEP-20 token transferinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kullanıcılar, BEP20 tokenleriyle transfer işlemlerini gerçekleştirebilmek için BEP20 cüzdan adresine sahip olurlar. Bu cüzdan adresleri, ERC-20 cüzdan adresleriyle aynı formattadır. İki adres de “0x…” olarak başlamaktadır. Bundan dolayı transferlerde bir karışıklık yaşanmaması adına; kullanıcıların BSC mi yoksa Ethereum ağına mı transfer gerçekleştirmek istediklerini dikkatli seçmeleri gerekir. Ayrıca BEP20 cüzdan adresleri bazı borsalar tarafından desteklenmemektedir. Dolayısıyla bu adresin desteklenmediği borsalarda işlem gerçekleştirirken diğer ağları seçmek gerekir. Örnek vermek gerekirse: Binance borsasından başka borsaya herhangi bir tokeni BEP20 (BSC) ile transfer etmek isteyen kullanıcı, alıcı borsada o tokenin BSC ağıyla desteklenip desteklenmediğine bakmalıdır.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

big-data-nedir-big-data-madenciligi

Big Data Nedir? Big Data (Büyük Veri) Madenciliği ve Kullanım Alanları!

cloudflare dns nedir - cloudflare 1.1.1.1 nedir - cloudflare 1.1.1.1 nasıl kullanılır - cloudflare 1.1.1.1 kullanımı

Cloudflare 1.1.1.1 DNS Nedir? 1.1.1.1 Nasıl Kullanılır?