in ,

Arbitrum Nedir? Ne İşe Yarar?

ethereum merge

Arbitrum Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu içeriğimizde: Arbitrum nedir? Arbitrum projesi ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ve bu projeyle ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Arbitrum nedir?

Arbitrum, Ethereum ağındaki işlem hacminin artması dolayısıyla meydana gelen yoğunluğun ve ölçeklenme sorunlarının çözümü için geliştirilen Ethereum Layer 2 projesidir.

Ethereum ve Arbitrum:

Ethereum ağı, merkeziyetsiz uygulamalar ve kripto para projeleri oluşturmak isteyenler tarafından en fazla rağbet gören ağlardan biridir. Bununla birlikte ağdaki işlem hacminin giderek büyümesi; ethereum ağının yavaşlamasına ve aynı zamanda işlem ücretlerinin artmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı Offchain Labs ekibi, söz konusu problemlerin üstesinden gelmek adına Arbitrum ağını geliştirmişlerdir.

Arbitrum avantajları nelerdir?

  • Kullanıcılar, Arbitrum projesinin kullandığı rollup çözümü sayesinde ağda gerçekleşen işlemler için oldukça düşük işlem ücretleri öderler. Bununla birlikte kullanıcılar, istedikleri işlemleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirme imkânına sahip olurlar.
  • Geliştiriciler/girişimciler, bu proje aracılığıyla ölçeklenebilir merkeziyetsiz uygulamalar oluşturma fırsatına sahip olurlar.
  • DApp uygulamalarının performansını iyileştirmeye çalışan Arbitrum projesi, Ethereum ağı destekli olduğu için yüksek seviye güvenlik sunar.

İlgili:

EVM ve Arbitrum:

Ethereum Virtual Machine, akıllı sözleşmelerin çalışmasını sağlayan ve Ethereum ağına ait olan bir sanal makinedir. Ethereum Sanal Makinesi (EVM), akıllı sözleşmeler için Solidity isimli programlama dilini kullanır. Arbitrum ağı da EVM ile uyumlu çalışarak Solidity proramlama dilini kullanır. Böylece Ethereum Sanal Makinesi ile oluşturulan akıllı sözleşmeler, Arbitrum ağında da çalışmaktadır. Ayrıca EVM hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için bu içeriğimize Ethereum Virtual Machine Nedir? EVM Neden Önemlidir? göz atabilirsiniz.

Arbitrum ağının entegre edildiği kripto para platformları:

Arbitrum ağı, Uniswap ve Bybit gibi önemli kripto para platformlarında çalışmaktadır. Böylece bu platformları kullananlar, düşük işlem ücreti ve oldukça hızlı gerçekleşen işlemler bakımından arbitrum avantajlarından yararlanma imkânına sahip olurlar.

İlgili:

Sorumluluk Reddi: Bu içerik, yatırım kararlarının alınmasında asla temel alınmamalı. Yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olun. Eğer ihtiyacınız varsa bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/ kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur. 

5/5 - (6 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ponzi Sistemi Nedir? Bu dolandırıcılık yöntemine kanmayın!

Ponzi Nedir? Bu Dolandırıcılık Yöntemine Kanmayın!

mailfence nedir - mailfence güvenli mi - mailfence incelemesi - güvenli mail uygulaması

Mailfence İncelemesi! Mailfence Artıları ve Eksileri!