in

DeFi – Merkeziyetsiz Finans Nedir? Merkeziyetsiz Finans Hakkında!

Decentralized Finance 930x620 1
Decentralized Finance 930x620 1

DeFi – Merkeziyetsiz Finans Nedir?

Merkeziyetsiz finans hakkında birçok şey duyuyor ve görüyoruz. Geleceğin finans türü olarak nitelendirilen merkeziyetsiz finans hakkında içerik oluşturmak istedik. Tabi ki bu içerikleri en anlaşılır bir dille yazmak istiyoruz. Bunun için de madde madde ilerlemekte fayda gördük. Ne kadar az madde aslında kafa karışıklığını o kadar ortadan kaldırır diye düşündük.

Konuya giriş yapmadan önce kısa bir süredir aktif olan Kripto Para kategorimize göz atmanızı öneririz.

Merkeziyetsiz Finans Nedir?

 1. Merkeziyetsiz Finans (DeFi); açık kaynak kodlu, şeffaf ve hiçbir merkezi otorite tarafından müdahale göremeyen, blok zinciri üzerine kurulmuş bir finansal uygulamalar ekosisteminin adıdır.
 2. Tron ve Ethereum, orijinal DeFi uygulamalarından sadece iki tanesidir. Her ikisi de merkezi otoriteler tarafından kontrol edilemez. Fakat DeFi (Merkeziyetsiz Finans) konusuna daha hakim ve daha yeni birçok para birimi mevcut.
 3. DeFi projesinde en dikkat çeken para birimleri tabi ki ”Stabil Kripto Paralar” adı verilen ve gerçek hayattaki para birimine eşit olarak paradır. Örneğin; Türkiye’deki en büyük stabil kripto para BiLira‘dır. 1 Türk Lirası her zaman 1 BiLira’ya eşittir.
 4. Dai adı verilen stabil kripto para ise 1 ABD Dolarına eşittir. Kısacası 1 ABD Doları, 1 Dai’dir.
 5. Deshpande; ”Merkezi olmayan finansal uygulamalar, merkez bankalarına göre daha şeffaf, daha dayanıklı ve daha az kırılabilirdir.”
 6. Alex Pack, DeFi uygulamalarının en büyük riskini ”Akıllı sözleşmeler siber saldırıya uğrayabilir.” diye anlatıyor. Tabi ki ardından şunu ekliyor: ”Eğer açık kaynak koda güveniyorsanız projelerin arkasından gitmelisiniz.”
 7. Stabil kripto paralar ara ara denetim geçirirler. Örneğin bu denetim ile ilgili detayları merak ediyorsanız sizi hemen BiLira’nın web sitesine yönlendirelim. BiLira’nın web sitesinde bu denetimin nasıl olduğunu incelemeniz mümkün.
 8. Geleneksel finansal sistemine göre Merkeziyetsiz Finans sisteminin maliyetleri daha düşüktür.
 9. DeFi (Merkeziyetsiz Finans), Geleneksel Finans’a göre daha erişilebilirdir.
 10. Merkeziyetsiz Finans üzerinde sansür mümkün değildir.

DeFi Hakkında Bahsedilen Zorluklar:

 1. Dağınık Ekosistem
 2. Kullanıcıların yeni olması ve deneyimlerinin olmaması
 3. Düşük Performans
 4. Kullanıcıların yanlış kullanım riski
 5. Siber saldırı çeşitleri

Yakın gelecekte bol bol duyacağımız DeFi (Merkeziyetsiz Finans) ile ilgili söylemek istediklerinizi hemen aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz. Merkeziyetsiz Finans Nedir? sorusunun cevabını aldığımıza göre şimdi diğer içeriklerimizi okuma vakti!

Not: Bu içeriğimiz de diğer içeriklerimiz gibi herhangi yatırım tavsiyesi içermemekle birlikte tamamen bilgi amacıyla üretilmiştir.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

2 Comments

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mail-adresim-hacklendi-ne-yapabilirim

Mailim Hacklendi Ne Yapabilirim? (2023 – Güncel)

yuksek-cpu-nasil-dusurulur

Yüksek CPU Kullanımı Nasıl Azaltılır? Yüksek CPU Kullanımı Azaltma!