in

Evrenin Teleskoplarla Çekilmiş Harika 5 Fotoğrafı!

Uzay fotoğrafı çekmek sandığımız kadar yaygın bir yöntem değil. Gök bilimciler çok nadir zamanlarda teleskoplarını fotoğraf çekmek için kullanırlar. Genelde internette karşımıza çıkan uzay fotoğrafları bilimsel çıkarım veya elde edilen veriler ve sanatçının hayal gücüne bağlı olarak ortaya çıkar. Bu içeriğimizde teleskoplar tarafından kayda alınan fotoğraflara ve bu fotoğrafların ne olduğuna değineceğiz. İnternette sık sık gördüğünüz fotoğraflardan oluşmayan bu liste çok hoşunuza gidecek. İşte evrenin teleskoplarla çekilmiş harika 5 fotoğrafı!

1) Jüpiter’in Kutupları

jüpiter'in kutupları

Güzelliği ve yarattığı sürprizden dolayı ilk fotoğrafımız Jüpiter’in kutuplarının fotoğrafı. Nasa’nın uzay aracı tarafından 2017 yılında çekilmiştir. Görüntünün çekildiği nokta ile görseldeki bulutların arası 19 bin kilometreden biraz kısadır. Yani uzay için düşünecek olursak oldukça yakından çekilmiş bir fotoğraf. Ayrıca Jüpiter’in kutuplarına dair ilk görüşlerimizi bu fotoğraf sayesinde oluşturmaya başladık. Jüpiter’in tanıdık görüntüsünden oldukça farklı bir görüntü ile karşılaşıyoruz. Ekvator ile kutuplar arasındaki fark şok edici derece güzel.

2) Kartal Bulutsusu

Evrenin Teleskoplarla Çekilmiş Harika 5 Fotoğrafı! - Kartal Bulutsusu

Günümüzde üretilen teleskoplar gözümüzün ayırt edemediği renkleri ayırt ederek gök bilimcilerin muhteşem görüntüler yakalamalarına neden oluyor. Yani kırmızının ötesinde kızılötesi dediğimiz ışınları gözümüzün yakalaması mümkün değil. Bu ışınları yalnızca kızılötesi kamera ile yakalayabiliyoruz. Aynı tür kameralar uzayda bulunan ve görüşümüzü kısıtlayan tozun içini de görme yetisine sahip. Şimdiye kadar gönderilen en büyük kızılötesi teleskoplardan bir tanesi olan Herschel Teleskobuu tarafından yakalanan Kartal Bulutsusu fotoğrafı listemizde ikinci sırada.

3) Galaktik Merkez

galaktik merkez

İki teleskoptan elde edilen görüntülerin birleşimi ile oluşan Galaktik Merkez fotoğrafı listemizde üçüncü sırada. Ayrıca bu görüntüde kendinizi görebilirsiniz. Çünkü Samanyolu Galaksimize uzayın derinliklerinden bakıyor. Sağ alt tarafta bulunan parlak beyaz bölge Galaksimizin tam merkezidir. Ayrıca sol üst ve sol alt tarafta bulunan kümelerde evrenin bilinen en büyük hacimli yıldızlarından bazılarını görebilirsiniz.

4) Abell 370

Evrenin Teleskoplarla Çekilmiş Harika 5 Fotoğrafı! - Abell 370

Evrenin galaksilerden oluştuğunu hepimizi biliyoruz. Ancak galaksilerin de ötesinde uzun bağlantılı iplikler olarak yaratılmıştır. Evrendeki en çarpıcı görüntülerin başında iplikçiklerin kesişme noktalarında oluşan ve gökada adı verilen kümelerdir. Gökada kümelerine bakarsak kütlenin uzayı eğrilttiği iddiasında bulunan Einstein’ın haklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu eğriliği en net ortaya koyan fotoğraf ise Hubble Teleskobu tarafından kaydedilen Abell 370 görüntüsüdür. Bizden yaklaşık 5 milyar ışık yılı uzakta olan görüntünün tadını çıkarın!

5) Hubble Ultra Derin Alanı

Evrenin Teleskoplarla Çekilmiş Harika 5 Fotoğrafı! - hubble ultra derin alanı

Gökbilimciler gözlemlenebilir evrenin kenarında hangi nesnelerin görüntülenebileceğini merak ederek Hubble teleskobunu boş bir alana yönlendirdiler. Bu merakın sonucunda da bu görüntü ortaya çıktı. Hubble Ultra Derin Alanı, neredeyse tamamı çok uzak galaksiler olan yaklaşık 10.000 nesne içeriyor. Bu galaksinin bazılarından gelen ışıkların henüz evren yarım milyar yaşındayken kaynağından çıkmış durumda. Ayrıca galaksilerin bazılarından gelen ışık 13 milyar yıldır seyahat ediyor. Yani fotoğrafta gördüğünüz ışımaların bazıları insanlık tarihinden daha önceye ait.

Evrenin teleskoplarla çekilmiş harika 5 fotoğrafı listemiz bu şekildeydi. Listeyi belirlerken NASA ve Avrupa Uzay Ajansı verilerinden yararlandığımızı belirtelim. Ayrıca listeye eklediğimiz fotoğrafların kişisel zevkler ile seçildiğini unutmayın. Dolayısı ile yapacağınız yorumları buna göre yaparsanız mutlu oluruz. Sizin en sevdiğiniz uzay fotoğrafı hangisi oldu? Yorumlarda belirterek bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlgili :

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nft ve uyumluluk

NFT ve Uyumluluk! Neden Uyumluluğa İhtiyaç Var?

1inch

1INCH Coin Nedir? 1inch Projesi ve Avantajları!