in

Sosyal Ağlarda Güvenlik! Hepimizin Bilmesi Gereken Bilgiler!

sosyal-aglarda-guvenlik
sosyal-aglarda-guvenlik

Sosyal Ağlarda Güvenlik! Hepimizin Bilmesi Gereken Bilgiler!

Bu konu, sosyal ağlarda güvenlik konusu aslında hepimizin uyması gereken bazı kurallardan oluşuyor. Bu kurallar kısıtlayıcı değil fakat farkındalık yaratıcı kurallar. Kim, neden, niçin koymuş bu kuralları diyebilirsiniz. Aslında tamamen kişisel güvenlik ile alakalı şeyler.

Yahu sosyal ağlarda güvenlik konusu tamam da ne bu sosyal ağ diyenler olacaktır. Daha net ve özgür bir bilgi için ‘Sosyal Ağ’ kavramının net açıklamasını Wikipedia’dan okuyalım. Wikipedia’daki tanımı tam olarak aşağıdaki gibi;

Sosyal Ağ Nedir?

”Sosyal ağlar, bireyleri internet üzerinde toplum yaşamı içinde kendilerini tanımlayarak yine insanlara internet iletişim metotları ile iletişime geçmek için ve aynı zamanda normal sosyal yaşamda yapılan çeşitli jestleri simgeleyen sembolik hareketleri göstererek insanların yarattığı sanal ortamdaki sosyal iletişim kurmaya yarayan ağlara verilen genel isim olup, sosyal ağ giderek yayılmakta ve kullanımı bireyler, toplumlar için gerekli hale gelmektedir. Medyaya ve çeşitli iletişim kaynaklarına bakıldığında sosyal ağlar kullanılarak bazı isyanların, iç savaşların, devrimlerin vb şeylerin ilk adımlarının gerçekleştirildiği görülmektedir.”

Tanımını öğrendiğimize göre artık şunu söyleyebiliriz: Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlar içerisinde tabi ki dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ilk sırada Facebook var. Facebook’u takip eden uygulamalar arasında ise Twitter, Instagram, LinkedIn ve Youtube gibi çeşitli platformlar var. (Not: Sıralama rastgeledir, kullanıcı sayısına göre sıralama yapılmamıştır.)

Sosyal ağlarda insanlar kendi kimlikleri ile profiller oluşturmayabilir. Fakat kendilerini yansıttıklarını fake ya da anonim diye tanımladığımız profiller oluştururlar. Oluşturulan bu profillerle de yine farklı kişilerle iletişim kurabilir, oyunlar oynayabilir ya da bilgi alışverişi yapabilirler. Fakat şu asla unutulmamalı: Sosyal ağlarda görülen her bilgi teyit edilmesi gereken bilgidir.

Hem sosyal ağların hem de sosyal ağ kullanıcılarının giderek artması farklı sorun ve problemleri de beraberinde getiriyor. Bu yüzden kişisel gizlilik ve güvenlik konusu bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Eğer kişisel gizlilik ve güvenlik konularına sosyal ağlarda önem vermezsek telafisi mümkün olmayan farklı sonuçlarla karşılaşmamıza neden olabilir.

Sosyal Ağlarda Güvenlik: Bunlara Dikkat Edin!

  • Sosyal ağlarda konum bilgisi kullanmayın.
  • Sosyal ağlarda paylaştığınız fotoğraflarda okul ismi, plaka vb. gibi şeylerin olmadığına dikkat edin.
  • Phishing saldırılarına dikkat edin.
  • İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın.
  • Sosyal ağlarda; doğum tarihi, eğitim bilgileri, adres bilgileri, kişisel fotoğraf ve videolar, aktif kullanılan mail adresleri ve başka platformlarda kullandığınız kullanıcı bilgilerini asla paylaşmayın.
  • ‘Keşke paylaşmasaydım.’ dediğiniz şeyler olabilir. Paylaşım yaparken 2 kere düşünün.
  • Sosyal ağları kullanırken güçlü parolalar oluşturun.
İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

en-iyi-reklam-engelleyici

En İyi Reklam Engelleyiciler! 3 Reklam Engelleyiciyi Ele Aldık!

LinkedIn gebruikers

LinkedIn Nedir? LinkedIn Ne işe Yarar? Platformun Detaylarına Değindik!