in

NFT ve Uyumluluk! Neden Uyumluluğa İhtiyaç Var?

nft ve uyumluluk
nft ve uyumluluk

NFT ve Uyumluluk! Neden Uyumluluğa İhtiyaç Var?

Bu içeriğimizde NFT ve uyumluluk konusunu ele alacağız. Neden uyumluluğa ihtiyaç var? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda NFT nedir? Bu konuda ortaya çıkan riskler nelerdir? Gibi soruları hızlıca cevaplayarak ele alacağız.

Fungible Token’lar (NFT’ler), sanatçılar ve diğer içerik oluşturucuların tasarımlarından para kazanmaları için yenilikçi ve oldukça kazançlı bir yöntem olarak hayatımıza girdi. Görünüşe göre, 2020’nin ilk yarısında sadece 13,7 milyon dolar değerinde olan NFT’ler, şu anda 2,5 milyar dolar değerinde, her ölçekte etkileyici bir büyüme.

Özgünlük ve mülkiyete yönelik bu blockchain tabanlı yaklaşım, yaratıcı endüstriler için fiziksel ve dijital medyayı ödüllendirmenin devrim niteliğinde yeni bir yolunu temsil ediyor. Daha geniş bir perspektifte, NFT’ler aynı zamanda ademi merkeziyetçilik yoluyla fikri mülkiyet (IP) korumasını güçlendiriyor. Sanat pazarlarına daha fazla erişim sağlayıp, dijital inovasyonu teşvik ederek oyun alanını da geliştiriyor.

Kulağa harika geliyor, değil mi? Dezavantajı ne? Ne yazık ki, çoğu endüstri ve teknoloji gibi, NFT’lerin bir dezavantajı var. Kara para aklama yoluyla dolandırıcılık ve istismara karşı savunmasızlık bu dezavantajların en önemli konusu.

Sanat dünyası uzun zamandır kara para aklama ve dolandırıcılık alanı olarak bilinse de, bu yeni sanat dünyası da aynı konulara açık gibi görünüyor. Buradaki sorun, son yıllardaki birçok blockchain tabanlı yeniliğin düzenleyici katmana değişen derecelerde getirilmesine rağmen, çoğu otorite ve düzenleyici kurumun henüz NFT düzenlemesi için net yönergeler ve yöntemler geliştirmemiş olması diyebiliriz.

NFT’ler Nelerdir? – NFT ve Uyumluluk:

NFT; değiştirilemeyen, benzersiz ve eşsiz token anlamına geliyor. NFT, değeri matematiksel olarak benzersiz olduğu gerçeğinden türetilen benzersiz bir simgedir. Mülkiyeti şüphesiz blockchain’de doğrulanabilir. Böylece, dijital bir grafik NFT’ye dönüştürüldükten sonra akıllı bir sözleşme aracılığıyla çevrimiçi olarak satılabilir. Satın alan kişi onu satmak isterse, şüphesiz ona sahip olduğunu kanıtlayabilir. Bu NFT’yi başka bir alıcıya devredebilir, o da aynısını yapabilir. Doğrulanabilir kayıt, kanıtlanması daha kolay olduğu ve sahteleri kolayca ayıklayabileceği için satışı kolaylaştırıyor.

Akıllı sözleşmeleri kullanmak, NFT’lerin bir başka devrim niteliğindeki yönü. Kullanımına ilişkin kurallar, kullanımını, satılmasını ve daha geniş dünyayla diğer etkileşimlerini önceden belirler.

Sanatçılar ve diğer içerik oluşturucular, bir sanat eserinin sahipliğini doğrulamak için blockchain teknolojisini kullanarak, artık yarattıkları şey için ödüllendirilmenin güçlü bir yoluna erişebilirler. Bir dijital medya parçasını kopyalamak ve dağıtmak kolay olsa da, sanatın gerçek yaratıcısı tarafından doğrulanan ve satılan bir sahiplik sertifikasına sahip olmak, sanatsal mülkiyete yeni bir güvenilirlik katmanı ekliyor.

Ortaya Çıkan Riskler Nelerdir?

NFT’lerin popülaritesi artmaya devam ettikçe, bu platformlar daha fazla bilgisayar korsanı, hırsız ve onlardan yararlanmak isteyen diğer suçluları buraya çekecek. 2021, NFT’lerin ana akım haline geldiği yıl olduğu gibi; 2022, insanların bu yeni keşfedilen popülerlikten yararlanmaya çalışacakları yıl olacak. Peki NFT’ler kara para aklama için nasıl kullanılıyor?  Amacımızı açıklamak için birkaç basit örneğe bakalım. Örneğin, 2 ayrı kullanıcı hesabı kullanarak 1 milyon dolara kendinizden bir sanat eseri satın aldığınızı varsayalım. Sonra o sanat eserini zararına bir başkasına (ya da ikinci kez kendinize) sattığınızı düşünün. Sonuç olarak, satışlar gerçekleşmeden önce sahip olduğunuz benzer bir miktarda paraya sahip olsanız da bir kaybınız olduğu görülüyor. Bu kaybınızdan dolayı da bu fonlar için vergi ödemekten kurtuluyorsunuz.

Alternatif olarak, satın almaları yapmak için yasa dışı yollarla elde edilen fonları kullanabilir ve karlı NFT işlemleri yoluyla yasal olarak almış gibi göstererek bunları “parayı aklamak” için kullanabilirsiniz. Başka bir örnek, hırsızların ölü bir sanatçının eserinin NFT’lerini nasıl sattığı, mirasını ve hayatın eserini kişisel kazanç için nasıl sömürdüğüne dair gerçek bir örnek. NFT aleminde bir sanat soygunu bile gerçekleştirebilirsiniz. Suçluların NFT pazaryerlerindeki kullanıcı hesaplarına saldırması ihtimal. NFT’leri kendi hesaplarına göndermeleri de başka bir kötü ihtimal. Transferden sonra, NFT’yi hızlı bir şekilde satması ya da geliri aklaması da diğer kötü olaylar zincirlemesi. Bu güvenlik açıkları, NFT platformlarında yeterli KYC ve AML önlemlerinin olmamasıyla ortaya çıkıyor diyebiliriz. İlgili: NFT Nedir? NFT Hakkında Detaylar ve Bilinmesi Gerekenler!

Riski Azaltabiliriz:

Düzenleme söz konusu olduğunda, yetkililer hala NFT’leri yakalamaya çalışıyor. Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gibi küresel düzenleyici kurumlar bile, NFT’leri ve bunların işlem gören platformlarını, düzenlemeye ihtiyaç duyan varlıklar ve alanlar olarak hala açıkça tanımlamamıştır. Bu, çoğunlukla, bu kuruluşların, bunun gibi karmaşık teknolojik, politik ve ekonomik sorunlara yeterli yanıtlar geliştirmeye zaman ayırma eğiliminde olmaları gerçeğine bağlı. Sonuç olarak bu durum, NFT’leri ve platformlarını biraz gri bir alan haline getiriyor.

Yargı yetkisine bağlı, NFT’ler şu şekilde sıralamamız mümkün:

 • Sanal Varlıklar
 • Sanat Eserleri
 • Yatırımlar

Şu an sektörde iyi bir itibar elde etmeyi düşünenler için 3 etkili KYC süreci var:

 • Müşteri kimliği oluşturma.
 • Müşterinin eylemlerinin doğasını tanıma. (birincil amaç, müşterinin finansman kaynağının yasal olmasını sağlamak.)
 • Müşterinin faaliyetlerini izlemek için o müşteriyle bağlantılı kara para aklama risklerini değerlendirme.

Bu prosedürler, güçlü bir genel AML uyum programıyla birleştiğinde, risklerin azaltılmasına yardımcı olur. Yetkililere ve tüketicilere, şirketlerin suçluların hizmetlerinden yararlanmalarını önleme konusundaki ciddiyetini gösterir. Kısacası NFT’lerde uyumluluk olduğunda hem müşterilerin hem de platformların korunması mümkün.

NFT platformları, düzenleme eksikliğinin yol açabileceği sorunları çözme konusunda isteksiz davrandıklarından, bu boşluğu doldurma konusu diğer teknoloji platformlarında. Bu platformların hükümetler kendi düzenlemeleriyle ağır bir şekilde ilgilenmeye başlamadan önce daha sıkı protokoller ve daha kapsamlı AML ve KYC gereksinimleri geliştirmeye yardımcı olması mümkün. Bir çözüm olarak “hizmet olarak uyumluluk” yalnızca suç faaliyetlerini önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hala ikna olmamış olanlar için daha güvenilir ve uygulanabilir bir küresel çözüm olarak blockchain tabanlı yenilikleri temsil eder.

İlgili: Sekuritance Nedir? Siber Güvenliğin Tokenize Hali! Bilinmesi Gereken Her Şey!

Sizin veya projenizin etkili ve dinamik bir AML çözümüne ihtiyacı varsa Sekuritance ile iletişime geçebilirsiniz. Bugün teknoloji, insanlık tarihinin herhangi bir noktasından daha hızlı bir oranda gelişiyor. 1971’de mikroişlemcinin icadından bu yana, teknolojideki hızlanan büyüme katlanarak artmakta, yaşama ve tekrar tekrar çalışma şeklimizde devrim yaratmaktadır.

Bunun nedenlerinden biri, modern dünyanın ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli uyum sağlaması, büyümesi ve gelişmesidir. Bu gelişme Web 1.0’dan Web 2.0’a yol açtı ve şimdi bizi Web 3.0 bekliyor.

Sekuritance Hakkında:

 • Sekuritance RegTech platformu;
 • Uçtan uca AML/CTF, CECL, FCPA,
 • Satıcı yönetimi,
 • Yatırımcı kontrolü,
 • Kart işleme MFA kontrolleri,
 • Blockchain cüzdan kontrolleri,
 • Siber risk değerlendirmeleri dahil olmak üzere her eGRC ihtiyacı için tek bir platform sağlıyor.

Daha fazla bilgi için ve detaylar için:

Bu içerik Sekuritance tarafından sağlanmıştır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

İlgili: Sekuritance, Aimedis’in İlk IDO’sunu Tamamladı!

Sorumluluk Reddi: NFT ve uyumluluk temalı içeriğimiz, yatırım kararlarının alınmasında asla temel alınmamalı. Yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olun. Eğer ihtiyacınız varsa bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/ kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur. 

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adrenalinizi Arttıracak Oyunlar

Adrenalinizi Arttıracak Oyunlar – 5 Oyun Önerisi

Evrenin Teleskoplarla Çekilmiş Harika 5 Fotoğrafı!

Evrenin Teleskoplarla Çekilmiş Harika 5 Fotoğrafı!