in

10 Adımda Kripto Para Güvenliği! Kripto Para Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

kripto para güvenliği - 10 adımda kripto para - kripto para nedir
kripto para güvenliği - 10 adımda kripto para - kripto para nedir

10 Adımda Kripto Para Güvenliği! Kripto Para Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

Merhaba Değerli okurlar,

Son günlerde yaşanan Thodex ve Vebitcoin borsalarının dükkanı kapatması ve ardında bir çok mağdur bırakması ülkece dehşetle izledik. Umarım kimse bu süreçten mağdur olmaz ve herkes paralarına kavuşur. İlk öneri olarak şunu söyleyebilirim, herhangi bir mağduriyet durumunda lütfen sadece buradaki gibi uzmanlardan destek alınız. Ağızdan ağıza dolaşan birçok yanlışa siz de kendinizi kaptırıp canınızı sıkmayın.

Gelelim Kriptopara piyasasında sağlıklı olarak yatırım yapmanın püf noktalarına. Bu konu daha önce LorentLabs tarafından da parçası olduğum Muhabbit Topluluğu tarafından da paylaşılmış olsa da ben size bir kullanıcı olarak nasıl bu piyasada dolandırılmadan nasıl hayatta kaldığımın (aman nazar değmesin) püf noktalarını vermek istiyorum. Zira burası zor bir piyasa, konuşulan rakamlar da büyük olunca insanın içindeki “birilerine inanma isteği” o kadar kuvvetli oluyor. Ama piyasada size “100x yaptım şöyle aldım böyle sattım” diyenlerin çoğu maalesef sahtekar. DeepFake gibi bir teknolojinin olduğu yerde iki %bilmemkaç PNL resmini paintte yapmak çok zor değil.

  • Tabi ki her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi kazancımızı TL olarak sağlıyoruz. Haliyle Bitcoin gibi bir kriptoparayı almamız için de bize bir kurum gerekiyor. Borsalar da tam olarak burada devreye giriyor. Sizden TL yi alıp karşılığındaki Kriptopara’yı sizin için oluşturduğu bir cüzdanda saklıyor. Ancak bu oluşturulan cüzdanın “private key” dediğimiz “özel anahtar” kısmı haliyle bu borsada bulunuyor. Yani aslında bu sizin kendi cüzdanınız değil. Bu cüzdan, size borsa tarafından verilen geçici bir cüzdan. Bu Thodex’te de aynı Binance’te de. Eğer anahtar kelimeler ya da özel anahtar sizde değilse, teknik olarak içindekiler de aslında sizin olmuyor. Herhangi bir art niyetli durumda veya bir “hack” olayında olan sizin varlıklarınıza da oluyor.

İlgili: NFT Nedir? NFT Hakkında Detaylar ve Bilinmesi Gerekenler!

  • Özel cüzdanınızı oluşturmak ve varlıklarınızı buraya transfer etmek bu yüzden çok önemli. Bunun için çeşitli seçenekler var. Internet tarayıcısı tabanlı, cep telefonu cüzdanları, kağıt cüzdanlar hatta donanım cüzdanlar da mevcut. Benim şahsi favorim kağıt cüzdanlar. Özellikle uzun vadeli alımlar için çok ideal. Ancak, “ben sürekli alım satım yapmak istiyorum, kullanımı da kolay olsun” derseniz “ledger yada trezor” gibi donanım cüzdanlar ve “metamask” gibi tarayıcı tabanlı cüzdanlarla işlem yapmanız gerekir. Bu cüzdanların hepsinde 12-24 kelimeden oluşan “anahtar kelimeler” ve sizin cüzdanınıza özel oluşturulan bir “özel anahtar” bulunur. Bunlar sadece sizin tarafınızdan bilindiği için cüzdanınıza kimse el uzatamaz.
Blockchain hangi sektorleri nasil donusturebilir
  • 2016 yılından beri aktif olarak yatırımlarımı en az 40 farklı cüzdandan gerçekleştirdim. Merkezi borsaları şu ana kadar sadece “giriş – çıkış ve işlem” kapısı olarak kullandım. Şu anda da yatırımımın sadece %10 kadarı merkezi bir borsada ve bunun nedeni de aktif bir işlemimin olması. İşlemim kapanınca hemen kendi cüzdanıma çekeceğim. Böylelikle paramın “başkasıyla ortak kullandığım” bir cüzdanda durduğu süreyi minimuma indireceğim.
  • Giriş çıkış ve işlem kapısı olarak borsaları kullanmak zorunda olduğumuzu anlattım. Buradaki süreyi nasıl kısaltmamız ve maksimum güvenlikli şekilde nasıl bir an önce terk etmemiz gerektiğini de anlattım. Şimdi tek detay kaldı, o da borsa seçimi; Coinmarketcap verilerine göre şu an aktif olarak hizmet veren 360 dan fazla borsa var. Çoğu suni hacimler oluşturarak hacim yaratıp müşteri çekmeye çalışıyor. Ancak belli başlı, 2013-2014 den beri hizmet veren, bu kadar süre içinde herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermemiş merkezi borsaları seçip bulmak önemli. Böylece aktif pozisyonunuzu da dolandırılma riskine en düşük ihtimalle maruz kalacağınız şekilde seçersiniz.
  • Merkezi borsalardan bahsetmişken “Merkeziyetsiz” olanlardan bahsetmeden olmaz. Tabi ki günümüzün trendi DeFi’dan bahsediyorum. Kısaca buna da değinmek istiyorum. Burada da kendinizi bir kontrata ya da bir havuza bağlamadığınız sürece yapacağınız bütün alım satımlar “aracı olmadan” gerçekleşir. Varlık sizin cüzdanınızdan çıkar, aldığınız varlık cüzdanınıza anında eklenir. Blockchain in özgürlükçü ve merkeziyetsiz sistemine çok daha uyumlu bir yöntem olarak görüyorum. Gelecekte DeFi sözünü eminim daha çok duyacağız. Şimdiden öğrenmekte fayda var.

İlgili: Kripto Paraya Kısıtlama Geldi! Gece Yönetmelik, Gündüz Açıklama!

  • Bir diğer konu da dolandırıcılar. Paranın olduğu her yerdeler. Elon Musk’ın tweetinin altında aynı kendisi gibi görünen ama dikkatlice baktığınızda aslında isminin “E1on Musk” yada “El0n Musk” olduğu ve 5000BTC dağıtacağını iddia eden tweetler görürsünüz. Bu kişiler sizin bilgilerinizi ve cüzdanınızı ele geçirmek için size kurulan basit bir tuzaktan fazlası değildir. Siz siz olun, hiçbir zaman tanımadığınız bir hesaba transfer yapmayın. Bedava peynir sadece fare kapanında olur. 
  • Kripto piyasalarında sohbetler twitter dışında discord yada telegram gibi uygulamarda döner. Buralarda kendini admin yada topluluk yöneticisi gibi tanıtan kişiler sizden özel anahtarlarınızı yada direk paranızı isteyebilirler. Şunu bilin ki hiçbir platformda bu tarz kişiler size DM atmaz. Zaten hiçbir koşulda da özel anahtarlarınızı paylaşmayın!

İlgili: Kripto Para Güvenliği İçin Ne Yapmalıyım? Kripto Para Güvenliği!

  • Kendi yatırımınızı “kendiniz” yönetin. İnternette gördüğünüz ve paylaşılan grafikleri aslında siz de belli bir eğitimle yapabilirsiniz. Bu konuda balık veren değil balık tutmayı öğreten onlarca güzel hesap var. Şunu bilin ki, size “şu coini alın” diyen kişi sizin yaptığınız alım sayesinde kar ediyor. Yani aslında kendi dipten aldığı malı size yukarıdan satıyor. Lütfen takip ettiğiniz hesaplara bu yönden de dikkat edin.
  • Lütfen kimsenin “paralı sinyal grubu” na girmeyin. Üzerine biraz düşündüğünüzde ciddi bir paradoks. Elimde kazanacağımı düşündüğüm bir analiz yada indikatör var. Sözde bundan para kazanıyorum. Eh o zaman neden başkalarının parasını da alıyorum? 
  • Parasız sinyal veya pump grupları; piyasanın sanırım en dip noktası. 8. Maddede söylediğim her şey aslında burada da geçerli. Zamanında kripto piyasalarında bu tarz adamları gördük “bakın btcyi X dolar yükselttik” diye. Ardından adam malı kendi takipçilerine satıp ortadan kayboldu.

Bu içerikte size sadece dolandırılmadan nasıl hayatta kaldığımı anlattım. Aslında daha paylaşılması gereken çok fazla bilgi olsa da sanırım bu konu özelinde yeterince yazdım. Son tavsiyem, piyasa hakkında doğru bilgiyi doğru kaynaklardan öğrenmeye çalışın. Kendi bilginize yatırım yapın. İnternette birçok yerde Teknik veya Temel analiz ile ilgili güzel kaynaklar var. İlla para verecekseniz ileri teknik analizlere yönelin. Bilen kişilere sorular sorun. Ama su sorular “Hocam burdan girilirmi?” “hocam x buradan alınır mı?” soruları yerine “Hocam böyle bir analizim var düşüncelerinizi alabilir miyim?” olsun. Biz 2016’dan beri hep buradayız. Ekosistemi elimizden geldiğince desteklemeye, insanlara doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyoruz. Bu konuda desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen LorentLabs ekibine ve Muhabbit topluluğuna da tekrar teşekkür ediyorum.

Yazar: Observer [https://twitter.com/crypto0bserver]

Muhabbit Web Sitesi: [https://www.muhabbit.com]

Twitter: [https://twitter.com/muhabbitcom]

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp alternatifleri - whatsapp kullanılır mı - telegram güvenli mi - lorentlabs - google - google güvenli mi

2021 Yılı için En İyi WhatsApp Alternatifleri! Derleme Yaptık!

evernote incelemesi - evernote not alma - evernote nedir - evernote güvenli mi

Evernote İncelemesi! Bir Not Alma Uygulamasından Fazlası!