in

Uniswap (UNI) Nedir? Uniswap Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

uniswap nedir - uni nereden alınır - uniswap nereden alınır - uniswap ne kadar seo
uniswap nedir - uni nereden alınır - uniswap nereden alınır - uniswap ne kadar seo

Uniswap (UNI) Nedir? Uniswap Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bu platform, otomatikleştirilmiş merkezi olmayan finans (DeFi) token ticaretini kolaylaştırma rolüyle bilinen, merkezi olmayan bir ticaret protokolüdür.

Otomatik piyasa yapıcıya (AMM) bir örnek olan Uniswap, Kasım 2018’de piyasaya sürüldü, ancak bu yıl DeFi fenomeni ve token ticaretindeki ilgili patlama sayesinde popülerlik kazandı.

Uniswap, likidite sorunlarını otomatik bir şekilde çözerek daha fazla verimlilik yaratıyor ve ilk merkezi olmayan borsaları rahatsız eden sorunlardan oldukça iyi bir şekilde kaçınıyor diyebiliriz.

Eylül 2020’de Uniswap, kendi yönetişim belirteci UNI’yi oluşturup protokolün eski kullanıcılarına atayarak bir adım daha ileri götürdü. Bu, hem kârlılık potansiyeli hem de kullanıcıların geleceğini şekillendirme yeteneğini ekledi – merkezi olmayan varlıkların çekici bir yönü diyebiliriz.

Uniswap’ın Kurucuları Kimlerdir?

Uniswap, Ethereum üzerindeki AMM’leri daha geniş bir kitleye sunmak amacıyla oluşturuldu. Platformun yaratıcısı Ethereum geliştiricisi Hayden Adams.

Adams, Uniswap’ın sonuçlandırılması sırasında çeşitli projeler üzerinde çalıştı ve çalışmaları doğrudan Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin tarafından bilgilendirildi. Buterin, Protokol’e adını bile verdi – başlangıçta Unipeg olarak biliniyordu.

Adams ayrıca Uniswap platformunun orijinal ilhamının Buterin’in kendi blog yazılarından birinden geldiğini açıklıyor. Ethereum’a odaklanma konusundaki orijinal fikri, bir arkadaşının onu 2017’de protokolü araştırmaya ve anlamaya ikna etmesinden sonra geliyor.

Uniswap (UNI) Nedir? Uniswap Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanır? – İlgili:

Uniswap’ı Benzersiz Yapan Nedir?

Uniswap, DeFi alanı için likidite – ve dolayısıyla ticaret ve ticaretin sağladığı değer – yaratmak için var.

Şu anda hizmette olan ana MA’lardan biri olan protokol, otomatik bir değişim formülü – X x Y = K kullanarak çalışıyor. Kurucu Hayden Adams, Uniswap’ta formülün özel uygulamasının mucidi olarak tanınıyor.

Uniswap yalnızca merkezi olmayan bir borsa değil; EtherDelta gibi platformların sahip olduğu likidite sorunlarını da düzeltmeye çalışan bir platformdur.

Protokol, piyasa yaratma sürecini otomatikleştirerek, riski sınırlandırarak ve tüm taraflar için maliyetleri azaltarak faaliyeti icat eder. Mekanizma ayrıca kullanıcılar için kimlik gereksinimlerini de ortadan kaldırır ve teknik olarak herkes herhangi bir token çifti için bir likidite havuzu oluşturabilir.

Uniswap’a göre, onların Yönetişim Simgesi (UNI), “Uniswap’ın yıkılmaz ve kendi kendini idame ettiren özelliklerini dikkatli bir şekilde korumaya devam ederken, resmi olarak Uniswap’ı halka açık ve kendi kendini idame ettiren bir altyapı olarak kutsal kılmak” için oluşturuldu.

Dolaşımda Kaç Tane Uniswap (UNI) Var?

Uniswap yönetişim belirtecinin toplam arzı UNI, 1 milyar adettir. Bunlar dört yıl boyunca kullanıma sunulacak ve ardından Uniswap, ağdaki katılımı sürdürmek için %2’lik bir “sürekli enflasyon oranı” sunacak.

Token dağıtımı şu anda şunlardan oluşuyor: Uniswap topluluk üyelerine yani kullanıcılara %60, ekip üyelerine %21,51, yatırımcılara %17,8 ve danışmanlara %0,69. Son üç dağıtım, dört yıllık bir hakediş planına göre yapılacak.

Kullanıcıların çoğunluğunun %15’ini 1 Eylül 2020’den önce Uniswap kullananlar talep edebilir. Bunlara, hiç gerçekleşmemiş işlemleri gönderen kullanıcılar bile dahil – bunlar 400 UNITED için uygun olarak görülüyor.

UNI Token, madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değil. Tüm UNI Token bakiyesi belirli aralıklarla kullanıcılara arz ediliyor.

Uniswap Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

Uniswap, ticaret için merkezi olmayan bir protokol ve UNI, dahili yönetim belirteci. UNI bir ERC-20 tokeni, yani çalışması için Ethereum’a ihtiyaç duyuyor.

ERC-20, temel olarak Ethereum ağının gücüyle ilgili güvenlik hususlarıyla birlikte belirteçler için bir dizi kural tanımlar . Örneğin, tıkanıklık, işlem yapmak için gereken gazın fiyatını yükseltebilir ve tüm katılımcıları etkileyen gecikmelere ve olağandışı yüksek işlem ücretlerine neden olabilir.

Ayrı olarak, akıllı sözleşmeler, DeFi yatırımcılarının para kaybetmesine neden olabilecek güvenlik sorunlarına neden olabilir; Aslında, bilgisayar korsanları, 2020 sonbaharında DeFi’nin kısa ömrü boyunca milyonlarca dolar çalmayı çoktan başarmışlardı..

Uniswap’ı (UNI) nereden satın alabilirsiniz?

Uniswap’ın UNI Governance Token’ı, diğer kripto para birimleri, sabit paralar, fiat para birimleri ve daha fazlasına karşı büyük borsalarda işlem yapmak için kullanılabilir.

Bunlara Binance, OKEx ve Coinbase Pro ile elbette Uniswap protokolünün kendisi dahil.

Unutmayın; Lorentlabs içerisindeki içeriklerimizin hepsi tamamen bilgi vermek amacı ile oluşturulmuştur. İçeriklerimiz herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film Tavsiyesi Veren Uygulama : Taste Özellikleri

Film Önerisi Veren Uygulama: Taste Nasıl kullanılır?

Oculus Quest 2 1 3

Oculus Quest 2’ye Birden Fazla Hesap Nasıl Eklenir?