in

Tüm Dünyada İnternet Kesilirse Ne Olur?

İnternet hiç şüphesiz yaşadığımız yılın en büyük icadı. İnsan hayatında o kadar büyük yer kaplamaya başladı ki bir organımızdan farkı yok. Hayatımızın o kadar büyük bir parçası ki internet bağlantımız olmadan bir saat bile geçirmek neredeyse imkansız. Telefonlardan tutun akıllı evlere kadar çok büyük bir kullanım alanı var internetin. Peki organımızdan farksız olan internetin tüm dünyada kesildiği bir senaryoyu merak ettiğiniz oldu mu? Tüm dünyada internet kesilirse ne olur? Sorusuna cevap verirken kişisel araştırmalar ile iletişim uzmanı Francesca Musiani’nin görüşleri esas olarak alınmıştır.

Nerden çıktı bu soru?

Tüm dünyada internet kesilirse ne olur? Sorusunun basit mantıkla cevapları bunlar. Ancak bu soruyu sormamdaki temel amacı henüz açıklamadım. Bilim insanlarının çalışmalarına göre yüz yılda bir gerçekleşen bir doğa olayı ile karşılaşacağız. Yine bu bilim insanlarının tahminlerine göre bu afet 2025 yılında gerçekleşecek. Güneşimizin yaratacağı patlamalar ile tüm uzaya sert plazma rüzgarları yayılacak. Bu uzay doğal afetine Güneş Fırtınası adı verliyor.

Geçmişte yaşanan güneş fırtınalarında telgraf sistemlerinin olumsuz etkilendiğini biliyoruz. Peki günümüzde yaşanması öngörülen bu afetin günümüz teknolojisine nasıl davranacağı hakkında ne biliyoruz? Hiçbir şey. Çünkü internetimiz daha önce böyle bir olay yaşamadı. Yani bir bilinmeze doğru yol alıyoruz.

Ulaşım Sorunu :

İnternetten herhangi bir veri alan her türlü araç kullanılamaz hale gelecek ve olduğu yerde duracaktır. Bununla birlikte gişeler araç geçişine izin vermeyeceği için uzun kuyruklar oluşacak. Daha kötü olanı ise uçakların internet sistemleri tamamen çökecek ve bir bilinmeze uçacaklar. İnternet kesintisi durumunda küresel tedarik zincirleri için haberleşme ciddi ölçüde etkilenecek ve bununla orantılı olarak ürün bulmada sıkıntılar yaşayacağız.

Drone kargo ve uçan taksi teknolojilerinin üretilmeye başladığı günümüzde internet kesildiği zaman kendi başına hareket eden dronları görmemiz kuvvetle muhtemel. Dronlarn kendi başına hareket etmelerinden daha korkunç olanıysa yapacakları kazalar ile insan hayatlarını riske atmaları olacak.

Temel İhtiyaçlar :

Elektrik ve su gibi temel ihtiyaçları dağıtım şirketleri kontrol edemeyeceği için internetin tüm dünyada gitmesi durumunda büyük bölgeler elektriksiz ve susuz kalacak. Ayrıca marketlerde kullanılan pos cihazları da internetten veri alamayacağı için nakitsiz yaşamaya alıştığımız şu dönemde ne yapabileceğimiz hakkında bir fikrim yok. Özellikle paranın bile dijitalini ürettiğimiz için internet kesintisi durumunda ne bankalardan ne de kripto para borsalarından para çekim işlemi mümkün olmayacak. Yani nakit tekrar kral olacak.

Ekonomik Kriz :

Pek çok online alışveriş sitesi binlerce çalışanı ile iflas edecek. Aynı şekilde pek çok ülke internetin kesilmesi ile ortaya çıkan gelir kaybından dolayı kriz yaşayacak. Ülkemizde 30 gün internet kesildiğinde bunun bize maliyeti 4,8 milyar dolar. Aynı sürede ABD’de yaşanacak olan kayıp ise 330.4 milyar dolar. Tabii bu kayıpları ülkeler yaşamıyor. Ülkelerde faaliyet gösteren internet siteleri yaşıyor. Ancak ülke içindeki para dönüşümünün durması demek ticaretin dolayısı ile devletlerin vergiler ile gelir elde etmesinin durması anlamıyor geliyor.

Hep kötü şeyler mi olacak? Biraz da iyi şeyler!

İnternetin hayatımızı terk ettikten sonraki kaosu atlatabilirsek bizi daha güzel bir hayatın bekliyor olması muhtemel. Yani olası bir kesintiden sonra insanlar daha fazla özgürleşecekler. Gerçek hobilere yönelerek gerçek sosyalleşmeye ayak uydurmaya başlarlar. İnternet sektöründe yaşanan dolandırıcılık, veri hırsızlığı ve bilgisayar korsanlığı gibi suçlar yok olacaklar. Çevrimiçi pazarlar popülerliklerini kaybedecekler. Böylece sadakat tekrardan küçük esnafa dönecek.

Yaşayacağımız bu uzay doğal afetinde umut edelim ki doğa bize merhametli davransın. Çünkü en ufak bir doğal afette bile çöken sistemlerimizin böylesine küresel ölçekli bir krizde ne hale geleceği muamma. Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit-movez (1)

Bybit’de Türk Lirası ile İşlem Dönemi Başladı!

keep-coin-nedir

Keep Coin Nedir? Keep Network Projesi ve Avantajları!