in

NFT Nedir? NFT Hakkında Detaylar ve 5 Bilinmesi Gereken!

nft nedir - nft hakkında - nft nasıl oluşturulur - lorentlabs - lorent research lab kripto para
nft nedir - nft hakkında - nft nasıl oluşturulur - lorentlabs - lorent research lab kripto para

NFT Nedir? NFT Hakkında Detaylar ve Bilinmesi Gerekenler!

Bu içeriğimizdeki NFT nedir sorusu son zamanlarda neredeyse herkesin gündeminde. Bu yüzden önce NFT nedir sorusunu cevaplayarak NFT nasıl oluşturulur sorusuna geçeceğiz. Ardından da NFT hakkında her detaya yer vermeye çalışacağız. İçeriğimizi desteklemek adına da 48 saat içerisinde NFT röportajı yayınlayacağız. Röportajı yapacağımız kişiler Türkiye’de uzun zamandır NFT konusuyla ilgili çalışmalar yürüten ve aynı zamanda kripto para ekosistemindeki değerli isimler.

nft-nereden-alınır

Dijital dünyada her şeyin kopyasını oluşturmak ve yayınlamak ücretsiz değil mi? Bunu herkes istediği gibi yapabilirken aynı zamanda hiçbir telif ödemeden yapabiliyor. Fakat bu Bitcoin’den önceydi. Bitcoin birçok konuda devrim yaratırken tabi ki de bu konuda da yarattı. Blockchain sayesinde yaratılan bir ‘şeyin’ aslında dijitalde de nadir olabileceği anlaşıldı. İşte NFT’nin ortaya çıkış noktası burasıdır. Sınırlı sayıda ya da 1 adet üretilen NFT tokenlar, eşsiz token olarak görülüyor. Kısacası diğer tokenlar gibi birbirine eşit veya denk değil.

NFT temelinde artık oyunları, oyun kartlarını, oyun karakterlerini, oyun ürünlerini, grafik tasarımları, gifleri, sertifikaları, tapuları, senetleri, dijital kimlikleri, şarkıları, videoları, sanat eserlerini ve daha birçok ürünü görmek mümkün.

3 yıldan uzun zamandır hayatımızda olan NFT’ye şimdi daha yakından bakacağız.

En temelden alalım;

Non-Fungible Token [NFT Nedir?] – Eşsiz Token:

NFT (Non-Fungible Token), bir diğer bilinen adıyla Eşsiz Token. Blockchain (Blokzincir): [Bkz: Wikipedia] üzerinde eşsiz, benzersiz ve farklı değerlere sahip olan tokenlara verilen isimdir. NFT tokenlar diğer tokenlar gibi olmadığı için (Örneğin diğer tokenlar birbirinin yerine kullanılabilir veya geçebilir. Fakat NFT’de bu mümkün değil.) dijital dünyada orijinalliğin ve mülkiyetin ispatı olarak da kullanılıyor.

bybit-nft-marketi-nedir

Kısacası NFT tokenlar için şunu demek mümkün: Koleksiyon özelliğiyle birlikte bir dijital ürünün kime ait olduğunu ve sahibinin her zaman bilinebileceğini sağlayan tokenlardır. Örneğin gerçek dünyada bir sanat eserine milyon dolarlar harcanırken her zaman şaşıran ve ‘buna bu para verilmez.’ diyen bir kesim vardır. Vardır değil mi? Etrafımızda mutlaka bu şekilde yaşayan hayatımızın kadrolu insanları evet hep var.

NFT tokenlara bu tepkiyi gösteren kişi sayısı ise çok daha fazla. Çünkü insanlar neye para verdiğini henüz anlamış değil. Özellikle birçok kişi şunu söylüyor: ”Ben bunu kullanmak için niye para ödemeliyim ki? Zaten bilgisayarıma ya da telefonuma birkaç tık ile kaydedebilirim.” Parayı görsele ya da videoya, sese vermediğimizi buradan belirtmek isterim. Paranın verildiği şey eşsiz token.

Geçen hafta 10 saniyelik bir NFT videoya tam 6.6 milyon $ para ödendi. Pablo Rodriguez-Fraile, eseri ve Lebron James gibi isimlerin NFT’deki yerini detaylı okumak isterseniz içeriğimizi bitirdikten sonra Reuters haberine bakmanızı öneririz.

NFT Nedir?

İçeriğimize devam etmeden küçük bu uyarıları dikkate almanız gerektiğini düşünüyoruz: NFT tokenların fiyatlarının çok uçuk fiyatlar olması ve açgözlülük, ekonomik ve psikolojik olarak sizi zarara uğratabilir. Bu içeriğimizdeki hiçbir cümlenin yatırım veya alım tavsiyesi olmadığını, kişilerin bu tür işlemlerde kendilerinin sorumluluğu kabul ettiğini hatırlatmak isteriz. Bu içeriğimiz sadece bilgi ve haber akışı için oluşturulmuştur.

2022 en iyi NFT projeleri

2017 yılında CryptoKitties adlı dijital oyun herkesin ilgisini çekti. Çok büyük bir ilgi gören bu NFT projesi, ETH üzerinde oluşturulan ve kullanıcıların sanal kediler biriktirmesine, üretmesine ve takas etmesine imkan tanıyordu. CryptoKitties, ağ üzerinde yarattığı yüksek yoğunluk nedeniyle Ethereum blockchainini tıkamasıyla kötü bir ün kazanmış olsa da o yıllarda 1 kediye 100.000 $ verilerek satın alma işlemi gerçekleştirilmiştir.

NFT tokenların belli standartları mevcut. Genellikle koleksiyon amaçlı üretilen tokenlarda ERC-721 tercih ediliyor. Oyun sektöründe daha sık karşılaşılan ise ERC-1155.

ERC Nedir? NFT Nedir?

Ethereum platformuna ait komutların ortak çalışabilmesini sağlayan bir işleyiş protokolüne verilen isimdir.

NFT tokenları birçok farklı pazar yerinde bulmanız, incelemeniz, araştırmanız veya satın almanız mümkün. Tabi ki her pazar yerine herkes kayıt olup bir NFT satamıyor. Fakat bunun için de çözüm üreten pazar yerleri var. Açık bir pazar yeri olan OpenSea bunlardan birisi. Yine herkesin NFT tokenlarını satabileceği ya da satın alabileceği bir diğer pazar yerin de Rarible adlı web sitesi. Nifty Gateway adlı web sitesi de en büyük ve seçkin kişilerin ürün satabildiği bir web sitesi. Buraya kayıt olmak için önce başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuz onaylanırsa ancak o zaman orada ürün satabiliyorsunuz.

Üstteki görseli bu içeriği hazırlarken ekran görüntüsü olarak Rarible’dan aldık. Son 30 gün içerisinde satışlarından en çok Ethereum’u kazanan kişilerin listesini görüyorsunuz. Birinci sırada bir Türk var. Evet Pak, Türkiye’den bir tasarımcı. Dünyada bu işin üstadı olarak görülen bir isim. Ürünlerine farklı pazar sitelerinden göz atmanız mümkün.

İçerik uzadıkça okuma oranı azalacağı için bu içeriği 2 bölümden (Röportaj ile birlikte 3 bölüm oluyor aslında) oluşturmanın daha doğru olacağına karar verdik. İkinci bölümde röportajı, üçüncü bölümde ise NFT’lerin nasıl oluşturulduğunu, sanatçıların veya satıcıların neler sattığını, Türkiye’de bu işin nerede olduğunu, NFT fiyatlarının bir balon olup olmadığını ele alacağız.

Unutmayın; bir NFT’yi çok yüksek bir fiyattan alıp daha yükseğe satarım diye düşünürken o ürün elinizde kalabilir ve zarara uğrayabilirsiniz. Bu içeriğimiz asla yatırım veya alım tavsiyesi değil. Ayrıca NFT oluştururken bir GAS/FEE ödemek gerekiyor. Bunların detaylarına 3. bölümde yer vereceğiz. Tabi ki yine röportajda da buna dair sorularımızı soracağız.

NFT nedir ile ilgili:

5/5 - (7 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nft-nereden-alınır

NFT Nereden Alınır? Nereden Satılır? İşte NFT Rehberi! (2023)

metaverse-coinleri-hangileridir

Meta Coinleri Hangileri? Metaverse Coinleri Hakkında Detaylar!